Komunikaty PR

Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test (luty 2022)

2022-02-01  |  10:45
Biuro prasowe
Kontakt
Maciej Biegajewski
Marketing Maciej Biegajewski

Kiedrzyńskiego 10/2
82-300 Elblag
maciej.biegajewski|gmail.com| |maciej.biegajewski|gmail.com
+48662327892
www.biegajewski.com

Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G we Wrocławiu oraz Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Obiektem badań była jakość i szybkości Internetu mobilnego w standardzie 5G. Plus, tak jak w pozostałych rejonach kraju, jest liderem w implementacji technologii piątej generacji we Wrocławiu i GOP.

 

Podobnie jak w innych częściach kraju pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.

Zespół Notel przeprowadził pomiary w najpopularniejszych i najbardziej ruchliwych punktach miast. We Wrocławiu było to 14 lokalizacji (w tym Hala Stulecia, Dworzec Główny czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny), tę samą liczbę punktów pomiarowych wybrano na terenie GOP (m.in. okolice katowickiego Spodku, pałacu Kultury Zagłębia oraz Dworca w Zabrzu).

Pod kątem szybkości pobierania danych (biorąc pod uwagę wyłącznie technologię 5G (NSA)) na czele znajduje się Plus, który zarówno na terenie GOP, jak i we Wrocławiu osiągnął wyniki wyraźnie przekraczające 200 Mb/s. Na Górnym i Dolnym Śląsku Plus zanotował podobne wyniki (246 Mb/s w GOP oraz 250,2 Mb/s we Wrocławiu).

Zauważalna jest duża rozbieżność pomiędzy miastami odnośnie udziału technologii 5G we wszystkich pomiarach. O ile na terenie GOP trzech operatorów osiągnęło poziom wdrożenia 5G na poziomie 86,9%-100% wszystkich pomiarów (Plus -100%, Orange – 92,1%, T-Mobile – 86,9%) to we Wrocławiu tylko Plus osiągnął przyzwoity wynik (92,4%). Pozostali operatorzy zanotowali od 50,9% (Play) do 14,3% (Orange), co okazało się najsłabszym rezultatem.

Oprócz pomiarów prędkości Internetu wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G, specjaliści zbadali jakość usług w trybie tzw. FreeMode, czyli nie pomijające żadnej z technologii. W trybie FreeMode Plus także znalazł się na czele klasyfikacji pobierania danych. Na terenie GOP osiągnął 246 Mb/s, a we Wrocławiu 235,3 Mb/s.

Na Górnym Śląsku Plus zanotował najwyższą średnią prędkość w okolicach IKEA Katowice (359,5 Mb/s). Jak poradzili sobie inni operatorzy? Dla Play najlepszym miejscem był Stadion Śląski (261,9 Mb/s), również tam najlepszy wynik uzyskało Orange (174,9 Mb/s), a z T-Mobile najlepiej korzystać w okolicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

We Wrocławiu osiągnięcia Plusa imponują jeszcze bardziej. Na Osiedlu Gaj lider 5G osiągnął 478,1 Mb/s zostawiając konkurentów daleko w tyle. Drugim operatorem, który może pochwalić się stosunkowo wysoką średnią szybkością pobierania danych w tej okolicy jest T-Mobile (268,7 Mb/s). Co ciekawe, także Orange na Osiedlu Gaj może pochwalić się stosunkowo wysokim wynikiem (223,5 Mb/s). Jedynie Play zrobił odstępstwo od normy i najlepsze pomiary osiągnął w sąsiedztwie Sępolna (178,2 Mb/s).

Wyniki badania zostały uzupełnione o testy streamingu i odtwarzania filmów w jakości 4K.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Emitel zakończył proces refarmingu pasma 700 MHz Biuro prasowe
2022-06-28 | 15:00

Emitel zakończył proces refarmingu pasma 700 MHz

W nocy z 26 na 27 czerwca Emitel przeprowadził ostatni już etap przełączeń częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej, tym samym w całości uwalniając pasmo 700 MHz, które ma być
Telekomunikacja Prezes Emitel Andrzej J. Kozłowski na liście 25 najlepszych menedżerów w Polsce
2022-06-20 | 15:50

Prezes Emitel Andrzej J. Kozłowski na liście 25 najlepszych menedżerów w Polsce

Miesięcznik "Home & Market" od ponad 27 lat przyznaje nagrody Menedżera Roku. Wśród wyróżnionych w corocznym plebiscycie znajdują się przedstawiciele
Telekomunikacja Emitel laureatem Konkursu Smart City Awards w kategorii Smart City Solution
2022-06-15 | 12:40

Emitel laureatem Konkursu Smart City Awards w kategorii Smart City Solution

Emitel został doceniony za system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Kapituła Konkursu Smart

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Powrót do hossy na kryptowalutach może potrwać kilka lat. Podlegają one tym samym cyklom koniunkturalnym jak giełda czy rynek obligacji

– Rynek kryptowalut jest oparty na spekulacjach. Wydaje się, że duża zmienność i spekulacyjność tych aktywów jeszcze trochę potrwa. Jednak wraz z pojawieniem się na tym rynku większych graczy zwiększy się też płynność, co zapewni trochę więcej stabilizacji. O ile możemy w ogóle o niej mówić w przypadku kryptowalut – mówi Christina Kucinska z Polish Blockchain Association. Jak podkreśla, obecne spadki notowań bitcoina to głównie efekt sytuacji gospodarczej, która powoduje, że inwestorzy przesuwają kapitał na mniej ryzykowne aktywa. Duża część analityków i inwestorów optymistycznie postrzega jednak jego potencjał i wieloletnie perspektywy cyfrowej waluty. 

Handel

Za kilka lat co piąte piwo sprzedawane przez Kompanię Piwowarską będzie bezalkoholowe. Browary firmy odpowiadają dziś za 41 proc. tego rynku

Kompania Piwowarska w 2021 roku miała największy, przekraczający 41 proc., udział w całości sprzedaży piwa bezalkoholowego w Polsce. Do 2030 roku co piąte piwo w ofercie firmy nie będzie zawierało alkoholu. – Nie dążymy do zwiększenia poziomu spożycia piwa na osobę, tylko sugerujemy konsumentom wybór napojów dobrej jakości oraz piw bezalkoholowych – mówi Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej. Jak wskazuje, promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu to jeden z elementów strategii zrównoważonego rozwoju spółki. Właśnie ukazał się jej raport zrównoważonego rozwoju 2021 „Lepsza Przyszłość 2030”.

Firma

Warszawski kampus innowacji w dwa lata zgromadził 150 firm i start-upów. W planach jest dalsza ekspansja

– Udało nam się zbudować centrum innowacji i biznesu w bardzo trudnym okresie pandemii – mówi Jerzy Brodzikowski, general manager CIC Warsaw. Po dwóch latach od uruchomienia na warszawskim Kampusie Innowacji działa już ponad 150 firm i start-upów. Skupiona wokół niego społeczność liczy około pół tysiąca osób, a w przestrzeni biznesowej CIC Warsaw każdego miesiąca odbywa się też około setki eventów, w tym m.in. Thursday Gathering, czyli coczwartkowe spotkania networkingowe dla społeczności innowatorów. W planach jest dalsza ekspansja i kolejne inicjatywy wspierające młode biznesy. – To będzie biuro turystyki innowacyjnej, którego celem będzie promowanie warszawskiego ekosystemu innowacji – zapowiada Aureliusz Górski, co-founder CIC Warsaw.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.