Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test (luty 2022)
Marketing Maciej Biegajewski
Kiedrzyńskiego 10/2
82-300 Elblag
maciej.biegajewski|gmail.com| |maciej.biegajewski|gmail.com
+48662327892
www.biegajewski.com
Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G we Wrocławiu oraz Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Obiektem badań była jakość i szybkości Internetu mobilnego w standardzie 5G. Plus, tak jak w pozostałych rejonach kraju, jest liderem w implementacji technologii piątej generacji we Wrocławiu i GOP.
Podobnie jak w innych częściach kraju pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.
Zespół Notel przeprowadził pomiary w najpopularniejszych i najbardziej ruchliwych punktach miast. We Wrocławiu było to 14 lokalizacji (w tym Hala Stulecia, Dworzec Główny czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny), tę samą liczbę punktów pomiarowych wybrano na terenie GOP (m.in. okolice katowickiego Spodku, pałacu Kultury Zagłębia oraz Dworca w Zabrzu).
Pod kątem szybkości pobierania danych (biorąc pod uwagę wyłącznie technologię 5G (NSA)) na czele znajduje się Plus, który zarówno na terenie GOP, jak i we Wrocławiu osiągnął wyniki wyraźnie przekraczające 200 Mb/s. Na Górnym i Dolnym Śląsku Plus zanotował podobne wyniki (246 Mb/s w GOP oraz 250,2 Mb/s we Wrocławiu).
Zauważalna jest duża rozbieżność pomiędzy miastami odnośnie udziału technologii 5G we wszystkich pomiarach. O ile na terenie GOP trzech operatorów osiągnęło poziom wdrożenia 5G na poziomie 86,9%-100% wszystkich pomiarów (Plus -100%, Orange – 92,1%, T-Mobile – 86,9%) to we Wrocławiu tylko Plus osiągnął przyzwoity wynik (92,4%). Pozostali operatorzy zanotowali od 50,9% (Play) do 14,3% (Orange), co okazało się najsłabszym rezultatem.
Oprócz pomiarów prędkości Internetu wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G, specjaliści zbadali jakość usług w trybie tzw. FreeMode, czyli nie pomijające żadnej z technologii. W trybie FreeMode Plus także znalazł się na czele klasyfikacji pobierania danych. Na terenie GOP osiągnął 246 Mb/s, a we Wrocławiu 235,3 Mb/s.
Na Górnym Śląsku Plus zanotował najwyższą średnią prędkość w okolicach IKEA Katowice (359,5 Mb/s). Jak poradzili sobie inni operatorzy? Dla Play najlepszym miejscem był Stadion Śląski (261,9 Mb/s), również tam najlepszy wynik uzyskało Orange (174,9 Mb/s), a z T-Mobile najlepiej korzystać w okolicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
We Wrocławiu osiągnięcia Plusa imponują jeszcze bardziej. Na Osiedlu Gaj lider 5G osiągnął 478,1 Mb/s zostawiając konkurentów daleko w tyle. Drugim operatorem, który może pochwalić się stosunkowo wysoką średnią szybkością pobierania danych w tej okolicy jest T-Mobile (268,7 Mb/s). Co ciekawe, także Orange na Osiedlu Gaj może pochwalić się stosunkowo wysokim wynikiem (223,5 Mb/s). Jedynie Play zrobił odstępstwo od normy i najlepsze pomiary osiągnął w sąsiedztwie Sępolna (178,2 Mb/s).
Wyniki badania zostały uzupełnione o testy streamingu i odtwarzania filmów w jakości 4K.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Eksperci uspokajają: poziom pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe operatorów komórkowych w Polsce na niskim poziomie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.