Komunikaty PR

Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test (luty 2022)

2022-02-01  |  10:45
Biuro prasowe
Kontakt
Maciej Biegajewski
Marketing Maciej Biegajewski

Kiedrzyńskiego 10/2
82-300 Elblag
maciej.biegajewski|gmail.com| |maciej.biegajewski|gmail.com
+48662327892
www.biegajewski.com

Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G we Wrocławiu oraz Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Obiektem badań była jakość i szybkości Internetu mobilnego w standardzie 5G. Plus, tak jak w pozostałych rejonach kraju, jest liderem w implementacji technologii piątej generacji we Wrocławiu i GOP.

 

Podobnie jak w innych częściach kraju pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.

Zespół Notel przeprowadził pomiary w najpopularniejszych i najbardziej ruchliwych punktach miast. We Wrocławiu było to 14 lokalizacji (w tym Hala Stulecia, Dworzec Główny czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny), tę samą liczbę punktów pomiarowych wybrano na terenie GOP (m.in. okolice katowickiego Spodku, pałacu Kultury Zagłębia oraz Dworca w Zabrzu).

Pod kątem szybkości pobierania danych (biorąc pod uwagę wyłącznie technologię 5G (NSA)) na czele znajduje się Plus, który zarówno na terenie GOP, jak i we Wrocławiu osiągnął wyniki wyraźnie przekraczające 200 Mb/s. Na Górnym i Dolnym Śląsku Plus zanotował podobne wyniki (246 Mb/s w GOP oraz 250,2 Mb/s we Wrocławiu).

Zauważalna jest duża rozbieżność pomiędzy miastami odnośnie udziału technologii 5G we wszystkich pomiarach. O ile na terenie GOP trzech operatorów osiągnęło poziom wdrożenia 5G na poziomie 86,9%-100% wszystkich pomiarów (Plus -100%, Orange – 92,1%, T-Mobile – 86,9%) to we Wrocławiu tylko Plus osiągnął przyzwoity wynik (92,4%). Pozostali operatorzy zanotowali od 50,9% (Play) do 14,3% (Orange), co okazało się najsłabszym rezultatem.

Oprócz pomiarów prędkości Internetu wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G, specjaliści zbadali jakość usług w trybie tzw. FreeMode, czyli nie pomijające żadnej z technologii. W trybie FreeMode Plus także znalazł się na czele klasyfikacji pobierania danych. Na terenie GOP osiągnął 246 Mb/s, a we Wrocławiu 235,3 Mb/s.

Na Górnym Śląsku Plus zanotował najwyższą średnią prędkość w okolicach IKEA Katowice (359,5 Mb/s). Jak poradzili sobie inni operatorzy? Dla Play najlepszym miejscem był Stadion Śląski (261,9 Mb/s), również tam najlepszy wynik uzyskało Orange (174,9 Mb/s), a z T-Mobile najlepiej korzystać w okolicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

We Wrocławiu osiągnięcia Plusa imponują jeszcze bardziej. Na Osiedlu Gaj lider 5G osiągnął 478,1 Mb/s zostawiając konkurentów daleko w tyle. Drugim operatorem, który może pochwalić się stosunkowo wysoką średnią szybkością pobierania danych w tej okolicy jest T-Mobile (268,7 Mb/s). Co ciekawe, także Orange na Osiedlu Gaj może pochwalić się stosunkowo wysokim wynikiem (223,5 Mb/s). Jedynie Play zrobił odstępstwo od normy i najlepsze pomiary osiągnął w sąsiedztwie Sępolna (178,2 Mb/s).

Wyniki badania zostały uzupełnione o testy streamingu i odtwarzania filmów w jakości 4K.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Marketing Maciej Biegajewski
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Apel do posłów o doprecyzowanie Prawa Komunikacji Elektronicznej Biuro prasowe
2024-07-04 | 09:00

Apel do posłów o doprecyzowanie Prawa Komunikacji Elektronicznej

Polscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy stanowią trzon sektora oraz filar polskiej gospodarki cyfrowej, apelują do posłów o stworzenie dobrego i przewidywalnego prawa.
Telekomunikacja Sony o technologiach chmurowych!
2024-03-28 | 10:30

Sony o technologiach chmurowych!

Cloudsourcing Storytelling to cykl podcastów przygotowany przez Sony. W każdym odcinku eksperci i twórcy rozmawiają o tym jak wykorzystać technologie chmurowe do szybszej i
Telekomunikacja Startuje pierwsza w Polsce Akademia 5G
2024-03-27 | 01:00

Startuje pierwsza w Polsce Akademia 5G

STARTUJE PIERWSZA W POLSCE AKADEMIA 5G Akademia 5G to pierwszy w Polsce kompleksowy cykl edukacyjny poświęcony automatyzacji przedsiębiorstw z wykorzystaniem technologii 5G. To

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.