Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test (luty 2022)
Marketing Maciej Biegajewski
Kiedrzyńskiego 10/2
82-300 Elblag
maciej.biegajewski|gmail.com| |maciej.biegajewski|gmail.com
+48662327892
www.biegajewski.com
Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G we Wrocławiu oraz Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Obiektem badań była jakość i szybkości Internetu mobilnego w standardzie 5G. Plus, tak jak w pozostałych rejonach kraju, jest liderem w implementacji technologii piątej generacji we Wrocławiu i GOP.
Podobnie jak w innych częściach kraju pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.
Zespół Notel przeprowadził pomiary w najpopularniejszych i najbardziej ruchliwych punktach miast. We Wrocławiu było to 14 lokalizacji (w tym Hala Stulecia, Dworzec Główny czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny), tę samą liczbę punktów pomiarowych wybrano na terenie GOP (m.in. okolice katowickiego Spodku, pałacu Kultury Zagłębia oraz Dworca w Zabrzu).
Pod kątem szybkości pobierania danych (biorąc pod uwagę wyłącznie technologię 5G (NSA)) na czele znajduje się Plus, który zarówno na terenie GOP, jak i we Wrocławiu osiągnął wyniki wyraźnie przekraczające 200 Mb/s. Na Górnym i Dolnym Śląsku Plus zanotował podobne wyniki (246 Mb/s w GOP oraz 250,2 Mb/s we Wrocławiu).
Zauważalna jest duża rozbieżność pomiędzy miastami odnośnie udziału technologii 5G we wszystkich pomiarach. O ile na terenie GOP trzech operatorów osiągnęło poziom wdrożenia 5G na poziomie 86,9%-100% wszystkich pomiarów (Plus -100%, Orange – 92,1%, T-Mobile – 86,9%) to we Wrocławiu tylko Plus osiągnął przyzwoity wynik (92,4%). Pozostali operatorzy zanotowali od 50,9% (Play) do 14,3% (Orange), co okazało się najsłabszym rezultatem.
Oprócz pomiarów prędkości Internetu wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G, specjaliści zbadali jakość usług w trybie tzw. FreeMode, czyli nie pomijające żadnej z technologii. W trybie FreeMode Plus także znalazł się na czele klasyfikacji pobierania danych. Na terenie GOP osiągnął 246 Mb/s, a we Wrocławiu 235,3 Mb/s.
Na Górnym Śląsku Plus zanotował najwyższą średnią prędkość w okolicach IKEA Katowice (359,5 Mb/s). Jak poradzili sobie inni operatorzy? Dla Play najlepszym miejscem był Stadion Śląski (261,9 Mb/s), również tam najlepszy wynik uzyskało Orange (174,9 Mb/s), a z T-Mobile najlepiej korzystać w okolicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
We Wrocławiu osiągnięcia Plusa imponują jeszcze bardziej. Na Osiedlu Gaj lider 5G osiągnął 478,1 Mb/s zostawiając konkurentów daleko w tyle. Drugim operatorem, który może pochwalić się stosunkowo wysoką średnią szybkością pobierania danych w tej okolicy jest T-Mobile (268,7 Mb/s). Co ciekawe, także Orange na Osiedlu Gaj może pochwalić się stosunkowo wysokim wynikiem (223,5 Mb/s). Jedynie Play zrobił odstępstwo od normy i najlepsze pomiary osiągnął w sąsiedztwie Sępolna (178,2 Mb/s).
Wyniki badania zostały uzupełnione o testy streamingu i odtwarzania filmów w jakości 4K.

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

Smartfony: długi i cyberataki – pokolenie Z na celowniku hakerów

Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.