Tona dobra od wrocławian. Wielki sukces Świątecznej Zbiórki Żywności MPK

Bartosz Naskręski
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. we Wrocławiu
Bolesława Prusa 75-79
50-316 Wrocław
rzecznik|mpk.wroc.pl| |rzecznik|mpk.wroc.pl
+48 71 325 08 07
mpk.wroc.pl
Pandemia nie powstrzymała wrocławian przed czynieniem dobra. Wręcz przeciwnie – tegoroczna Świąteczna Zbiórka Żywności okazała się rekordowa! Dzięki ofiarności mieszkańców, którzy przyłączyli się do akcji wrocławskiego MPK i fundacji Weźpomóż.pl, dla potrzebujących udało się uzbierać prawie tonę żywności.
Miejski przewoźnik, w sumie przez trzy tygodnie, zbierał jedzenie do specjalnych koszy przed swoimi zajezdniami. Akcję zwieńczył kolorowy finał, podczas którego wrocławianie mogli przynosić dary na plac Teatralny, do bajkowo udekorowanego Gustawa – historycznego tramwaju.
– Skala dobroci, która w tym roku wypłynęła z serc wrocławian, była zdumiewająca – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder – Cieszymy się, że do pomocy mogliśmy zainspirować tak wielką rzeszę ludzi dobrej woli.
Wiele osób zdecydowało się przyłączyć do akcji spontanicznie, właśnie podczas weekendowego wydarzenia na przystanku „Opera”. Wśród nich byli przypadkowi spacerowicze, których przyciągnął widok tramwaju mieniącego się kolorowymi światełkami i dobywająca się z jego pokładu świąteczna muzyka.
– Ludzie podchodzili do nas, pytali, o co chodzi, i jak tylko się dowiedzieli, to zaraz szli do sklepu, żeby skompletować jakąś paczkę – opowiada motorniczy MPK i założyciel fundacji WeźPomóż.pl Jan Piontek. – Naprawdę mamy wspaniałe społeczeństwo, które potrafi dzielić się dobrem.
Pracownicy miejskiego przewoźnika dzielili się z darczyńcami wigilijnym niezbędnikiem – opłatkiem i siankiem z Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach. Z Partynic na koniu przyjechał też… święty Mikołaj, w którego wcielił się dyrektor toru Jerzy Sawka.
Zebrana żywność – łącznie 987 kilogramów różnych produktów – została zdezynfekowana. Wolontariusze przekazują ją podopiecznym fundacji Weźpomóż.pl oraz emerytom Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego pozostającym w trudnej sytuacji życiowej. Przewoźnik regularnie angażuje się w akcje na rzecz tych osób, np. w ubiegłych latach pod hasłem „Pełna lodówka na święta”.

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.