Komunikaty PR

TOP 5 trendów zmieniających bankowość

2023-06-22  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/

Sytuacja makroekonomiczna, inflacja, nowe wymogi regulacyjne, zmieniające się potrzeby oraz oczekiwania klientów - te wszystkie czynniki będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie banków w 2023 roku. Jak odpowiedzieć na wyzwania i wykorzystać pojawiające się szanse? Swoimi spostrzeżeniami dzieli się Tomasz Rokita, członek zarządu Diebold Nixdorf w Polsce odpowiedzialny za sektor finansowy.

Przy ciągłych zmianach w branży usług finansowych, określenie, którym obszarom działalności należy poświęcić najwięcej czasu i wysiłku, może być wyzwaniem dla banków. Uzyskanie równowagi pomiędzy odpowiadaniem na potrzeby rynku i wczesnym przyjęciem nowych rozwiązań, a nie marnowaniem energii na trendy, które są krótkotrwałe lub nic nie znaczą, jest również wymagającą sztuką.


Możemy być jednak pewni, że aby zachować znaczenie w miarę rozwoju branży, należy reagować i dostosowywać się do pewnych kluczowych trendów na rynku. Oto 5 obszarów, na których skupiam obecnie swoją uwagę, i które moim zdaniem będą miały przez najbliższy czas kluczowy wpływ na rozwój banków i całego sektora finansowego.


1. Zróżnicowany krajobraz płatności
W ostatnich latach krajobraz płatności znacznie się rozwinął, a klienci coraz częściej wymagają od swoich banków najnowszych innowacji. Klienci nie rezygnują też z tradycyjnych form płatności. To szybko zmieniające się środowisko stanowi istotne wyzwanie dla instytucji finansowych. To, co liczy się dla nas najbardziej to wygodna i szybkość interakcji z bankiem - w każdym kanale kontaktu. Dlatego też będą zyskiwać Ci, którzy będą inwestować w doświadczenia klientów, a nie jedynie optymalizować koszty czy śrubować marże.


2. Wymogi regulacyjne dotyczące zabezpieczenia banknotów
Banki mają tylko kilka miesięcy, żeby dostosować swoje sieci bankomatów do nowych przepisów dotyczących zabezpieczenia banknotów. Biorąc pod uwagę skalę zmian i inwestycji, które czekają instytucje finansowe, wdrożenie wszystkich rozwiązań wymaganych przez ustawodawcę wydaje się niemal niemożliwe do zrealizowania. Cały proces może negatywnie odbić się na kieszeniach i doświadczeniach klientów.


3. ATM pooling, czyli “łączenie” sieci bankomatów
Każda instytucja finansowa będzie uważnie obserwowała swoje koszty. Dlatego też prawdopodobnie będziemy obserwować nowe zjawisko na polskim rynku, które już od jakiegoś czasu rozwija się na innych rynkach - ATM pooling. ATM pooling to sytuacja, w której więcej niż jeden bank przenosi własność swojej floty bankomatów na oddzielny podmiot w celu nadzorowania i obsługi bankomatów. To model podobny do BLIKa - banki zakładają wspólną spółkę celową, aby obniżyć koszty. ATM pooling to nie tylko oszczędność i outsourcing, ale również ważna optymalizacja zarządzania flotą bankomatów.


4. Modernizacja systemów centralnych
Jak wynika z badania firmy GFT i Instytutu Ekonomicznego w Poznaniu, prawie połowa polskich banków korzysta z systemów centralnych, które mają 20 lub więcej lat. To ogromny dług technologiczny, który musi zostać zniwelowany jeżeli banki chcą odpowiadać na bieżące oraz przyszłe wyzwania i jednocześnie wykorzystywać rynkowe szanse. Umiejętne modernizowanie systemów wymiany informacji między różnymi obszarami funkcjonowania instytucji finansowych to podstawa budowania lepiej dopasowanej oferty dla klientów, ale także optymalizacji działań.


5. Modernizacja sieci bankomatów i placówek bankowych
Rozwój usług i aplikacji mobilnych wywiera presję na banki. Korzystając ze wszystkich form kontaktu z bankiem chcemy mieć tak samo dobre doświadczenia jak oglądając filmy w streamingu, słuchając muzyki w ulubionej aplikacji czy robiąc zakupy online. Dotyczy to także korzystania z bankomatów. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane i dostosowane do potrzeb użytkowników urządzenia to klucz do budowania odpowiednich doświadczeń klientów w tym kanale.


Tomasz Rokita, członek zarządu Diebold Nixdorf w Polsce odpowiedzialny za współpracę z sektorem bankowym
Tomasz Rokita związany jest z Diebold Nixdorf od prawie 17 lat. Już po fuzji firm Diebold i Wincor Nixdorf odpowiadał za rozwiązania dla sektora bankowego na terenie Polski i Ukrainy. Od 2017 roku kieruje działaniami firmy w tym w obszarze, w zakresie produktów i usług. Jest managerem z dużym doświadczeniem jeżeli chodzi o rozwój biznesu, kierowanie zespołem wielofunkcyjnym oraz zarządzanie sprzedażą, jak również produktem. Od 2019 roku jest członkiem zarządu Diebold Nixdorf w Polsce odpowiedzialnym za współpracę z sektorem bankowym.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy Biuro prasowe
2024-12-23 | 14:45

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

VeloBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Grudziądzu, zlokalizowaną w centrum miasta przy ul. Mickiewicza 22, zaledwie kilka kroków od starówki. Dzięki dogodnej
Bankowość Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
2024-12-23 | 11:00

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Święta to czas, który kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodziny i obdarowywaniem bliskich upominkami, ale to nie wszystko. Polacy kultywują tradycję dzielenia się i nie zapominają
Bankowość Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
2024-12-20 | 11:50

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej

Koniec grudnia to czas na upominki. W tym roku można się ich spodziewać nie tylko od Świętego Mikołaja, ale również od VeloBanku, który przygotował dla klientów kilka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.