CEVA Logistics kontynuuje ekspansję w Afryce i przejmuje Spedag Interfreight
CEVA Logistics, realizując strategiczny plan rozwoju, ogłasza zamknięcie transakcji przejęcia Spedag Interfreight, eksperta w dziedzinie spedycji międzynarodowej w krajach Afryki Wschodniej. Ogłoszenie akwizycji poprzedziło sfinalizowanie wszystkich warunków zamknięcia transakcji, w tym uzyskanie zgód regulacyjnych od odpowiednich organów. CEVA przejęła spółkę od M+R Spedag Group, rodzinnej firmy transportowo-logistycznej z siedzibą w Szwajcarii.
Lokalny ekspert w spedycji, obsługa kluczowych branż
Spedag Interfreight jest jednym z najbardziej kompetentnych i niezawodnych dostawców usług logistycznych w Afryce Wschodniej. Jego zespoły mają już duże doświadczenie w obsłudze firm z różnych sektorów, m.in. energetycznej i infrastruktury, pomocy humanitarnej, oil&gas oraz innych surowców. W wyniku zamknięcia transakcji do zespołu CEVA dołączyło ok. 400 pracowników z 24 lokalizacji w Kenii, Ugandzie, Tanzanii, Rwandzie oraz Sudanie Południowym.
CEVA rozszerza globalny zasięg i lokalny know-how
CEVA Logistics kontynuuje realizację strategii rozwoju „myśl globalnie, działaj lokalnie", uzupełniając wiodącą, światową sieć CEVA o znajomość zasad funkcjonowania lokalnego rynku, jaką ma Spedag Interfreight. Dodatkowo przejęcie wzmacnia globalne możliwości CEVA w zakresie logistyki end-to-end. Dziś CEVA Logistics obecna jest w 44 krajach Afryki. Ambicją firmy jest to, aby do 2025 roku rynek afrykański stanowił znaczącą część jej przychodów, a przejęcie Spedag Interfreight ma dać CEVA nowe możliwości wykorzystania potencjału wzrostu Afryki Wschodniej. Przykładem może być Kenia, która uważana jest za kluczową bramę morską dla tego regionu. Dzięki zakończonemu niedawno projektowi rozbudowy i modernizacji, w 2023 roku port w Mombasie ma przeładowywać ponad 1,7 mln TEU. Jak prognozuje Kenya Ports Authority, do 2032 r. port będzie obsługiwać 47 mln ton ładunków, o 57 proc. więcej niż obecnie.
Strategiczny rozwój, ciągły wzrost
CEVA kontynuuje realizację strategicznego planu rozwoju zgodnie z wizją Grupy CMA CGM. Dzięki wsparciu Grupy, zespół CEVA został wzmocniony przez ponad 20 tys. nowych pracowników. To efekt przejęcia Commerce & Lifecycle Services firmy Ingram Micro oraz francuskiego Colis Privé, wiodącego dostawcy usług logistycznych ostatniej mili. Dodatkowo, Grupa CMA CGM ogłosiła w kwietniu podpisanie umowy zakupu blisko 100 proc. kapitału GEFCO, europejskiego lidera w logistyce dla branży motoryzacyjnej i międzynarodowego eksperta w zakresie rozwiązań multimodalnych w łańcuchu dostaw. Komisja Europejska upoważniła Grupę do natychmiastowego przejęcia kapitału GEFCO, w oczekiwaniu na ostateczną zgodę.
Mathieu Friedberg, dyrektor generalny CEVA Logistics, mówi: „Wraz z przyłączeniem Spedag Interfreight w Afryce Wschodniej, kontynuujemy realizację kluczowych inicjatyw regionalnych określonych w strategicznym planie rozwoju. To przejęcie jest perfekcyjnym uzupełnieniem naszego organicznego wzrostu i aktywności M&A w Afryce w ciągu ostatnich dwóch lat, a także akwizycji Ingram Micro CLS i Colis Privé. Globalna skala działalności pozwala nam na oferowanie szerokiego zakresu responsywnych rozwiązań logistycznych dzięki doświadczonym, lokalnym zespołom."

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.