Kąty Wrocławskie dofinansują połączenia Kolei Dolnośląskich
Dzięki dofinansowaniu gminy Kąty Wrocławskie do Wrocławia kursować będą, aż 32 pary pociągów. Większa liczba składów pojawi się na torach po wiosennej korekcie rozkładów jazdy, która wejdzie w życie 15 marca 2020 r.
Dodatkowe połączenia to efekt trójstronnego porozumienia. Współpracę w tym przypadku nawiązały władze województwa dolnośląskiego, czyli organizator ruchu kolejowego w regionie, gmina Kąty Wrocławskie oraz Koleje Dolnośląskie. Regionalny przewoźnik będzie odpowiedzialny za obsługę nowego połączenia.
Dziewięć dodatkowych par pociągów
Gmina dofinansuje połączenie kwotą 1 mln zł rocznie. Dzięki decyzji władz mieszkańcy zyskają dostęp do pociągów odjeżdżających do Wrocławia co około 20 minut.
– Każdego dnia tysiące mieszkańców naszej gminy korzystają z tego połączenia, dojeżdżając do pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi, które od lat obsługują połączenie do Wrocławia – powiedział Łukasz Zbroszczyk, burmistrz Kątów Wrocławskich. – Decyzja o sfinansowaniu przez nas dziewięciu nowych par pociągów, to zmiana, którą odczują mieszkańcy.
Atrakcyjna oferta dla mieszkańców
Ze zwiększonej liczby połączeń skorzystają również mieszkańcy znajdujących się na trasie pociągu miejscowości: Sadowic Wrocławskich, Smolca i Mokronosu Górnego, w których będą się zatrzymywały dodatkowe pociągi.
– Analizujemy możliwości rozwoju kolei aglomeracyjnej, o której tak dużo się mówi. Jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat z samorządami. Doceniamy inicjatywę burmistrza Łukasza Zbroszczyka, który pokazał, że współpraca jest możliwa i może dać wymierne efekty – wskazuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich, który deklaruje gotowość spółki do współpracy ze wszystkimi samorządami zainteresowanymi rozwojem kolei.
Współpraca samorządów
Utrzymanie rentowności połączenia nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony gminy, która sfinansuje wynajem dodatkowego taboru. To jeden z pierwszych przykładów w Polsce, kiedy samorząd lokalny decyduje się na dofinansowanie połączeń kolejowych.
– Uruchomienie dodatkowych pociągów we współpracy z władzami Kątów Wrocławskich to najlepszy dowód na to, że warto rozmawiać o współpracy na różnych szczeblach samorządu – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój kolei w regionie.
Dodatkowe połączenia będzie obsługiwać autobus szynowy SA135.

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.