Kąty Wrocławskie dofinansują połączenia Kolei Dolnośląskich
Dzięki dofinansowaniu gminy Kąty Wrocławskie do Wrocławia kursować będą, aż 32 pary pociągów. Większa liczba składów pojawi się na torach po wiosennej korekcie rozkładów jazdy, która wejdzie w życie 15 marca 2020 r.
Dodatkowe połączenia to efekt trójstronnego porozumienia. Współpracę w tym przypadku nawiązały władze województwa dolnośląskiego, czyli organizator ruchu kolejowego w regionie, gmina Kąty Wrocławskie oraz Koleje Dolnośląskie. Regionalny przewoźnik będzie odpowiedzialny za obsługę nowego połączenia.
Dziewięć dodatkowych par pociągów
Gmina dofinansuje połączenie kwotą 1 mln zł rocznie. Dzięki decyzji władz mieszkańcy zyskają dostęp do pociągów odjeżdżających do Wrocławia co około 20 minut.
– Każdego dnia tysiące mieszkańców naszej gminy korzystają z tego połączenia, dojeżdżając do pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi, które od lat obsługują połączenie do Wrocławia – powiedział Łukasz Zbroszczyk, burmistrz Kątów Wrocławskich. – Decyzja o sfinansowaniu przez nas dziewięciu nowych par pociągów, to zmiana, którą odczują mieszkańcy.
Atrakcyjna oferta dla mieszkańców
Ze zwiększonej liczby połączeń skorzystają również mieszkańcy znajdujących się na trasie pociągu miejscowości: Sadowic Wrocławskich, Smolca i Mokronosu Górnego, w których będą się zatrzymywały dodatkowe pociągi.
– Analizujemy możliwości rozwoju kolei aglomeracyjnej, o której tak dużo się mówi. Jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat z samorządami. Doceniamy inicjatywę burmistrza Łukasza Zbroszczyka, który pokazał, że współpraca jest możliwa i może dać wymierne efekty – wskazuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich, który deklaruje gotowość spółki do współpracy ze wszystkimi samorządami zainteresowanymi rozwojem kolei.
Współpraca samorządów
Utrzymanie rentowności połączenia nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony gminy, która sfinansuje wynajem dodatkowego taboru. To jeden z pierwszych przykładów w Polsce, kiedy samorząd lokalny decyduje się na dofinansowanie połączeń kolejowych.
– Uruchomienie dodatkowych pociągów we współpracy z władzami Kątów Wrocławskich to najlepszy dowód na to, że warto rozmawiać o współpracy na różnych szczeblach samorządu – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój kolei w regionie.
Dodatkowe połączenia będzie obsługiwać autobus szynowy SA135.
EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw
CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.