Kąty Wrocławskie dofinansują połączenia Kolei Dolnośląskich
Dzięki dofinansowaniu gminy Kąty Wrocławskie do Wrocławia kursować będą, aż 32 pary pociągów. Większa liczba składów pojawi się na torach po wiosennej korekcie rozkładów jazdy, która wejdzie w życie 15 marca 2020 r.
Dodatkowe połączenia to efekt trójstronnego porozumienia. Współpracę w tym przypadku nawiązały władze województwa dolnośląskiego, czyli organizator ruchu kolejowego w regionie, gmina Kąty Wrocławskie oraz Koleje Dolnośląskie. Regionalny przewoźnik będzie odpowiedzialny za obsługę nowego połączenia.
Dziewięć dodatkowych par pociągów
Gmina dofinansuje połączenie kwotą 1 mln zł rocznie. Dzięki decyzji władz mieszkańcy zyskają dostęp do pociągów odjeżdżających do Wrocławia co około 20 minut.
– Każdego dnia tysiące mieszkańców naszej gminy korzystają z tego połączenia, dojeżdżając do pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi, które od lat obsługują połączenie do Wrocławia – powiedział Łukasz Zbroszczyk, burmistrz Kątów Wrocławskich. – Decyzja o sfinansowaniu przez nas dziewięciu nowych par pociągów, to zmiana, którą odczują mieszkańcy.
Atrakcyjna oferta dla mieszkańców
Ze zwiększonej liczby połączeń skorzystają również mieszkańcy znajdujących się na trasie pociągu miejscowości: Sadowic Wrocławskich, Smolca i Mokronosu Górnego, w których będą się zatrzymywały dodatkowe pociągi.
– Analizujemy możliwości rozwoju kolei aglomeracyjnej, o której tak dużo się mówi. Jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat z samorządami. Doceniamy inicjatywę burmistrza Łukasza Zbroszczyka, który pokazał, że współpraca jest możliwa i może dać wymierne efekty – wskazuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich, który deklaruje gotowość spółki do współpracy ze wszystkimi samorządami zainteresowanymi rozwojem kolei.
Współpraca samorządów
Utrzymanie rentowności połączenia nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony gminy, która sfinansuje wynajem dodatkowego taboru. To jeden z pierwszych przykładów w Polsce, kiedy samorząd lokalny decyduje się na dofinansowanie połączeń kolejowych.
– Uruchomienie dodatkowych pociągów we współpracy z władzami Kątów Wrocławskich to najlepszy dowód na to, że warto rozmawiać o współpracy na różnych szczeblach samorządu – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój kolei w regionie.
Dodatkowe połączenia będzie obsługiwać autobus szynowy SA135.
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.