UNICEF: Pół miliona dzieci ucieka przed wojną w Syrii
Stowarzyszenie UNICEF Polska
ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/
W ciągu ostatnich trzech miesięcy w północnej Syrii ponad pół miliona dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia domów. To średnio 6500 dzieci każdego dnia. Od początku konfliktu w tym kraju nie było jeszcze tylu przesiedlonych dzieci w tak krótkim czasie.
Eskalacja konfliktu, w połączeniu z trudnymi warunkami pogodowymi i niską temperaturą spowodowała, że dziesiątki tysięcy dzieci i ich rodzin są na granicy życia i śmierci. Całe rodziny wraz z dziećmi szukają schronienia w miejscach użyteczności publicznej, meczetach, niewykończonych budynkach i sklepach. Wiele z nich żyje na otwartej przestrzeni, w tym w parkach i na ulicach mimo intensywnych opadów i minusowej temperatury. Rodziny starają się ogrzać paląc na ogniskach wszystko, co znajdą, w tym meble i plastik. Kilkoro dzieci zmarło z powodu wychłodzenia.
Dostęp do opieki medycznej, wody i sanitariatów jest bardzo ograniczony, o ile w ogóle możliwy. Nie funkcjonują szkoły ani szpitale, a ponad 280 tysięcy dzieci w regionie przerwało edukację. Przesiedlone dzieci są narażone na przemoc, wykorzystanie, rekrutację do grup zbrojnych oraz utratę zdrowia i życia na skutek min i niewybuchów.
Najtrudniejsza sytuacja jest w północnej Syrii. W ubiegłym roku w całym kraju zginęło 900 dzieci, z czego 75% właśnie w północno-zachodniej części kraju. Tylko w styczniu br. ONZ potwierdziła, że w tym regionie co najmniej 28 dzieci zostało zabitych, a 49 rannych. Rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.
Konflikt w Syrii trwa już dziewięć lat. To znaczy, że każde dziecko w tym kraju, które nie ukończyło 9. roku życia nie zna innej rzeczywistości niż wojna, przemoc, przesiedlenie i strach. Konflikt w Syrii cofnął ten kraj ekonomicznie o około 40 lat. Ceny pieczywa czy nabiału są tak wysokie, że wielu rodzin nie stać na zakup nawet podstawowych produktów. Sytuacja jest dramatyczna.
UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi jest na miejscu i niesie ratującą życie pomoc, w tym żywność, zestawy higieniczne, czystą wodę, szczepionki czy materiały edukacyjne. UNICEF w Polsce także prowadzi akcję zbiórki środków na pomoc dzieciom w Syrii. Każdy może uratować zdrowie i życie dziecka w tym kraju przekazując darowiznę na stronie unicef.pl/syria.

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.