Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczysta inauguracja wystawy i premiera raportu podsumowującego ogólnopolski projekt Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pt. „Każdy talent na wagę złota – inkluzywni w zatrudnianiu”.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz państwowych, parlamentu, organizacji społecznych oraz biznesu. Udział wzięli m.in. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Wiceministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska i Katarzyna Nowakowska, Wiceministra Zdrowia Urszula Demkow, a także parlamentarzyści, reprezentanci firm i organizacji pozarządowych zaangażowanych w projekt.
Projekt ZPP powstał w odpowiedzi na wyzwania związane z transformacją rynku pracy, zmianami demograficznymi i rosnącym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Jego celem było wypracowanie praktycznych rozwiązań i rekomendacji wspierających zatrudnianie osób, których potencjał zawodowy zbyt często bywa niedostrzegany – kobiet wracających na rynek pracy po przerwie rodzicielskiej, osób z chorobami przewlekłymi, seniorów i tzw. silversów, a także osób neuroróżnorodnych.
– Dzisiejsze wydarzenie nie jest o pomaganiu. To jest wydarzenie o godności i o tym, że nowoczesna gospodarka nie może pozwolić sobie na marnowanie potencjału – powiedział podczas otwarcia Jakub Bińkowski, członek zarządu ZPP. – Wspólnie wypracowaliśmy konkretne, realistyczne propozycje, oparte na doświadczeniach kilkudziesięciu podmiotów. Ten raport to nie teoria. To głos rynku pracy. - dodała Emilia Szczukowska, koordynatorka projektu.
W ramach projektu zorganizowano pięć posiedzeń w formule okrągłych stołów, w których wzięło udział 9 firm, 18 organizacji społecznych, 4 ekspertów HR, 14 parlamentarzystów oraz 6 przedstawicieli rządu i władz samorządowych.
Otwierając wystawę Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia powiedział: Kiedy mówi się o pracy, wszyscy patrzymy na to jako na zjawisko ekonomiczne. Praca nie kończy się tylko na excelu. Praca to życie, tu spędzamy dużo czasu, rozwijamy się, poświęcamy czas, który moglibyśmy poświęcić naszej rodzinie, naszym pasjom. W zamian za pracę otrzymujemy wynagrodzenie. Praca to opowieść o człowieku. Poprzez przywrócenie do pracy część ludzi zmienia się fizycznie, podnosi się, prostuje, patrzy w oczy, czuje się kimś ważnym. Dzielimy się w politycznych dyskusjach na pracowników i pracodawców, ale to wspólny ekosystem. Musimy się mierzyć z niedoborem demograficznym, musimy dojrzeć każdego człowieka, który chce pracować, który chce coś dać od siebie.
Państwo powinno wspierać pracodawców, którzy chcą są zatrudnić ludzi wykluczanych, instytucjonalnie, a my musimy wspierać pracowników. Im mniej wykluczonych tym bardziej stabilne społeczeństwo
Raport łączący analizę barier z katalogiem dobrych praktyk i rekomendacjami legislacyjnymi został dziś udostępniony publicznie. Towarzyszy mu wystawa, która przez najbliższe dni będzie dostępna na terenie Sejmu RP, umożliwiając każdemu parlamentarzyście zapoznanie się z historiami i doświadczeniami osób dotkniętych wykluczeniem z rynku pracy.
Aleksandra Gajewska, Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Zaznaczyła: W Ministerstwie bardzo mocno koncentrujemy się na włączającym rynku pracy. Naszym zadaniem jest stwarzanie takich ram, aby to stało się faktem. Jesteśmy wdzięczni trzeciemu sektorowi za uwzględnianie w swoich działaniach matek dzieci w wieku 1-3. Są one mniej aktywne zawodowo, ponieważ rynek pracy jest niewystarczająco elastyczny aby mogły godzić życie rodzinne z pracą. Musimy zmieniać rynek pracy tak aby był dostępny dla każdego bez względu na wiek czy płeć. Państwo ma włączać każdą obywatelkę i obywatela do życia społecznego. W ministerstwie wdrożyliśmy „babciowe”, które pomaga wrócić rodzicom do pracy – do Ministerstwa wpłynęło już 700 000 wniosków i w ramach świadczenia wypłacono ponad 3 mld zł.
Izabela Bodnar, Przewodnicząca Podkomisji Sejmowej ds. Przedsiębiorczości otwierając wystawę powiedziała: Wierzymy, że edukacja i uświadamianie są kluczem do budowania empatii. Ta wystawa którą dziś otwieramy wraz z raportem ZPP to punkt wyjścia, w którego centrum są historie ludzi. Ludzi, na których powinniśmy zawsze patrzeć przez pryzmat potencjału a nie deficytów czy różnic. Projekt ZPP to inicjatywa, która pokazuje, że inkluzywność w zatrudnieniu to nie moda – to konieczność i strategiczna inwestycja w przyszłość całej gospodarki.
Pełny raport jest dostępny do pobrania pod adresem: https://zpp.net.pl/inkluzywni-w-zatrudnianiu-informacja-prasowa/
Organizatorem kampanii społecznej „Każdy talent na wagę złota. Inkluzywni w zatrudnianiu” jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców”
Partnerzy projektu są: USP Zdrowie, Provident Polska , Uber, OLX Praca
Partnerem wspierającym jest Servier Polska
Partnerzy merytoryczni:
GKR Legal - Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy, Eduwersum® Collegium Rozwoju HR®, Polskie Stowarzyszenie HR Business Partner, Fundacja "Rodzic w mieście", Fundacja Mamo Pracuj, Katarzyna Łodygowska matkaprawnik.pl, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów "EcoSerce", Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS, Instytut Emerytalny, Fundacja Dignum, Fundacja asperIT, Fundacja ADHD, Mindset - Fundacja na rzecz Psychoedukacji i Neuroróżnorodności , Brain Architects, Stowarzyszenie Bliżej ADHD
Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.