Uniwersytet Kalifornijski w San Franciso ofiarą ransomware
Hakerzy przeprowadzili na początku czerwca atak na Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, wykorzystując ransomware Netwalker. Władze uczelni przyznały się do opłacenia okupu w wysokości 1,14 miliona dolarów.
Według Bloomberga wydział School of Medicine Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCSF) w San Francisco prowadzi zaawansowane testy na przeciwciała koronawirusa. Jednak dział IT uczelni twierdzi, że przedmiotem ataku nie był konkretny cel. UCSF zapewnia również, że cyberprzestępcy nie uzyskali dostępu do danych medycznych pacjentów, zaś incydent nie wpłynął na pracę kampusu oraz badania związane z COVID-19. Niemniej dochodzenie cały czas jest w toku. Z drugiej strony władze uczelni poinformowały, że na zainfekowanych serwerach znajdowały się informacje niezbędne do prowadzenia prac naukowych. W związku z tym UCSF zdecydował się zapłacić napastnikom okup w wysokości 1,14 miliona dolarów, aby otrzymać narzędzia do odszyfrowania danych.
- Przypadek UCSF potwierdza narastanie niepokojącego zjawiska, jakim są ataki ransomware wymierzone w wyższe uczelnie. Cyberprzestępcy znaleźli stosunkowo łatwy cel i należy się spodziewać rosnącej liczby tego typu incydentów. Osobną kwestią pozostaje płacenie okupu. Jesteśmy przeciwnikiem tego rozwiązania z dwóch powodów. Nigdy nie mamy 100 procentowej pewności, że napastnik dostarczy nam odpowiednie narzędzia do odszyfrowania zasobów. Poza tym zapraszamy w ten sposób hakerów do kolejnego ataku - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Lukratywna opłata nie pozostanie niezauważona przez rywalizujące ze sobą grupy przestępcze ransomware. Ruch USCF z pewnością zachęci hakerów do ponownego uderzenie w amerykański sektor edukacji.
Źródło: marken.com.pl; bitdefedner.pl

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.