Vintage i antyk wraca do wnętrz
W dobie zero waste nasza świadomość, aby żyć odpowiedzialnie i w zgodzie z naturą stale rośnie. Kiedyś kupowanie z drugiej ręki nie kojarzyło się dobrze. Teraz większość z nas doskonale wie, że to, co już zostało wyprodukowane, może znaleźć swoje drugie życie i wcale nie trzeba sięgać po nowe produkty. Skąd wziął się taki odwrót ku vintage?
Dla niektórych zakup oryginalnych mebli to prawdziwa radość. Czy są zachowane w dobrym stanie, czy też wymagają małych poprawek, to wyeksponowanie ich we wnętrzu może wywołać prawdziwą satysfakcję. Czasami proces poszukiwania i renowacji samych artykułów może być długotrwały. Natomiast efekt końcowy z użyciem niespotykanych i nieszablonowych mebli może okazać się niesamowity i ucieszyć na lata.
Gdzie szukać unikalnych mebli i dodatków?
Fani mebli vintage i antyków wiedzą, jak szukać i gdzie szukać. Giełda staroci, pchli targ, designerskie portale i aukcje internetowe przepełnione są prawdziwymi okazjami. Takich miejsc jest z roku na rok coraz więcej.Przykładowe meble z PRL-u stały się prawdziwym hitem. Mogą być świetnym elementem aranżacji każdego wnętrza. Kultowy fotel Demure wzbogacony o welurowe obicie w żywym kolorze będzie mocnym akcentem w urządzanej przestrzeni, a klasyczny stolik kawowy o wdzięcznej nazwie Patyczak może stać się jego wiernym kompanem. Tak stylowe ikony meblarstwa współgrają nie tylko z minimalistycznym, surowym otoczeniem. Ciekawym połączeniem w pomieszczeniu jest miks stylistyki industrialnej i vintage.
Zyskasz ponadczasowe wnętrze
Materiały użyte podczas produkcji owych mebli sprawiają, że ich jakość jest na bardzo wysokim poziomie. Wyszukane gatunki drewna, grube skóry tapicerskie, solidne barwione szkło, to wszystko składa się na wysoką klasę wykończenia tych produktów i czyni je ponadczasowymi. Wyrazistym tego przykładem są ręcznie rzeźbione biurka z litego drewna, antyczne szafy czy biblioteczki. Kolejnym powodem, który również jest dla nas bardzo ważny w grze z używanymi meblami, jest oszczędność pieniędzy. Niekiedy ludzie też nie do końca wiedzą, co sprzedają… i możemy znaleźć perełki w naprawdę okazyjnych cenach.
– Coraz mocniej zyskuje na znaczeniu trend indywidualizmu i personalizacji. Rośnie także świadomość ekologiczna, która sprawia, że chętniej niż dawniej sięgamy po produkty z drugiej ręki. Mają one niepowtarzalny sznyt, jakość, a do tego można je przerobić tak bardzo, że tylko my będziemy mieli taki egzemplarz. Z tego też powodu tak wielu ludzi urządzających mieszkania decyduje się na meble vintage, które dostosują do własnych preferencji – mówi Tomasz Bednarek z WPBM „Mój Dom” S.A.
Przede wszystkim indywidualizm
Zwrot ku vintage to także efekt rosnącej popularności kursów renowacji mebli. Coraz więcej osób decyduje się samodzielnie przerabiać fotele, szafki czy stoły. Choć nie każdemu uda się uzyskać idealny efekt, to niedoskonałość dodaje niepowtarzalnego charakteru. Posiadanie własnoręcznie odnowionych mebli stało się synonimem indywidualizmu. I to jest właśnie powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na mieszkanie w stylu vintage.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.