Vintage i antyk wraca do wnętrz
W dobie zero waste nasza świadomość, aby żyć odpowiedzialnie i w zgodzie z naturą stale rośnie. Kiedyś kupowanie z drugiej ręki nie kojarzyło się dobrze. Teraz większość z nas doskonale wie, że to, co już zostało wyprodukowane, może znaleźć swoje drugie życie i wcale nie trzeba sięgać po nowe produkty. Skąd wziął się taki odwrót ku vintage?
Dla niektórych zakup oryginalnych mebli to prawdziwa radość. Czy są zachowane w dobrym stanie, czy też wymagają małych poprawek, to wyeksponowanie ich we wnętrzu może wywołać prawdziwą satysfakcję. Czasami proces poszukiwania i renowacji samych artykułów może być długotrwały. Natomiast efekt końcowy z użyciem niespotykanych i nieszablonowych mebli może okazać się niesamowity i ucieszyć na lata.
Gdzie szukać unikalnych mebli i dodatków?
Fani mebli vintage i antyków wiedzą, jak szukać i gdzie szukać. Giełda staroci, pchli targ, designerskie portale i aukcje internetowe przepełnione są prawdziwymi okazjami. Takich miejsc jest z roku na rok coraz więcej.Przykładowe meble z PRL-u stały się prawdziwym hitem. Mogą być świetnym elementem aranżacji każdego wnętrza. Kultowy fotel Demure wzbogacony o welurowe obicie w żywym kolorze będzie mocnym akcentem w urządzanej przestrzeni, a klasyczny stolik kawowy o wdzięcznej nazwie Patyczak może stać się jego wiernym kompanem. Tak stylowe ikony meblarstwa współgrają nie tylko z minimalistycznym, surowym otoczeniem. Ciekawym połączeniem w pomieszczeniu jest miks stylistyki industrialnej i vintage.
Zyskasz ponadczasowe wnętrze
Materiały użyte podczas produkcji owych mebli sprawiają, że ich jakość jest na bardzo wysokim poziomie. Wyszukane gatunki drewna, grube skóry tapicerskie, solidne barwione szkło, to wszystko składa się na wysoką klasę wykończenia tych produktów i czyni je ponadczasowymi. Wyrazistym tego przykładem są ręcznie rzeźbione biurka z litego drewna, antyczne szafy czy biblioteczki. Kolejnym powodem, który również jest dla nas bardzo ważny w grze z używanymi meblami, jest oszczędność pieniędzy. Niekiedy ludzie też nie do końca wiedzą, co sprzedają… i możemy znaleźć perełki w naprawdę okazyjnych cenach.
– Coraz mocniej zyskuje na znaczeniu trend indywidualizmu i personalizacji. Rośnie także świadomość ekologiczna, która sprawia, że chętniej niż dawniej sięgamy po produkty z drugiej ręki. Mają one niepowtarzalny sznyt, jakość, a do tego można je przerobić tak bardzo, że tylko my będziemy mieli taki egzemplarz. Z tego też powodu tak wielu ludzi urządzających mieszkania decyduje się na meble vintage, które dostosują do własnych preferencji – mówi Tomasz Bednarek z WPBM „Mój Dom” S.A.
Przede wszystkim indywidualizm
Zwrot ku vintage to także efekt rosnącej popularności kursów renowacji mebli. Coraz więcej osób decyduje się samodzielnie przerabiać fotele, szafki czy stoły. Choć nie każdemu uda się uzyskać idealny efekt, to niedoskonałość dodaje niepowtarzalnego charakteru. Posiadanie własnoręcznie odnowionych mebli stało się synonimem indywidualizmu. I to jest właśnie powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na mieszkanie w stylu vintage.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.