Komunikaty PR

Vovalex: pierwszy ransomware napisany w języku D

2021-02-10  |  01:00
Biuro prasowe

Badacze z MalwareHunterTeam wykryli nowy rodzaj oprogramowania ransomware o nazwie Vovalex. Jest on rozpowszechniany za pośrednictwem pirackiego oprogramowania podszywającego się pod popularne narzędzia takie jak CCleaner.

 

Sposób działania ransomware’u jest identyczny jak w przypadku innych tego rodzaju ataków - złośliwe oprogramowanie szyfruje pliki, a następnie wysyła do ofiary żądanie okupu. Jednak specjaliści zwracają uwagę, iż prawdopodobnie jest to pierwszy ransomware napisany w języku D. Jego składnia posiada wiele podobieństw do C oraz C++ i zawiera dużo nowoczesnych i innowacyjnych elementów. 

Ransomware po zaszyfrowaniu plików dodaje do nich rozszerzenie .vovalex. Po zakończeniu operacji tworzy na pulpicie komputera notatkę okupu o nazwie README.VOVALEX.txt. Napastnicy żądają za udostępnienie deszyfratora 0,5 XMR (Monero), co jest równowartością około 70 USD. Obecnie nie wiadomo czy istnieją narzędzia do bezpłatnego odszyfrowania plików zainfekowanych przez Vovalex.

  • Ransomware rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Co gorsza, napastnicy cały czas poszukują nowych metod ataków bądź wywierają dodatkowe naciski na ofiary np. upubliczniając przechwycone dane. W tym przypadki mamy do czynienia z kolejnym nowym zjawiskiem. Po pierwsze malware został napisany w języku wcześniej niestosowanym przez cyberprzestępców, co może znacznie utrudniać rozszyfrowanie plików. Po drugie atak jest wymierzony w użytkowników indywidualnych. Warto też zauważyć, że okup nie jest zbyt wygórowany. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż większość ofiar zdecyduje się go opłacić, aby mieć dostęp do ważnych i cennych informacji - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, iż Vovalex jak na razie nie jest szeroko rozpowszechniony. Jeśli jednak cyberprzestępcy zacieśnią swoją współpracą z właścicielami witryn z crackami i pakietami adware, nowy ransomware będzie stanowić poważny problem zwłaszcza dla gospodarstw domowych. 

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Polityka

J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.

Ochrona środowiska

Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.