Komunikaty PR

Vovalex: pierwszy ransomware napisany w języku D

2021-02-10  |  01:00
Biuro prasowe

Badacze z MalwareHunterTeam wykryli nowy rodzaj oprogramowania ransomware o nazwie Vovalex. Jest on rozpowszechniany za pośrednictwem pirackiego oprogramowania podszywającego się pod popularne narzędzia takie jak CCleaner.

 

Sposób działania ransomware’u jest identyczny jak w przypadku innych tego rodzaju ataków - złośliwe oprogramowanie szyfruje pliki, a następnie wysyła do ofiary żądanie okupu. Jednak specjaliści zwracają uwagę, iż prawdopodobnie jest to pierwszy ransomware napisany w języku D. Jego składnia posiada wiele podobieństw do C oraz C++ i zawiera dużo nowoczesnych i innowacyjnych elementów. 

Ransomware po zaszyfrowaniu plików dodaje do nich rozszerzenie .vovalex. Po zakończeniu operacji tworzy na pulpicie komputera notatkę okupu o nazwie README.VOVALEX.txt. Napastnicy żądają za udostępnienie deszyfratora 0,5 XMR (Monero), co jest równowartością około 70 USD. Obecnie nie wiadomo czy istnieją narzędzia do bezpłatnego odszyfrowania plików zainfekowanych przez Vovalex.

  • Ransomware rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Co gorsza, napastnicy cały czas poszukują nowych metod ataków bądź wywierają dodatkowe naciski na ofiary np. upubliczniając przechwycone dane. W tym przypadki mamy do czynienia z kolejnym nowym zjawiskiem. Po pierwsze malware został napisany w języku wcześniej niestosowanym przez cyberprzestępców, co może znacznie utrudniać rozszyfrowanie plików. Po drugie atak jest wymierzony w użytkowników indywidualnych. Warto też zauważyć, że okup nie jest zbyt wygórowany. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż większość ofiar zdecyduje się go opłacić, aby mieć dostęp do ważnych i cennych informacji - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, iż Vovalex jak na razie nie jest szeroko rozpowszechniony. Jeśli jednak cyberprzestępcy zacieśnią swoją współpracą z właścicielami witryn z crackami i pakietami adware, nowy ransomware będzie stanowić poważny problem zwłaszcza dla gospodarstw domowych. 

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.