W 2021 wzrosną wydatki na cyberbezpieczeństwo
Według Gartnera w bieżącym roku globalne wydatki na cyberbezpieczeństwo wyniosą 150,4 miliardów dolarów, co oznacza 12,4 proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Organizacje zwiększają inwestycje na ten cel między innymi ze względu na konieczność ochrony pracowników zdalnych oraz zasobów online.
W miarę nasilania się cyberataków firmy oraz instytucje będą wydawać więcej pieniędzy na narzędzia i technologie bezpieczeństwa. Analitycy Gartnera w opublikowanym na początku tego tygodnia raporcie przewidują, że w 2021 roku globalne wydatki na bezpieczeństwo informacji i usługi zarządzania ryzykiem osiągną poziom 150,4 miliardów dolarów.
Autorzy raportu wskazali na kilka trendów odpowiedzialnych za tegoroczny prognozowany wzrost. Przedsiębiorstwa, które nadal korzystają z pracowników zdalnych, będą musiały chronić ich przed cyberzagrożeniami. Poza tym w czasie pandemii wiele firm przenosi swoje zasoby do chmury publicznej, a to wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów na zabezpieczenie danych znajdujących się w chmurze. Nie ulega wątpliwości, że organizacje, żeby zwiększyć skuteczność ochrony będą inwestować w nowe narzędzia wykorzystujące mechanizmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
- Światowe trendy przedstawione w najnowszym raporcie Gartnera zasadniczo nie odbiegają od tego, co widzimy na rodzimym rynku. Lawinowy przyrost liczby zdalnych pracowników pociągnął za sobą inwestycje w rozwiązania do ochrony urządzeń końcowych oraz usługi VPN. Odbiorcy biznesowi poszukują też inteligentnych rozwiązań, które nie tylko skutecznie powstrzymają napastników, ale również pomagają wychwycić i skorygować błędy popełniane przez pracowników. Uważam, że niebagatelny wpływ na decyzje zakupowe ma narastający niepokój przedsiębiorców, do których coraz częściej docierają informacje ze świata o cyberatakach przynoszących straty liczone w milionach dolarów - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.
Według Gartnera największym beneficjentem zmian będą dostawcy usług związanych z cyberbezpieczeństwem - wydatki na wsparcie sprzętowe, wdrożenia i usługi outsourcingowe sięgną w tym roku prawie 72,5 miliarda dolarów. Wysokie powinny być również nakłady na ochronę infrastruktury i wyniosą 24 miliardy dolarów, sprzęt zabezpieczający sieć - 17 miliardów dolarów, a zarządzanie dostępem do tożsamości - 14 miliardów dolarów. Jednym z obszarów, w których wydatki są niewielkie, ale szybko rosną, jest bezpieczeństwo w chmurze. W 2020 roku wydatki na zabezpieczenie zasobów internetowych wyniosły zaledwie 595 milionów dolarów. W tym roku wydatki te sięgną 841 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 41 proc.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.