W Legnicy zawisła wiecha na budowie zaplecza technicznego Kolei Dolnośląskich
W czwartek, 17 listopada symbolicznym zawieszeniem wiechy, zakończony został kolejny, ważny etap prac budowlanych zaplecza technicznego Kolei Dolnośląskich w Legnicy. Generalnym wykonawcą wartej ponad 65 milionów złotych inwestycji jest ALSTAL Grupa Budowlana.
W uroczystości zawieszenia wiechy udział wzięli: Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Kolei Dolnośląskich z Prezesem Zarządu Damianem Stawikowskim na czele, a także przedstawiciele generalnego wykonawcy firmy ALSTAL.
- Uroczyste zawieszenie wiechy to znak, że ważny etap budowy został zakończony. Serdecznie dziękuję Inwestorowi Spółce Koleje Dolnośląskie za obdarzenie nas zaufaniem i za bardzo dobrą współpracę przy realizacji tej inwencji. – powiedział Jarosław Szczupak, Prezes Zarządu ALSTAL Grupa Budowlana, dodając: - Zaangażowane naszego zespołu ALSTAL Grupa Budowlana oraz Projektantów i Inspektorów świadczy o tym jak ważny to dla nas projekt. Już na tym etapie widoczna jest jego skala, w którym znajdzie się aż pięć torów najazdowych. Przed nami druga część projektu do której przystępujemy z pełną determinacją.
Inwestycja „Rozbudowa zaplecza technicznego do obsługi i serwisowania taboru Spółki Koleje Dolnośląskie S.A.” zakłada wybudowanie nowoczesnego obiektu, który będzie podzielony na trzy hale. Znajdzie się w nich pięć torów przejazdowych o długości 110 mb. Budynek o powierzchni całkowitej 6598,33 m2 i kubaturze aż 67105 m3 będzie mieć prawie 14 metrów wysokości. Zostanie on dobudowany do już istniejącej i użytkowanej hali serwisu taboru kolejowego, co jest sporym utrudnieniem dla generalnego wykonawcy.
- Koleje Dolnośląskie od 14 lat budowane są od podstaw i jest to pierwszy regionalny przewoźnik w kraju, powołany do życia w taki sposób – mówił Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Od początku zlecaliśmy serwisowanie naszych pojazdów i w przypadku bardziej zaawansowanych przeglądów robimy to nadal. Teraz dzięki budowie nowej hali serwisowej będziemy jednak w stanie przeprowadzać zaawansowane przeglądy na poziomie P4 we własnym zakresie.
- Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i dobrze jakościowo wykonywanej pracy, obiekt będzie spełniał oczekiwania wszystkich użytkowników. To znacząca inwestycja dla Inwestora, całego regionu i społeczności lokalnej. W ALSTAL budujemy możliwości – a ten projekt to kolejny punkt na mapie realizacji naszej firmy, który poświadcza to, że słowa zamieniamy w czyny. – dodał Jarosław Szczupak.
O projekcie
Nowoczesne zaplecze techniczne Kolei Dolnośląskich powstaje w Legnicy przy ulicy Pątnowskiej 1. W ramach kontraktu, generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana, zadba o zagospodarowanie terenu, na którym powstaną nasadzenia, droga dojazdowa, a także 28 miejsc parkingowych. Dodatkowo powstanie instalacja wewnętrzna oraz infrastruktura towarzysząca, w której skład wchodzą sieci trakcyjne, układ torowy, a także zbiornik podziemny na paliwo wraz z dystrybutorem.
Rozbudowane zaplecze techniczne będzie podzielone na trzy hale, pozwalające na obsługę pojazdów szynowych o długości 110 mb. Pierwszą z nich stanowić będzie hala myjni automatycznej, w której znajdzie się jeden tor przejazdowy. Mycie pojazdów odbywać się będzie za pomocą szczotkowej myjni automatycznej i ręcznego domywania miejsc.
Kolejną część budynku zaplecza technicznego stanowić będzie miejsce napraw, gdzie zamontowane zostaną trzy tory przejazdowe, a każdy z nich wyposażony będzie w kanały rewizyjne. Kolejną tworzyć będzie hala tokarki podtorowej z jednym torem przejazdowym, który ułożony będzie w poziomie betonowej posadzki.
W halach znajdą się pomieszczenia pomocnicze oraz stanowiska warsztatowe. Nad halą myjni na drugiej kondygnacji zlokalizowane zostanie zaplecze socjalno-biurowe, w których znajdą się pomieszczenia administracyjne, węzły sanitarne, szatnie i serwerownia.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.