W nadarzyńskim Ptak Warsaw Expo powstał największy w Europie punkt pomocy
Centrum Pomocy Humanitarnej to inaczej Hub Humanitarny, który zapewnia tymczasowe schronienie uchodźcom, aby znaleźć dla nich docelowe miejsce pobytu w Polsce, a także poza jej granicami. Na terenie Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK został uruchomiony wielki dworzec autobusowy "Dworzec Europa". Jego zadaniem jest umożliwienie komunikacji z krajami całej Europy, a także z innymi polskimi miejscowościami. Dla przebywających w centrum uchodźców z Ukrainy organizowane są bezpłatne transporty do innych portów komunikacyjnych, ośrodków pomocy i dalszych miejsc zakwaterowania. Główne kierunki organizowanych transportów to: Niemcy, Szwecja, Hiszpania, Holandia i Włochy.
Pod dachem ośrodka schronienie otrzymali uciekinierzy z objętej wojną Ukrainy. Na miejscu otrzymują oni niezbędną pomoc medyczną, tymczasowy nocleg, podstawowe artykuły higieniczne, pomoc psychologiczną oraz wyżywienie, o które zadbała m.in. marka Maczfit. Lider cateringu dietetycznego w Polsce każdego dnia dostarcza na teren obiektu zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Przez pierwsze dni funkcjonowania centrum przewinęło się ponad 25 000 uchodźców. Przewiduje się, że w najbliższych dniach i tygodniach może to być nawet kilkaset tysięcy ludzi – w większości kobiet z małymi dziećmi.
Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK to ogromne przedsięwzięcie w szczytnym celu, które poszukuje chętnych do współpracy w niesieniu pomocy. Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie https://humanitarianexpo.com/.

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.