Komunikaty PR

W pandemii firmy broniły się przed niepewnością na rynku walutowym

2021-05-11  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania Inf pras. ( 0.05 MB )

Rok 2020 upłynął pod znakiem niepewności spowodowanej pandemią Covid-19. Jej wpływ widoczny był także na rynku walutowym, którego wysoka zmienność skłaniała przedsiębiorców do szukania oszczędności i możliwości zabezpieczenia swoich transakcji międzynarodowych. O tym, jak duże było to zainteresowanie świadczą wyniki podmiotów oferujących takie rozwiązania, jak międzynarodowa instytucja płatnicza Akcenta. W 2020 r. wielkość udzielonego przez nią zabezpieczenia na jej europejskich rynkach wzrosła dwukrotnie, a w Polsce ponad 4,5-krotnie.

Akcenta, instytucja płatnicza, która obsługuje płatności zagraniczne i operacje walutowe firm, w tym głównie eksporterów i importerów, odnotowała w 2020 roku zysk netto w wysokości ponad 2,36 miliona euro. Dla swoich klientów, których liczba przekroczyła 42 tys. na wszystkich swoich siedmiu rynkach, Akcenta zrealizowała w ubiegłym roku transakcje o wartości blisko 6,8 miliarda euro. Wyraźnie wzrosła również wielkość udzielonego przez instytucję zabezpieczenia - w skali roku ponad dwukrotnie.

- Rok 2020 był niewątpliwie bezprecedensowy. W czasie pandemii biznes musiał zmierzyć się z ogromną niepewnością. W ślad za nią szła nieprzewidywalność notowań walut. Tak jak się spodziewaliśmy, zmienność na tym rynku w dużym stopniu zwiększyła zainteresowanie instrumentami zabezpieczającymi transakcje walutowe. Dzięki dobremu przygotowaniu i doświadczeniu mogliśmy w tych trudnych czasach odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorców w tej sferze i zapewnić ochronę ich marż przed wpływem wahań. W 2020 r. udało nam się w ten sposób zabezpieczyć dwukrotnie wyższy wolumen transakcji niż w 2019 r. Większe zainteresowanie klientów narzędziami eliminującymi ryzyko walutowe oraz ofertą transferów międzynarodowych przyczyniły się do dalszej ekspansji naszej firmy i przyniosły Akcencie najbardziej udany rok w jej ponad 20-letniej historii – komentuje Prezes Zarządu Akcenty Milan Cerman.

Polskie firmy nie chcą tracić na pandemii

Na polskim rynku Akcenta również zanotowała bardzo dobre wyniki. W skali roku liczba zabezpieczanych przez nią transakcji wzrosła 3-krotnie. Najbardziej spektakularne było jednak aż ponad 4,5-krotne zwiększenie ich wolumenu. Przedsiębiorcy świadomi nieuniknionego wpływu pandemii na notowania kursów walut dużo chętniej sięgali po narzędzia eliminujące ryzyko kursowe, jak transakcje terminowe czy opcje walutowe. Rozwiązanie, takie jak np. transakcja terminowa typu forward, daje bowiem firmie pewność co do przyszłych wpływów z rozliczanych w innej walucie kontraktów. Jak tłumaczą eksperci Akcenty, z pomocą tego narzędzia przedsiębiorstwo może zamrozić do czasu jego realizacji kurs, po którym dokona przewalutowania określonej w umowie kwoty. Przy czym zawarcie takiej transakcji z instytucją płatniczą jest darmowe i nie wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji czy ponoszenia dodatkowych kosztów. To rozwiązanie szczególnie popularne w sektorze MŚP ze względu na swoją bezkosztowość, prostotę i dostępność.

Przyszłość wciąż niepewna

- Szczepienia dają biznesowi nadzieję na stabilizację sytuacji związanej z pandemią Covid-19. Nadal jednak jest to dłuższa perspektywa i nie można wykluczyć niespodziewanych wydarzeń, związanych chociażby z mutacjami wirusa. Niepewność będzie zatem towarzyszyła przedsiębiorcom jeszcze przez dłuższy czas - wskazuje analityk Akcenty, Miroslav Novák.

Zdaniem analityka Akcenty najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest umocnienie się złotego w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Ekspert spodziewa się także silnego ożywienia gospodarczego w Polsce w drugim kwartale i drugiej połowie roku. Na notowania złotego wpłynąć mogą jednak jeszcze decyzje Rady Polityki Pieniężnej. W związku z przyspieszającą inflacją konsumencką rośnie prawdopodobieństwo, że RPP pozwoli na głębsze umocnienie złotego poniżej 4,50 EUR/PLN.

Eksperci Akcenty zwracają przy tym uwagę, że bez względu na to, czy czasy są stabilne, czy mamy do czynienia z kryzysem, zabezpieczanie kontraktów przed ryzykiem kursowym powinno być stałym elementem operacji finansowych firm rozliczających się w różnych walutach. To instrument, który daje firmom pewność co do kwot i możliwość łatwiejszego planowania. A co najważniejsze, chroni na wypadek nagłych i niemożliwych do zaplanowania zmian na rynku, jakich przykładem było chociażby pojawienie się koronawirusa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027? Biuro prasowe
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974
Finanse Grupa eFaktor pozyskała finansowanie przy wsparciu Accession Capital Partners
2024-06-27 | 01:00

Grupa eFaktor pozyskała finansowanie przy wsparciu Accession Capital Partners

Pakiet finansowania obejmuje dwa modele: gwarantowaną pożyczkę wspierającą bieżącą działalność eFaktor i inwestycję kapitałową. eFaktor to najdynamiczniej rozwijająca się
Finanse Biura podróży: maleje zadłużenie, ale scoring też
2024-06-25 | 13:41

Biura podróży: maleje zadłużenie, ale scoring też

Branża turystyczna wraca do formy. Według danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w 2023 roku na wakacje z biurem podroży pojechało 7,57 mln osób. Głównie za granicę, bo w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.