Wakacyjny poradnik kierowcy od CUK
Z zeszłorocznych badań wynika, że około 70% Polaków na wakacje jeździ samochodem. W tym roku liczba osób, które zdecydują się wybrać na letni wypoczynek własnymi czterema kółkami może być większa. Przed wyjazdem w podróż, niezależnie czy dłuższą, czy krótszą warto dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, a szczególnie te związane ubezpieczeniem. Odpowiednio dobrana ochrona ubezpieczeniowa pomoże w każdej nieprzewidzianej sytuacji.
CUK Ubezpieczenia przygotował wakacyjny ubezpieczeniowy poradnik dla kierowców, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.
1. Bez OC nie ruszamy się z domu
Ubezpieczenie OC jest podstawowym ubezpieczeniem, które musi mieć każde auto. Jego brak grozi bardzo wysokimi karami, dlatego każdy kierowca dba o jego ciągłość. Ubezpieczenie OC obejmie szkody, które kierowca wyrządzi innym pojazdom. OC gwarantuje minimalne zabezpieczenie w razie wypadku, dla ochrony kierowcy i pasażera warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie.
2.AC – uzupełnia i chroni
AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które Polacy kupują najczęściej. Stanowi ono doskonałe dopełnienie policy OC. Gwarantuje ochronę w razie kradzieży czy uszkodzeń spowodowanych nieprzewidzianymi zjawiskami atmosferycznymi, czy na skutek uszkodzenia karoserii przez wandali. Jeśli zdarzy się wypadek, sprawca może liczyć na wypłatę środków z ubezpieczenia autocasco. Bardzo istotną kwestią przy zakupie AC, zwłaszcza jeśli decydujemy się na nie przed wakacyjnym wyjazdem jest jego zakres. To kierowca decyduje o tym w jakich przypadkach i od jakich zdarzeń AC będzie chroniło samochód. W ramach tego ubezpieczenia kierowca może liczyć na np. wymianę kół, odholowanie auta, a w razie awarii lub kradzieży zapewnienie noclegu lub auta zastępczego. Dobrze skonfigurowany i dostosowany do potrzeb pakiet ubezpieczenia AC pozwoli na komfortową podróż bez obaw przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.
3.Assistance -pomocny na drodze
Assistance to kolejne ubezpieczenie dobrowolne, które jest przydatne, zwłaszcza gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Zakresy ochrony assistance różni się w towarzystwach ubezpieczeniowych i zależy od rodzaju wybranego pakietu. Najczęstszą oferowaną usługą jest holowanie pojazdu do warsztatu, drobne naprawy na miejscu zdarzenia, wymiana koła i dostarczenie paliwa. Kierowcy często decydują się na pakiet zawierający samochód zastępczy, parking strzeżony, pomoc tłumacza czy ochronę prawną, która zwłaszcza w zagranicznej podróży może okazać się nieoceniona. Warto pamiętać, że Assistance chroni nie tylko pojazd, ale też kierowcę i pasażerów, to ważna wiadomość dla osób, które na wakacyjny wyjazd wybierają się z całą rodziną i chcą uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.
4.NNW – w razie wypadku
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje ochronę kierowcy i pasażera. Wypłata odszkodowania z NNW nastąpi w sytuacji, gdy nagłe zdarzenie ma przyczynę zewnętrzną. Z tytułu polisy NNW każdy poszkodowany otrzyma odszkodowanie także w przypadku szkód powstałych wskutek zdarzeń losowych mających związek z jazdą. Na wypłatę świadczenia możemy również liczyć, jeśli wystąpią szkody w trakcie wsiadania i wysiadania z pojazdu, załadunku lub rozładunku oraz w czasie postoju pojazdu. NNW to ubezpieczenie, które warto mieć wykupione, zwłaszcza w drodze na wakacje. Jego zakres jest szeroki, a cena stosunkowo niewielka, nie warto więc ryzykować.
5.Ubezpieczenie szyb i opon – czyli najważniejsze elementy samochodu
Chociaż dla wielu osób ochrona szyb nie jest ubezpieczeniem priorytetowym, przed dłuższą podróżą warto rozważyć jego zakup. Jazda samochodem z pękniętą lub stłuczoną szybą może skończyć się mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Ubezpieczenie szyb zapewnia sprawną pomoc w razie pęknięć, uszkodzeń czy całkowitych stłuczeń. Towarzystwo ubezpieczeniowe naprawi szybę lub wymieni ją na dobrej jakości zamiennik. Po likwidacji szkody nowo zamontowana szyba będzie objęta gwarancją. Jednym z najczęściej spotykanych zdarzeń jest przebicie opony na drodze, Nie zawsze mamy do dyspozycji potrzebny sprzęt, taki jak na przykład lewarek, lub po prostu nie wiemy, jak to zrobić. Warto więc pomyśleć o specjalnym ubezpieczeniu opon. Towarzystwa Ubezpieczeniowe gwarantują nam, że posiadając ubezpieczenie z opcją obejmującą opony otrzymamy niezbędną pomoc bez dodatkowych opłat. Nastąpi to niezależnie od tego czy przebijemy koło na drodze, czy też wymagane będzie holowanie samochodu do warsztatu wulkanizacyjnego, gdyż wymiana lub naprawa na miejscu zdarzenia będzie niemożliwa.
88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia
Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.