Widoczny wyraźny wzrost liczby rezerwacji podróży służbowych
W świetle danych opublikowanych przez Global Rescue Winter Traveler Sentiment and Safety Survey, branża podróży biznesowych odzyskuje swoją dawną dynamikę, a liczba rezerwacji podróży służbowych wzrasta, podczas gdy na znaczeniu tracą spotkania wirtualne.
Podróże służbowe krajowe i międzynarodowe
Według przeprowadzonego badania, liczba osób podróżujących służbowo wzrosła o 37% w porównaniu z wynikami sprzed prawie roku. Ponad dwie trzecie (68%) respondentów zadeklarowało, że odbywają zarówno służbowe podróże krajowe, jak i międzynarodowe. Co istotne, ponad jedna piąta (22%) osób podróżujących służbowo zgłosiła, że częstotliwość podróży związanych z pracą przekroczy w 2024 roku poziomy sprzed pandemii, podwajając wynik 11% zgłoszony w 2023 roku. Rok temu 35% badanych pracowników prognozowało, że podróże służbowe stanowić będą "połowę lub mniej niż połowę" poziomów sprzed pandemii. Obecnie ten odsetek zmniejszył się o jedną trzecią, a jedynie 23% respondentów stwierdziło, że liczba podróży związanych z pracą będzie wynosić połowę lub mniej niż przed pandemią.
Rezerwacje korporacyjne w liniach lotniczych
Delta Air Lines poinformowała, że jej liczba rezerwacji korporacyjnych wzrosła o 14% w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, ze szczególnie dużą sprzedażą do firm z sektora usług finansowych, technologii i obsługi klienta. Konkurencyjne linie lotnicze United Airlines również odnotowały 14% wzrost przychodów ze sprzedaży korporacyjnej w okresie zimowym. W całym sektorze lotniczym liczba pasażerów korporacyjnych jeszcze nie osiągnęła poziomu z 2019 roku, jednakże wyższe ceny biletów oznaczają, że linie lotnicze osiągają prawie takie same przychody. Dla przykładu, na Zachodnim Wybrzeżu linie Alaska Airlines czerpią korzyści z biznesu sektora technologicznego. Wzrost o 22% w pierwszym kwartale przywrócił sprzedaż biletów korporacyjnych Alaski do poziomów sprzed pandemii.
Hotele też notują wzrosty
Nie tylko linie lotnicze odnotowują więcej podróżników biznesowych. Sieć hotelowa Hyatt odnotowała 6% wzrost przychodów od podróżujących służbowo w pierwszym kwartale oraz podobny wzrost przychodów z rezerwacji grupowych. Dane te potwierdzają także obserwacje spółki eTravel, która notuje istotnie wyższe liczby rezerwacji w porównaniu do okresu przedpandemicznego. Według danych, liczba rezerwacji hotelowych w pierwszych 4 miesiącach tego roku jest wyższa o 15% w stosunku do tego samego okresu przed pandemią.
Spotkania zdalne tracą na znaczeniu
Ponad połowa (56%) respondentów odpowiedziała, że wideokonferencje nie zastępują podróży służbowych w znaczącym stopniu.
W pierwszych miesiącach tego roku zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania podróżami służbowymi. Nasze dane z lokalnego rynku potwierdzają pozytywne trendy obserwowane również za granicą. Spodziewamy się dalszych wzrostów zapotrzebowania na podróże służbowe w kolejnych kwartałach i latach wraz ze wzrostem aktywności gospodarczej. Mamy przekonanie, że spotkania wirtualne nie są w stanie zastąpić tych fizycznych, osobistych. Online nie zbudujemy tak efektywnie relacji biznesowych, jak podczas spotkań „na żywo”, o czym przekonała się także większość naszych klientów - powiedział Andrzej Wierzba, Prezes Zarządu i główny akcjonariusz eTravel S.A.
eTravel, firma specjalizująca się w zarządzaniu podróżami służbowymi, największy w branży podmiot i lider technologiczny w Europie Środkowej, na podstawie analizy danych wewnętrznych i zewnętrznych zauważa wzrost liczby rezerwacji podróży służbowych. Jak wskazują dane porównawcze za okres styczeń-kwiecień 2024, w odniesieniu do tego samego okresu przed pandemią w 2019 roku, obrót na rezerwacjach hotelowych wzrósł o imponujące 55%, a obrót na biletach lotniczych zwiększył się o 41%.
Jak organizować podróże służbowe?
eTravel oferuje nowoczesną platformę technologiczną do podróży służbowych, delegacji oraz eventów MICE. Firma zapewnia również najszerszy wybór usług turystycznych, włączając w to linie lotnicze, obiekty noclegowe, wynajem samochodów, koleje, promy, transfery i taksówki. Dzięki zaawansowanej multi-wyszukiwarce hotelowej klienci platformy mają dostęp do ofert ponad 2 milionów obiektów noclegowych na całym świecie. Opierając się na własnych kontraktach oraz dostępie do baz największych światowych sieci i agregatorów hotelowych, eTravel jest w stanie zapewnić najszerszą ofertę oraz najlepsze możliwe ceny na rynku.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.