Wiedzieć więcej, budować lepiej?
300 firm działających na rynku mieszkaniowym uzyskało dostęp do danych, które pozwolą im jeszcze szybciej i precyzyjniej podejmować decyzje biznesowe. Czy rynek mieszkaniowy na tym zyska? I jaka z tej wiedzy płynie korzyść dla Kowalskiego?
Już od 15 listopada deweloperzy będą mogli na bieżąco sprawdzać jak wygląda sprzedaż, konkurencja, oferty i ceny w okolicy ich inwestycji. Będą mogli również skorzystać z „banku wiedzy” tzn. zgromadzonych w jednym miejscu i opatrzonych komentarzem eksperckim danych makroekonomicznych, które ułatwią im podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Wszystko to w duchu demokratyzacji danych, którą zapewnia Otodom we współpracy z PZFD.
Otodom Analytics, bo o tym narzędziu mowa, to nowy produkt, którego podwaliny powstały już w 2015 roku wraz z powstaniem platformy obido.pl.
– Od wielu lat wspieraliśmy klientów w procesie podejmowania decyzji o wyborze wymarzonego mieszkania. Naszym celem – wówczas jako obido – było zapewnienie im jak najlepszych warunków i wiedzy, by decyzja ta była świadoma i możliwie najbardziej satysfakcjonująca. Produktem ubocznym tej działalności była ogromna ilość danych, które przy odpowiedniej agregacji i opracowaniu stanowią nieocenioną wiedzę o rynku. Dziś wiemy, że mogą pracować nie tylko na rzecz klientów, ale wszystkich, którzy współtworzą rynek mieszkaniowy: deweloperów, agentów nieruchomości, samorządów, ale także firm, które w naturalny sposób z rynkiem mieszkaniowym są powiązane – mówi Paweł Gniadkowski, współzałożyciel obido.pl oraz współtwórca Otodom Analytics.
Połączenie sił obido z Otodom w ramach Grupy OLX pozwoliło na rozszerzenie tego katalogu danych i dało podwaliny pod stworzenie narzędzia, które nie tylko w znacznym stopniu przyspiesza dostęp do wielowymiarowych statystyk, ale również stanowi kompendium wiedzy o rynku na wielu różnych płaszczyznach. Zaangażowanie w projekt ekspertów od lat obserwujących i komentujących rynek nieruchomości mieszkaniowych jest gwarancją wiarygodności danych i rzetelności opinii.
– Dane to dziś najważniejszy zasób przy podejmowaniu decyzji biznesowych. W warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia tym większa jego wartość im szybciej jest aktualizowany, a Otodom Analytics daje nam możliwość bieżącego dostępu do najświeższych statystyk oraz unikalnego w skali rynku komentarza eksperckiego. Jako podmiot od ponad dwóch dekad działający na rzecz profesjonalizacji branży nie mogliśmy nie dostrzec potencjału tego narzędzia. Już od jutra 300 firm zrzeszonych w Związku będzie miało przywilej korzystania z tego zasobu – komentuje Konrad Płochocki, Dyrektor Zarządzający PZFD.
Gdzie korzyść dla Kowalskiego?
Można ją rozpatrywać z kilku różnych perspektyw. Pierwsza to ta, że Otodom dzieli się wiedzą nie tylko z firmami, ale też ze zwykłymi użytkownikami. Na portalu udostępnione zostało nieodpłatnie narzędzie, które w oparciu o dane z Otodom Analytics pozwala przeanalizować samodzielnie i w kilku różnych aspektach ceny nieruchomości w 40 miastach w Polsce, w tym w części z nich również w skali mikro, z podziałem na dzielnice.
Druga opiera się na połączeniu wiedzy o potrzebach i preferencjach nabywców z analizą aktualnej oferty produktowej i cenowej na większości dużych rynków. Pozwala to dostosowywać produkt oraz racjonalizować politykę sprzedażową firm działających na rynku i w otoczeniu rynku nieruchomości (w tym firm budowlanych, wykończeniowych, producentów wyposażenia, dostawców mediów etc).
Trzecia to nieodzowny wkład ekspercki w analizę dostępnych wskaźników makro i mikroekonomicznych, który pozwala łatwiej interpretować zjawiska oddziałujące na mieszkaniówkę z perspektywy finansowej, ekonomicznej, socjologicznej i czysto rynkowej. To ogromna wartość nie tylko dla uczestników tego rynku.
– Dynamika rynku jest tak duża, jak nigdy wcześniej. Bieżący dostęp do danych pozwala oswajać tę zmieniającą się rzeczywistość. Wielość czynników, oraz wzajemne przenikanie się segmentów – również tych wschodzących – może być przytłaczająca, ale przy wsparciu odpowiednich narzędzi pozwala na odnajdywanie korzyści i mitygowanie zagrożeń. Daje niezbędną wiedzę dla konstruowania odpowiedniej polityki mieszkaniowej, strategii rozwoju firm oraz wspiera indywidualne decyzje osób prywatnych. Pod tym względem Otodom Analytics jest unikatowym produktem na polskim rynku – podsumowuje Katarzyna Kuniewicz, szefowa badań Otodom Analytics.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.