Wiedzieć więcej, budować lepiej?
300 firm działających na rynku mieszkaniowym uzyskało dostęp do danych, które pozwolą im jeszcze szybciej i precyzyjniej podejmować decyzje biznesowe. Czy rynek mieszkaniowy na tym zyska? I jaka z tej wiedzy płynie korzyść dla Kowalskiego?
Już od 15 listopada deweloperzy będą mogli na bieżąco sprawdzać jak wygląda sprzedaż, konkurencja, oferty i ceny w okolicy ich inwestycji. Będą mogli również skorzystać z „banku wiedzy” tzn. zgromadzonych w jednym miejscu i opatrzonych komentarzem eksperckim danych makroekonomicznych, które ułatwią im podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Wszystko to w duchu demokratyzacji danych, którą zapewnia Otodom we współpracy z PZFD.
Otodom Analytics, bo o tym narzędziu mowa, to nowy produkt, którego podwaliny powstały już w 2015 roku wraz z powstaniem platformy obido.pl.
– Od wielu lat wspieraliśmy klientów w procesie podejmowania decyzji o wyborze wymarzonego mieszkania. Naszym celem – wówczas jako obido – było zapewnienie im jak najlepszych warunków i wiedzy, by decyzja ta była świadoma i możliwie najbardziej satysfakcjonująca. Produktem ubocznym tej działalności była ogromna ilość danych, które przy odpowiedniej agregacji i opracowaniu stanowią nieocenioną wiedzę o rynku. Dziś wiemy, że mogą pracować nie tylko na rzecz klientów, ale wszystkich, którzy współtworzą rynek mieszkaniowy: deweloperów, agentów nieruchomości, samorządów, ale także firm, które w naturalny sposób z rynkiem mieszkaniowym są powiązane – mówi Paweł Gniadkowski, współzałożyciel obido.pl oraz współtwórca Otodom Analytics.
Połączenie sił obido z Otodom w ramach Grupy OLX pozwoliło na rozszerzenie tego katalogu danych i dało podwaliny pod stworzenie narzędzia, które nie tylko w znacznym stopniu przyspiesza dostęp do wielowymiarowych statystyk, ale również stanowi kompendium wiedzy o rynku na wielu różnych płaszczyznach. Zaangażowanie w projekt ekspertów od lat obserwujących i komentujących rynek nieruchomości mieszkaniowych jest gwarancją wiarygodności danych i rzetelności opinii.
– Dane to dziś najważniejszy zasób przy podejmowaniu decyzji biznesowych. W warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia tym większa jego wartość im szybciej jest aktualizowany, a Otodom Analytics daje nam możliwość bieżącego dostępu do najświeższych statystyk oraz unikalnego w skali rynku komentarza eksperckiego. Jako podmiot od ponad dwóch dekad działający na rzecz profesjonalizacji branży nie mogliśmy nie dostrzec potencjału tego narzędzia. Już od jutra 300 firm zrzeszonych w Związku będzie miało przywilej korzystania z tego zasobu – komentuje Konrad Płochocki, Dyrektor Zarządzający PZFD.
Gdzie korzyść dla Kowalskiego?
Można ją rozpatrywać z kilku różnych perspektyw. Pierwsza to ta, że Otodom dzieli się wiedzą nie tylko z firmami, ale też ze zwykłymi użytkownikami. Na portalu udostępnione zostało nieodpłatnie narzędzie, które w oparciu o dane z Otodom Analytics pozwala przeanalizować samodzielnie i w kilku różnych aspektach ceny nieruchomości w 40 miastach w Polsce, w tym w części z nich również w skali mikro, z podziałem na dzielnice.
Druga opiera się na połączeniu wiedzy o potrzebach i preferencjach nabywców z analizą aktualnej oferty produktowej i cenowej na większości dużych rynków. Pozwala to dostosowywać produkt oraz racjonalizować politykę sprzedażową firm działających na rynku i w otoczeniu rynku nieruchomości (w tym firm budowlanych, wykończeniowych, producentów wyposażenia, dostawców mediów etc).
Trzecia to nieodzowny wkład ekspercki w analizę dostępnych wskaźników makro i mikroekonomicznych, który pozwala łatwiej interpretować zjawiska oddziałujące na mieszkaniówkę z perspektywy finansowej, ekonomicznej, socjologicznej i czysto rynkowej. To ogromna wartość nie tylko dla uczestników tego rynku.
– Dynamika rynku jest tak duża, jak nigdy wcześniej. Bieżący dostęp do danych pozwala oswajać tę zmieniającą się rzeczywistość. Wielość czynników, oraz wzajemne przenikanie się segmentów – również tych wschodzących – może być przytłaczająca, ale przy wsparciu odpowiednich narzędzi pozwala na odnajdywanie korzyści i mitygowanie zagrożeń. Daje niezbędną wiedzę dla konstruowania odpowiedniej polityki mieszkaniowej, strategii rozwoju firm oraz wspiera indywidualne decyzje osób prywatnych. Pod tym względem Otodom Analytics jest unikatowym produktem na polskim rynku – podsumowuje Katarzyna Kuniewicz, szefowa badań Otodom Analytics.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.