Komunikaty PR

Wiemy, w co Polacy będę inwestować w 2023 roku. Dane zaskakują

2022-09-29  |  01:00
Biuro prasowe

Wysoka inflacja, a co za tym idzie – spadająca wartość pieniądza – mobilizują Polaków do inwestowania. Analitycy PROFIT Development, dewelopera z blisko 20-letnim doświadczeniem, sprawdzili, w co będą inwestować konsumenci w 2023 roku. Na topie będą prestiżowe nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, dobra luksusowe, biżuteria i kamienie szlachetne, a także… złoto. Zdaniem inwestorów – kluczowe jest dywersyfikowanie źródeł przychodów, a także inwestycji.

Mogłoby się wydawać, że wysoka inflacja i rosnące ceny dóbr oraz usług zniechęcą Polaków do inwestowania. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej osób chce bezpiecznie lokować zgromadzone środki pieniężne. Konsumenci wybierają pewne inwestycje w nieruchomości czy złoto. Powoli w zapomnienie odchodzą inwestycje w kryptowaluty. Dlaczego? Zdaniem analityków PROFIT Development, rynek kryptowalut sukcesywnie traci na wartości począwszy od listopada 2021 roku. Straty inwestorów, którzy zdecydowali się postawić na cyfrowe pieniądze, sięgają setek milionów dolarów. W co więc inwestować, by mieć pewność zwrotu? Analitycy przygotowali zestawienie. Oto lista najbardziej lukratywnych inwestycji, na które postawią Polacy w przyszłym roku.

  • Dobra luksusowe
  • Prestiżowe nieruchomości
  • Biżuteria i kamienie szlachetne
  • Złoto

Sprawdźmy, dlaczego akurat te obszary będą się cieszyć największym zainteresowanie, inwestorów.

Dobra luksusowe na topie

Łączna wartość rankingu stu najcenniejszych światowych marek Kantar Brands z 2022 r. wzrosła o 23 proc., osiągając prawie 8,7 biliona dolarów. Sektorowi nie zaszkodziły inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza. Do najcenniejszych marek zalicza się Apple, którego wartość jest wyceniana na 947 miliardów dolarów, a tuż za nią plasuje się Google – jego wartość to 820 miliardów dolarów. Najszybciej rozwijającą się marką jest Cartier, którego wartość wzrosła o 88 proc. Marki i dobra luksusowe bardzo wolno tracą na wartości – to pewna inwestycja, a sam rynek jest odporny na perturbacje związane z niepewną sytuacją gospodarczą. Zdaniem analityków, mając to na uwadze, Polacy w 2023 roku będą chętnie inwestować właśnie w dobra luksusowe.

Inwestycje w nieruchomości premium

Trendy na rynkach Stanów Zjednoczonych wyraźnie wskazują nieruchomości jako pewną inwestycję. Widoczne są dwa rodzaje zarządzania majątkiem z kategorii „real estate”: zakup i sprzedaż z marżą lub najem długoterminowy. Na rodzimym rynku będą zyskiwać na popularności nieruchomości z kategorii premium.

 – Inwestowanie w nieruchomości pozwala na bezpieczne lokowanie kapitału. To pewny rynek, a wartość domów czy mieszkań sukcesywnie rośnie – mówi Agnieszkę Pachulska, dyrektor oddziału Warszaw PROFIT Development. – Polacy coraz chętniej inwestują w mieszkania zlokalizowane w dużych miastach, ale w zielonym otoczeniu. Przykładem może być osiedle Hemara na warszawskiej Białołęce. Na topie są jasne, ustawne i komfortowe mieszkania 1-,
2-, 3- i 4-pokojowe, o metrażach od 25 m2 do 102 m2.

Deweloper podkreśla, że perspektywiczną inwestycją są także lokale usytuowane w centrum miasta. Przykładem może być inwestycja we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej. Mieszkania w dobrej lokalizacji to świetna inwestycja także na najem.

Biżuteria, kamienie szlachetne, złoto

Za pewne inwestycje uważa się biżuterię, kamienie szlachetne i czyste złoto. W ostatnich miesiącach złoto notuje stałe wzrosty. Zdaniem inwestorów lokowanie środków w ten kruszec to pewne zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza.

W co zatem inwestować spośród wymienionych możliwości? Wszystko zależy od zasobności portfela. Według badania Assay Index, co drugi Polak posiada oszczędności w wysokości ok. 30 tysięcy złotych, zaś 6 proc. zgromadziło na koncie więcej niż 100 tysięcy złotych. I to właśnie ta ostatnia grupa może pozwolić sobie na inwestowanie w dobra wysokiej jakości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Bitget
2025-07-21 | 09:00

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutam. Ponad jedna trzecia użytkowników portfeli
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.