Komunikaty PR

Wiosenne ożywienie w budownictwie mieszkaniowym

2024-03-21  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 0.18 MB )

Statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego w pierwszych tygodniach każdego roku zazwyczaj sygnalizują sezonowe osłabienie aktywności inwestycyjnej. Tymczasem, jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, w roku bieżącym po optymistycznym styczniu, w lutym można już mówić o wiosennym ożywieniu w pełnej krasie, w którym uczestniczą zarówno deweloperzy jak i inwestorzy indywidualni.

Początek roku z mocnym akcentem

Tegoroczny styczeń, choć jak na początek roku nie zawiódł oczekiwań uczestników rynku nieruchomości, to jednak nie zapowiadał większego przesilenia w dość wyraźnie osłabionej w minionych miesiącach dynamice zmian danych budownictwa mieszkaniowego. Raczej zasygnalizował perspektywę ich utrzymania w przewidywalnej przyszłości na przeciętnych poziomach, z szansą na progres w okolicznościach ewentualnej poprawy warunków okołorynkowych.

Tymczasem już w lutym widzimy silne ożywienie aktywności inwestycyjnej w statystykach mieszkań rozpoczętych, czyli tych o fundamentalnym znaczeniu dla oceny stanu bieżącej koniunktury i jej perspektyw. W drugim miesiącu roku rozpoczęto ogółem budowę 20,5 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym licząc rok do roku o równe 90 proc. Z kolei, jak zauważa portal RynekPierwotny.pl, sami deweloperzy ruszyli z budową grubo ponad 14 tys. lokali, co z górą podwoiło dynamikę tych danych miesięcznych licząc rok do roku. Uwagę zwraca tu jednak niska baza. Porównujemy bowiem najlepszy rezultat od czerwca 2022 roku, czyli ostatniego miesiąca przed średnioterminowym załamaniem danych GUS budownictwa mieszkaniowego, do jednego z najgorszych wyników miesięcznych w najnowszej historii, czyli z lutego 2022 roku

[WYKRES NR 1]

Ogółem w pierwszych dwóch miesiącach br. ruszyła budowa 36,3 tys. mieszkań i domów, o 79 procent więcej w relacji rok do roku. Z kolei sami deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 26 tys. lokali, co daje wynik lepszy od uzyskanego w analogicznym okresie ub. roku o 111 procent. W sumie daje efekt mocnego zaakcentowania poprawy koniunktury inwestycyjnej.

Nowe pozwolenia również z obiecującym potencjałem

Z kolei w przypadku statystyk nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym, luty potwierdził trwającą już od września ub. roku stabilizację danych na relatywnie wysokim poziomie. GUS w ubiegłym miesiącu doliczył się ich ogółem 21,4 tys., czyli o 4 procent więcej licząc miesiąc do miesiąca, za to w relacji rok do roku jest to wynik lepszy już o niespełna jedną trzecią.

Jak wiadomo statystyki nowych pozwoleń na budowę wciąż pozostają relatywnie wiarygodnym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Ich lutowy wynik na poziomie 15,5 tys. jest wyższy względem poprzedzającego stycznia o 6 proc., z kolei w relacji rok do roku aż o ponad 42 proc. Niestety i w tym przypadku jest to po części efekt załamania statystyk z początku 2023 roku, a więc podobnie jak w przypadku mieszkań rozpoczętych rekordowo niskiej bazy. Mimo wszystko osiągnięty przez deweloperów w lutym wolumen nowych pozwoleń należy uznać za ponadprzeciętnie optymistyczny i jak najlepiej wróżący rozwojowi koniunktury w nadchodzących miesiącach.

Mieszkania oddane na przeciętnych poziomach

W ostatnim czasie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego statystyki lokali oddanych do użytkowania utrzymują się na przeciętnym poziomie, do którego w lutym podjęły próbę powrotu po styczniowym tąpnięciu.  Ogółem lokali oddanych było 16 tys., niemal tyle samo co w lutym ub. roku i 9 procent więcej licząc miesiąc do miesiąca. Od początku roku oddano niespełna 31 tys. mieszkań, co daje wynik gorszy rok do roku o 12 proc.

Z kolei odbicie przedmiotowych danych GUS w lutym to efekt poprawy aktywności deweloperów, których wynik blisko 10 tys. ukończonych lokali oznacza progres zarówno w relacji rok do roku jak i miesiąc do miesiąca o około jedną piątą. Z kolei w obu tegorocznych miesiącach przedsiębiorcy oddali ponad 18 tys. mieszkań, co jest wynikiem o kilka procent gorszym od analogicznego z ubiegłego roku.

Najnowsze dane GUS budownictwa mieszkaniowego jednoznacznie sugerują, że wiosna w inwestycyjnym segmencie krajowej mieszkaniówki w tym roku zawitała już w lutym. Na tak optymistyczną wymowę statystyk, do której w największym stopniu przyczynili się deweloperzy, zapewne decydujący wpływ mają ostateczne decyzje rządowe dotyczące nowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Perspektywy rynku wydały się inwestorom i przedsiębiorcom na tyle wiarygodne i obiecujące, że w końcu zdecydowali się na znaczne podkręcenie swych mocy produkcyjnych. Powinno to istotnie ograniczyć potencjał wzrostowy cen nowych mieszkań w kolejnych miesiącach tego roku, co wciąż pozostaje głównym czynnikiem ryzyka rozwoju koniunktury w przewidywalnej perspektywie najbliższych miesięcy.

JAROSŁAW JĘDRZYŃSKI, EKSPERT PORTALU RYNEKPIERWOTNY.PL

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.