Work-life balance na postpandemicznym rynku pracy
Czego oczekują pracodawcy, a czego poszukujący nowych wyzwań aplikujący na post-pandemicznym rynku pracy? Zdalna albo hybrydowa forma zatrudnienia stała się już standardem, a dla 70% pracujących jest to wymóg niezbędny, aby kontynuować współpracę. Czy to rozwiązanie niesie za sobą pogorszenie efektywności, czy wręcz przeciwnie? Zgodnie z raportem State of Remote Work 2021[1] - większość zatrudnionych w trybie zdalnym, pracuje dłużej niż etatowe 8 godzin.
Home office pozostanie z nami na dłużej
Spośród grupy ponad 2000 pełno etatowych pracowników, którzy wzięli udział w badaniu dotyczącym ich pracy w trakcie trwania pandemii oraz wizji tego, jak ta współpraca będzie wyglądać po jej ustąpieniu –większość uznała, że hybrydowa forma zatrudnienia będzie najbardziej popularna (źródło raport State of Remote Work 2021).
Przez ostatnie 2 lata 69% badanych pracowało z domu i większość z nich – bo aż 70% stawia warunek takiej formy zatrudnienia, jeżeli mają pozostać w swojej organizacji. Dodatkowo, większość, bo 67% badanych uznało, że pracując z domu są bardziej efektywni, z zaledwie 1% wskazało, że ich produktywność spadła. Ankietowani przyznali, że najwięcej czasu „marnowali” w ciągu dnia na spotkania przy kawie, czy wyjścia na lunch. Pracując z domu, te aktywności realizujemy w towarzystwie komputera – wskazywali ankietowani.
Perspektywa pracodawcy
Pracodawcy również patrzą z innej perspektywy na aplikantów. W prowadzonych procesach rekrutacyjnych zwracamy większą uwagę na cechy i umiejętności, które wcześniej nie były priorytetem. Oczywiście, wiedza profesjonalna jest wciąż podstawą do zatrudnienia, jednak dużo uważniej badamy czy aplikant/aplikantka potrafi samodzielnie podejmować decyzje, czy jest rzetelna, zaangażowana i ma na tyle samodyscypliny, aby zespół projektowy wspólnie mógł skutecznie realizować swoje zadania – mówi Natalia Kozaczka HR Busieness Parner UPTIME DEVELOPMENT. Zatrudniając dajemy pełną swobodę i możliwość pracy zdalnej czy stacjonarnie w naszych biurach zlokalizowanych w Warszawie i Lublinie. W obu lokacjach są też hot deski dla pracowników preferujących hybrydowe działanie.
Zdrowy balans
Uptime Development, jak większość firm należących do branży IT, na długo przed pandemią posiadała odmienną formułę zatrudnienia. Developerzy doceniają indywidualność, spokój i elastyczne godziny pracy. Jednocześnie – konieczne jest ich synchroniczne działanie z pozostałymi członkami zespołu, tak aby poszczególne aktywności i zadania na projekcie mogły zostać zrealizowane. Nie zmienia to jednak faktu, że należy również zadbać o aspekt społeczny swoich pracowników. Tu również już podczas rekrutacji prowadzona jest analiza. W Uptime zespoły projektowe są jak rodzina. Nasze kontrakty to długofalowe projekty, więc dobierając pracowników upewniamy się, że nowy element układanki zespołu, pasuje do pozostałych. Dzięki temu tworzą się naturalne więzi i teamy chętnie spotykają się we własnym zakresie. Mają wspólne hobby czy pasje. Ze strony pracodawcy istotne jest jednak, aby dać również możliwość spotkań – dlatego kilka razy w roku organizujemy MEET-UP – czyli specjalne spotkanie dla pracowników zarówno Polskiego oddziału Uptime jak i przedstawicieli z głównego biura w Estonii. Zapraszamy również developerów z innych firm, tak aby porozmawiać o branży, przedstawiamy case study i podzielić wiedzą – dodaje Kozaczka.
We wciąż zmieniającej się rzeczywistości, zarówno pracodawca, jak i pracownik nastawiają się na zupełnie nową formułę działania. Najlepiej być przygotowanym na pracowników, którzy odnajdują się pracując zdalnie, bądź hybrydowo, jednak nie należy zapominać, że są również tacy, dla których istota work-life balance to rozłączenie pracy i życia prywatnego poprzez realizację działań zawodowych z u biura.
[1] owl-labs_state-of-remote-work-2021_report-final.pdf (owllabs.com)

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.