Wrocławski rynek najmu – gdzie warto zainwestować?

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Z najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich Wrocław jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby mieszkańców. Stolicę Dolnego Śląska wyróżnia nieustannie rozwijający się rynek pracy, rozbudowana infrastruktura drogowa, dostępność do wielu placówek edukacyjnych i atrakcyjna lokalizacja, przyciągająca inwestorów, którzy chętnie kupują mieszkania pod wynajem.
Według badania „Rynek wynajmu w Polsce” wykonanego przez firmę analityczno-badawczą Zymetria w marcu 2022 roku na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich, powody decyzji o wynajmie są zróżnicowane. Ważna jest swoboda w wyborze miejsca zamieszkania, jak i brak konieczności zaciągania kredytu, na co wskazało od 23 do 26% ankietowanych.
Wrocław – polska Dolina Krzemowa
Zgodnie z ostatnim raportem inwestycyjnym CEE Thriving Metropolitan Cities przygotowanym przez grupę doradczą Colliers International, Dentons i Skanska, w rankingu najlepszych miejsc do inwestowania Wrocław wymieniany jest zaraz po Dublinie i Pradze.
Stolicę Dolnego Śląska wyróżniają dobre warunki do życia w mieście, a także duży potencjał edukacyjny i biznesowy. Dowodem na to jest wzrost powierzchni biurowych w mieście oferujący ponad 10 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej dostępnej w całej Polsce, a także duża liczba przedsiębiorstw technologicznych.
– Dzięki temu, że miasto daje wiele szans zawodowych, przyciąga ludzi gotowych na karierę oraz tych, którzy preferują mieszkanie w atrakcyjnych warunkach – mówi Emil Basta z biura sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.
Psie Pole warte uwagi inwestorów
Wśród kupujących mieszkania inwestycyjne dużym zainteresowaniem cieszy się dzielnica Psie Pole – pokazuje to ostatni Ranking Dzielnic Otodom 2020, w którym wrocławianie uznali, że to właśnie w tej dzielicy najłatwiej nawiązać bliską relację z sąsiadami. Uznali także, iż Psie Pole wygrywa pod względem uprzejmości i kultury osobistej mieszkańców.
– Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się Psie Pole. Dzielnica oferuje atrakcyjną zabudowę, rozbudowaną infrastrukturę drogową oraz wiele terenów zielonych. Jedno z naszych osiedli – Nova Stoczniova, położona na Zakrzowie, jest popularne wśród młodych osób, które cenią ciszę i odpoczynek po pracy – kontynuuje Emil Basta.
Nie tylko centrum
Analiza migracji ludności opracowana na podstawie danych z GUS przez portal RynekPierwotny.pl pokazuje, że w latach 2021-2030 największymi beneficjentami zmian ludnościowych będą nie polskie metropolie, a gminy je okalające.
– Na wynajem mieszkań poza centrum miast decyduje się wiele rodzin z dziećmi. Popularnością cieszą się osiedla położone nieopodal lasów i otwartych przestrzeni, które pozwalają na spędzanie aktywnego czasu z dziećmi. Obecnie wystartowaliśmy z dwoma inwestycjami pod Wrocławiem – Zielona Lutynią i Nową Winnicą w Miękini. Oba osiedla są bogate w tereny zielone i cechuje je łatwy dostęp do placówek edukacyjnych oraz szybki dojazd do centrum – tłumaczy Emil Basta z WPBM „Mój Dom” S.A.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.