Komunikaty PR

Wrocławskie projekty wyróżnione – Browary Wrocławskie i City Forum na podium

2021-11-04  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.

Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl

Najlepsze obiekty, unikalne inwestycje i wyjątkowe projekty – „Dolnośląska Budowa Roku” to nagroda przyznawana przez wrocławski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W tym roku, podczas obrad XVI edycji Kapituła Konkursu wyróżniła Browary Wrocławskie oraz kompleks biurowy City Forum zaprojektowane przez zespół SDRK Architekci Studio Śródka. Oba obiekty zdobyły pierwsze miejsca w swoich kategoriach. 

Dwa projekty zespołu SRDK Architekci Studio Śródka – Browary Wrocławskie i City Forum – zdobyły pierwszą nagrodę jako „Dolnośląska Budowa Roku” za lata 2019, 2020 w kategoriach „Budownictwo biurowo-usługowe" (City Forum) oraz „Budownictwo mieszkaniowe Wrocławia” (Browary Wrocławskie – Formiernia i Nowa Beczkownia). Kryteria według których dokonano oceny to m.in. oryginalność i trafność rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych, nowatorstwo, poziom rozwiązań technicznych i technologicznych stosowanych w procesie inwestycyjnym oraz jakość.  

Budynki położone nad Odrą 

Za projekt urbanistyczno-architektoniczny ponad czterohektarowego założenia Browarów Wrocławskich odpowiada zespół projektantów SRDK Studio, a prace trwają od 2018 roku. Koncepcja łączy rewitalizację postindustrialnej przestrzeni z nowoczesną architekturą nadrzeczną.  Zróżnicowany charakter tworzy nową jakość zespołu w duchu idei mixed-use i zagęszczania miast. Całość otwiera się na bulwar nadrzeczny, który został wyremontowany we współpracy z władzami lokalnymi w efekcie konsultacji społecznych.  

https://www.youtube.com/watch?v=UHSUZH_jQsU

Trzy place – browarny, artystyczny i targowy – połączono urokliwymi uliczkami i zielonymi zakątkami, po których można poruszać się pieszo, rowerem czy hulajnogą. Na terenie Browarów funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, a w kolejnych etapach ruszy plenerowe kino, przestrzenie wystawiennicze i do działań twórczych, pracownie rękodzielnicze oraz rzemieślnicze.  Formiernia i Nowa Beczkownia – zwycięskie budynki wielorodzinne, których wykonawcą generalnym jest AWM Budownictwo, to pierwsze skończone obiekty całego założenia Browarów. Dobór materiałów nawiązuje do tych zastosowanych w pierwotnej zabudowie – wykorzystano więc metalowe ozdobne ramy na elewacji, loftowy charakter wnętrz z drewnem, stalą, detalami szklanymi czy rzemieślnicze wewnętrzne balustrady schodowe.  

– W całym kompleksie Browarów Wrocławskich modernizacja postindustrialnych zabytków odbywa się z poszanowaniem historycznego charakteru i urbanistycznego układu całości, a zarazem z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury miejskiej – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, współzałożycielka i główna projektant SRDK Architekci Studio Śródka. – Artefakty otrzymują drugie życie, a ocalone fragmenty tworzą nową jakość korespondując z charakterem i historią miejsca. Przykładem jest imponująca konstrukcja pod pnący chmiel, która powstała z dźwigarów ocalałych ze zniszczonego obiektu.   

Energooszczędny biurowiec na miarę przyszłości 

City Forum, którego inwestorem jest Archicom Nieruchomości, tworzą dwa biurowce klasy A – City 1 i City 2 w centrum śródmiejskiej zabudowy Wrocławia, przy placu gen. W. Wróblewskiego. Zastosowane w budynkach technologie zostały potwierdzone najnowszą generacją eko-certyfikatu LEED v.4 na poziomie Gold. Dach obiektu pokryty został białą farbą, która odbija aż 97% promieniowania słonecznego i przeciwdziała efektowi miejskiej wyspy ciepła. Elastyczny system klimatyzacji i wentylacji z regulacją wilgotności powietrza, redukcja poziomu hałasu, oświetlenie LED oraz urządzenia o niskim zużyciu wody to tylko niektóre z rozwiązań technologicznych wykorzystanych przez architektów.  

Zespół biurowców to przykład elastycznej przestrzeni i wynik studium nad filozofią work-life balance. Zadbano o zróżnicowane miejsca do pracy i spotkań, otwierane okna, przestrzenie co-workingowe i chilloutowe. Na terenie inwestycji znajduje się również zaplecze dla cyklistów i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dziedziniec pomiędzy budynkami oddzielony od śródmiejskiej arterii ażurową przeszkloną konstrukcją z wertykalną zielenią tworzy miejsce dla pracowników biur i okolicznych mieszkańców. Projekt zintegrowany z otoczeniem wychodzi naprzeciw potrzebom najemców. 

https://www.youtube.com/watch?v=_OWFrKi8ugE

– Obiekt City Forum to dowód na to, że współczesne przestrzenie do pracy i biura stają się miejscami, w których nie tylko dba się o komfort ciała, ale także o równowagę psychiczną czy obniżanie poziomu stresu – komentuje Kazimierz Śródka, główny projektant SRDK. – Tym samym tradycyjna przestrzeń biurowa zmienia się w przestrzeń do pracy zaprojektowaną z myślą o interakcji społecznej, współpracy i budowaniu relacji – kontynuuje. 

SRDK Studio to autorska pracownia projektowa działająca nieprzerwanie od 1986 r. W jej portfolio znajduje się ponad setka zrealizowanych projektów, w tym takie wizytówki Wrocławia jak Browary Wrocławskie, Olimpia Port, Piekarnia Wrocław, City Forum czy Pociąg do nieba.  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z.o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.