Wsparcie od Oddziału Poznańskiego PZFD
Branża deweloperska w całej Polsce aktywnie włączyła się w pomoc w związku z pandemią. Działający na terenie Wielkopolski Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich już od wiosny 2020 roku podejmuje szereg działań by wspomóc walkę z koronawirusem.
Jeszcze w kwietniu 2020 roku deweloperzy przekazali łącznie ponad 2,5 miliona złotych na walkę z koronawirusem i wsparcie personelu medycznego w całej Polsce. Na tę kwotę złożyły się darowizny w ramach zbiórki wśród firm członkowskich PZFD „Deweloperzy wspierają lekarzy”, a także wsparcie akcji „Korona z głowy”. Ponadto, każdy z oddziałów PZFD podjął też swoje działania, jak również indywidualnie zaangażowali się poszczególni deweloperzy.
Oddział Poznański PZFD włączył się w walkę z trudną sytuacją już na początku ogłoszonej pandemii. W marcu 2020 przedstawiciele związku odwiedzili Szpital Miejski im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej, który obecnie pełni funkcję szpitala zakaźnego. W następstwie rozmów z dyrekcją szpitala na temat potrzeb placówki, ze środków pieniężnych Oddziału Poznańskiego PZFD sfinansowana została instalacja monitoringu na dwóch oddziałach chirurgii. To w sumie 14 kamer, które zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie personelu medycznego. Ponadto, na prośbę koordynatora Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania i przy współpracy z firmą Algeco, Oddział zapewnił 10 kontenerów mieszkalnych z toaletami i prysznicami dla czterech ośrodków pomocy. Jeden z nich trafił do Ośrodka dla Bezdomnych przy ulicy Kobylepole w Poznaniu, dwa do Wielkopolskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, trzy do poznańskiego Pogotowia Społecznego. Ostatnie cztery wykorzystywane są przez Ośrodek dla Bezdomnych w Błońsku. Wszystkie służą jako miejsce kwarantanny. Jesienią, minionego roku, ze względu na pogarszającą się sytuację Oddział Poznański PZFD podjął decyzję o kontynuacji wsparcia i przedłużeniu finansowania kontenerów do połowy 2021 roku, korygując plany wydatkowania sporej części środków budżetu Oddziału. - Jako Oddział robimy bardzo dużo, by sprostać tej trudnej sytuacji. Jednak w kontekście rozprzestrzeniającej się pandemii, potrzeby i oczekiwania społeczności, w której funkcjonujemy są ogromne. Dlatego podjęliśmy wspólnie decyzje o dalszym finansowaniu funkcjonowania kontenerów. - mówi Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.