Wyjątkowa rzeźba Bronisława Chromego w Vilda Park
Na terenie osiedla Vilda Park w Poznaniu stanęła nietuzinkowa rzeźba pod tytułem "Flaming" autorstwa Bronisława Chromego. Element sztuki umieszczony przed inwestycją podkreśla charakter projektu oraz jego wyjątkowość. Rzeźbę mogą podziwiać nie tylko mieszkańcy inwestycji, ale wszyscy Poznaniacy ze względu na otwartą zabudowę osiedla.
Vilda Park to nowoczesne osiedle zrealizowane przez BPI Real Estate w Poznaniu przy ulicy Droga Dębińska. Wyjątkowa lokalizacja oraz niebanalna architektura to jedne z wielu atutów inwestycji. Położenie Vilda Park przyciąga osoby lubiące aktywnie spędzać czas, dzięki bliskości atrakcyjnych terenów zielonych i rekreacyjnych oraz najważniejszych punktów handlowych, kulturalnych i finansowych. Nowoczesny styl projektu to efekt pracy architektów z biura Litoborski + Marciniak, który wyróżnia wysoka jakość i różnorodność materiałów wykończeniowych jak np.. drobnoziarnisty tynk, okładziny drewnopodobne czy szkło.
Najnowszym artystycznym elementem osiedla Vilda Park jest rzeźba pt. "Flaming", czyli charakterystyczne dzieło Bronisława Chromego, który łączył w swoich pracach rzeczne otoczaki z patynowanym na zielono brązem. Rzeźba powstała w pierwszych latach XXI wieku. Bronisław Chromy (1925 – 2017) był wybitnym polskim artystą: rzeźbiarzem, medalierem, malarzem i rysownikiem. Był uczniem Xawerego Dunikowskiego, wieloletnim profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Pozostawił po sobie ogromną ilość prac znajdujących się w całej Polsce i poza jej granicami. Dzieła prof. Bronisława Chromego można znaleźć w wielu muzeach, m. in. w zbiorach Muzeów Narodowych Warszawy, Poznania i Krakowa czy Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Paryżu, Moskwie, Kopenhadze, Helsinkach czy Barcelonie. Artysta wystawiał swoje prace od 1961 roku w dziesiątkach muzeów i galerii. Brał też udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Vilda Park nie jest nasza pierwszą inwestycją, w której zdecydowaliśmy się na umieszczenie dzieła polskiego artysty. Poza poznańskim osiedlem już w trzech wcześniejszych projektach umieściliśmy polską sztukę w bardzo ciekawej i przemyślanej formie. Na ogrodzeniu warszawskiego osiedla Wola Libre powstała grafika nawiązująca do młodości i łatwości komunikacji z miastem. We Wrocławiu na ścianie Bulwarów Książęcych znalazł się mural, który jest nowoczesną interpretacją miejskiej legendy o Księciu Witoldzie. Jego projekt został wyłoniony w ramach konkursu, jaki zorganizowaliśmy dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. "Flaming" to nasz ukłon w kierunku przyrody, którą staramy się pielęgnować na osiedlu Vilda Park. Niedawno posadziliśmy ponad 110 drzew oraz kilka tysięcy roślin, które wzbogacą okolicę i zazielenią teren inwestycji. Jednocześnie chcemy, aby Vilda Park była osiedlem wyjątkowym i odzwierciedlającym nasze nieszablonowe podejście do detali i dbałości o szczegóły. Dodatkowo poznańska dzielnica Wilda znana jest wśród lokalnych artystów. Cieszymy się, że "Flaming" jest już jednym z elementów tej urokliwej okolicy - powiedziała Daria Małecka, Marketing Manager
Na terenie inwestycji Vilda Park zostały zastosowane ciekawe przyjazne środowisku rozwiązania, w tym miejsca postojowe z przyłączami umożliwiającymi montaż ładowarek samochodów elektrycznych, domki dla jerzyków, a także znajdą się specjalne ogródki przeznaczone go ekologicznych upraw ziół i warzyw.
Portal internetowy Rynek Pierwotny wyróżnił osiedle Vilda Park, które zajęło II miejsce w rankingu najlepszych inwestycji w Poznaniu w IV kwartale 2018 roku. Realizacja inwestycji została już zakończona i pierwsze mieszkania trafiły już w ręce właścicieli. Sprzedaż mieszkań w ofercie osiągnęła 96% i dostępne są już ostatnie lokale. Z planami dostępnych jeszcze mieszkań i lokali usługowych można zapoznać się online na www.vildapark.pl.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.