Komunikaty PR

Wykorzystanie energii i inteligentne zarządzanie – nowe trendy w budownictwie

2020-11-23  |  09:53

Robert Stachowiak, Prezes Zarządu spółki deweloperskiej SGI

Już od kilku lat, wiele na znaczeniu, nie tylko w budownictwie, ale i w innych branżach, zyskują ekologia, funkcjonalność i energooszczędność. Deweloperzy na bieżąco analizują panujące trendy i dostosowują swoją ofertę do potrzeb potencjalnych klientów. Czasem starają się je wyprzedzać, zostając pionierami w danej dziedzinie. Wiedza i oczekiwania klientów w zakresie nowoczesnych rozwiązań w budynkach wielorodzinnych stale rosną, co przekłada się także na ich decyzje o zakupie wymarzonego mieszkania.

Rekuperacja, czyli odzyskane ciepło

Odpowiednia wentylacja w budynku to niezwykle istotna kwestia, znacząco wpływająca na komfort przebywania w pomieszczeniach. Wejście w życie nowych przepisów oraz wymagań dotyczących warunków technicznych będzie się wiązało między innymi z obowiązkiem zapewnienia nowego poziomu energii pierwotnej (EP), czyli pozyskiwanej bezpośrednio z zasobów naturalnych. Po 2021 r. praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie wskaźnika EP na wymaganym poziomie bez zastosowania rekuperacji.

Jest to rozwiązanie coraz częściej pojawiające się w budownictwie mieszkaniowym, traktowane na równi z tematem ogrzewania. Głównym zadaniem rekuperatora jest odprowadzanie zużytego, wilgotnego powietrza o obniżonej jakości i zastępowanie go nowym, przefiltrowanym. Sprawia to, że powietrze wewnątrz budynku jest zawsze świeże i wolne od zanieczyszczeń. Dzięki takiemu działaniu rekuperatorów możliwe jest także zaoszczędzenie sporej ilości energii. Cieszy się dużym uznaniem klientów zainteresowanych naszą najnowszą warszawską inwestycją – Ustronie Mokotów.

Funkcjonalność i inteligentne zarządzanie

W ostatnich latach ogromne znaczenie zaczęły mieć innowacyjne i nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwalają między innymi na automatyzację i zdalne zarządzanie mieszkaniem. Zainteresowanie tego typu funkcjami wśród kupujących jest stale widoczne, a postępująca cyfryzacja sprzyja ich rozwojowi. Najbardziej popularne są tutaj systemy typu smart home. Dzięki nim możliwe jest np. automatyczne zamykanie, otwieranie okien i drzwi, sterowanie oświetleniem, pracą urządzeń elektrycznych czy regulacją temperatury. Systemy te pomagają również oszczędzać pieniądze. Inteligentny dom ma wpływ na redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, ogrzewaniem, a także zabezpiecza zainstalowane sprzęty przed awariami związanymi np. z przepięciem czy zalaniem. Zakres możliwych udogodnień związanych ze smart home zależy od wykorzystywanej do tego aplikacji lub sprzętu. W przypadku inwestycji Ustronie Mokotów, w ramach standardowego wyposażenia domu nabywcy otrzymują system automatyki domowej KNX firmy ABB.

Odnawialna energia na dachach

Kolejnym przykładem popularnych rozwiązań jest stosowanie paneli fotowoltaicznych pozwalających na pozyskiwanie zielonej energii. Ich działanie polega na przetwarzaniu światła słonecznego na prąd. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnych modułów zwanych panelami słonecznymi, montowanych na stabilnym podłożu, najczęściej na dachu. Są zbudowane z połączonych szeregowo ogniw, dzięki którym wytwarzają prąd. W związku ze zmianami przepisów dotyczących warunków technicznych, to rozwiązanie również będzie jeszcze mocniej zyskiwało na znaczeniu i popularności. Co ważne, stosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na utrzymywanie odpowiednich wskaźników energii pierwotnej.

                                                                                           ***

SGI to firma deweloperska, która specjalizuje się w budowie wysokiej jakości mieszkań i apartamentów. Działa na polskim rynku jako podmiot z prywatnym kapitałem od 1990 roku. Wielokrotnie nagradzana w konkursach branżowych. Do tej pory zrealizowała 47 projektów deweloperskich, w których oddane zostało 5.500 mieszkań, 41.000 m2 powierzchni biurowej i 24.000 m2 powierzchni handlowej. SGI skupia się obecnie na realizacji inwestycji mieszkaniowych w Warszawie oraz inwestycjach na rynku kapitałowym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-06-28 | 11:00

Magmillon: To może być najlepszy moment na zainwestowanie w mikro lokale

Lokale o małej powierzchni – w taki właśnie rodzaj nieruchomości budowlanych, zdaniem Kuby Karlińskiego, założyciela i współwłaściciela Magmillon - warto teraz zainwestować posiadane środki, tym bardziej, że już za
Nieruchomości GH Development wprowadza na rynek czwartą inwestycję w Warszawie
2024-06-28 | 11:00

GH Development wprowadza na rynek czwartą inwestycję w Warszawie

GH Development wprowadza na warszawski rynek nieruchomości swoją czwartą inwestycję mieszkaniową. W ramach projektu „Vista Wawer” powstanie kameralny budynek przy ul. Tytoniowej
Nieruchomości Kapsztad – europejskie miasto na krańcu Afryki. Dobry czas na inwestycje w RPA.
2024-06-27 | 14:45

Kapsztad – europejskie miasto na krańcu Afryki. Dobry czas na inwestycje w RPA.

  Dziś gdy złotówka jest silniejsza od południowo-afrykańskiego randa warto zastanowić się nad kupnem nieruchomości w RPA. Co jeszcze przemawia za inwestycją

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.