Wystartowała 11. edycja konkursu International VELUX Award
Grupa VELUX już po raz jedenasty zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award, którego tematem przewodnim jest światło naturalne. Konkurs ma ugruntowaną pozycję i od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich studentów, którzy kilkakrotnie zdobyli Grand Prix. W ostatniej edycji zwyciężył projekt zespołu z Politechniki Poznańskiej. Zapisy już ruszyły i potrwają do 1 kwietnia 2024 roku.
Celem konkursu jest zachęcenie studentów architektury do podejmowania wyzwań i pogłębiania wiedzy na temat roli światła dziennego w architekturze, tego szczególnego i zawsze ważnego źródła energii, światła i życia. To prawdopodobnie największy, międzynarodowy konkurs dla studentów architektury. Od początku konkursu, czyli od 2004 roku nadesłano ponad 6000 projektów, z 800 uczelni, ze 130 krajów z całego świata. Projekty nagradzane są w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”.
Zarejestruj się już teraz
Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2024, studenci w pierwszej kolejności muszą zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. Rejestracja odbywa się pod adresem https://iva.awardsplatform.com/ i trwa do 1 kwietnia 2024 roku. Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 30 maja 2024 r. Warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej jest wcześniejsza rejestracja.
Studenci — indywidualnie lub zespołowo — mogą pracować nad projektami w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” lub „Badania nad światłem naturalnym”. Każdy student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego, który również ma szansę na otrzymanie nagrody, jeśli jego zespół zwycięży.
Latem 2024 roku jury wybierze zwycięzców w obu kategoriach w każdym z pięciu regionów ustalonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) obu Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście, zimą 2024 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z kategorii konkursowych. Pula nagród w konkursie wynosi aż 30 000 euro.
„Od lat obserwuję rywalizację w międzynarodowym konkursie VELUX i za każdym razem jestem pod olbrzymim wrażaniem niezwykle ciekawych projektów nadsyłanym przez polskich studentów, które wielokrotnie zdobywały uznanie światowej sławy jury. Konkurs International VELUX Award to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji w jedenastej już edycji i jak zawsze - liczę na silną reprezentację z Polski!” – powiedziała Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.
Doceniamy najlepsze projekty
Konkurs International VELUX Award jest organizowany przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA). W ostatniej edycji studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej - Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka zostały laureatkami Grand Prix konkursu. Ich projekt „TIP – Time Indicate Protection", zdobył nagrodę główną w kategorii „Światło naturalne w budynkach". Opiekunem naukowym zespołu była mgr inż. arch. Patrycja Kamińska.
„Pomysł na udział w konkursie zrodził się podczas opracowywania innowacyjnego modułu elewacyjnego w ramach zajęć na Politechnice Poznańskiej. Obszerny temat konkursu i swoboda interpretacji zachęciły nas do zajęcia się zagadnieniem światła naturalnego w budynkach mieszkalnych i analizy, jak przy pomocy modularnego systemu elewacyjnego można poprawić obecne warunki mieszkaniowe. Dodatkowo niesamowitą motywacją była dla nas możliwość otrzymania komentarza zwrotnego od Jury, w którym zasiadają tak cenieni architekci” - powiedziały Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka, laureatki Grand Prix IVA 2022. „Udział w konkursie to cenne doświadczenie, po którym wiemy więcej - co robimy dobrze, a jakich błędów unikać w przyszłości. Międzynarodowy charakter konkursu IVA daje możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i zwrócenia uwagi na istotne dla nas problemy szerokiemu gronu odbiorców” – dodały studentki.
Źródło inspiracji
Międzynarodowy konkurs International VELUX Award jest jednym z działań edukacyjnych zainicjowanych przez VELUX i skupionych wokół inicjatywy Daylight and Architecture. Strona daylightandarchitecture.com, zawierająca szereg unikalnych treści stworzonych przez architektów, dziennikarzy i badaczy, oferuje bogatą bibliotekę sfilmowanych wykładów na temat światła dziennego i artykułów. Są one szczególnie cenne dla studentów architektury, którzy biorą udział w międzynarodowym konkursie International VELUX Award. Mogą w ten sposób znaleźć inspirację i poszerzyć swoją wiedzę na temat znaczenia światła dziennego w naszym życiu.
Kluczowe daty
1 kwietnia 2024 - zamknięcie rejestracji
15 kwietnia 2024 - rozpoczęcie przesyłania projektów
30 maja 2024 - zakończenie przyjmowania projektów
Lato 2024 - posiedzenie jury i ogłoszenie zwycięzców regionalnych
Jesień/zima 2024 - warsztaty dla zwycięzców regionalnych / prezentacje dla jury / ogłoszenie zwycięzców globalnych
Szczegółowe informacje o konkursie, zasadach udziału w International VELUX Award 2024 oraz o nagrodach można znaleźć na stronie daylightandarchitecture.com
Zachęcamy również do śledzenia bieżących informacji na https://www.instagram.com/internationalveluxaward/ i https://www.facebook.com/internationalveluxaward

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.