Komunikaty PR

Wystartowała 11. edycja konkursu International VELUX Award

2023-12-01  |  01:00

Grupa VELUX już po raz jedenasty zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award, którego tematem przewodnim jest światło naturalne. Konkurs ma ugruntowaną pozycję i od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich studentów, którzy kilkakrotnie zdobyli Grand Prix. W ostatniej edycji zwyciężył projekt zespołu z Politechniki Poznańskiej. Zapisy już ruszyły i potrwają do 1 kwietnia 2024 roku.

Celem konkursu jest zachęcenie studentów architektury do podejmowania wyzwań i pogłębiania wiedzy na temat roli światła dziennego w architekturze, tego szczególnego i zawsze ważnego źródła energii, światła i życia. To prawdopodobnie największy, międzynarodowy konkurs dla studentów architektury. Od początku konkursu, czyli od 2004 roku nadesłano ponad 6000 projektów, z 800 uczelni, ze 130 krajów z całego świata. Projekty nagradzane są w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”.

Zarejestruj się już teraz

Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2024, studenci w pierwszej kolejności muszą zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. Rejestracja odbywa się pod adresem https://iva.awardsplatform.com/ i trwa do 1 kwietnia 2024 roku. Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 30 maja 2024 r. Warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej jest wcześniejsza rejestracja.

Studenci — indywidualnie lub zespołowo — mogą pracować nad projektami w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” lub „Badania nad światłem naturalnym”. Każdy student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego, który również ma szansę na otrzymanie nagrody, jeśli jego zespół zwycięży.

Latem 2024 roku jury wybierze zwycięzców w obu kategoriach w każdym z pięciu regionów ustalonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) obu Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście, zimą 2024 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z kategorii konkursowych. Pula nagród w konkursie wynosi aż 30 000 euro.

Od lat obserwuję rywalizację w międzynarodowym konkursie VELUX i za każdym razem jestem pod olbrzymim wrażaniem niezwykle ciekawych projektów nadsyłanym przez polskich studentów, które wielokrotnie zdobywały uznanie światowej sławy jury. Konkurs International VELUX Award to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji w jedenastej już edycji i jak zawsze - liczę na silną reprezentację z Polski!” – powiedziała Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.

Doceniamy najlepsze projekty

Konkurs International VELUX Award jest organizowany przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA). W ostatniej edycji studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej - Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka zostały laureatkami Grand Prix konkursu. Ich projekt „TIP – Time Indicate Protection", zdobył nagrodę główną w kategorii „Światło naturalne w budynkach". Opiekunem naukowym zespołu była mgr inż. arch. Patrycja Kamińska.

Pomysł na udział w konkursie zrodził się podczas opracowywania innowacyjnego modułu elewacyjnego w ramach zajęć na Politechnice Poznańskiej. Obszerny temat konkursu i swoboda interpretacji zachęciły nas do zajęcia się zagadnieniem światła naturalnego w budynkach mieszkalnych i analizy, jak przy pomocy modularnego systemu elewacyjnego można poprawić obecne warunki mieszkaniowe. Dodatkowo niesamowitą motywacją była dla nas możliwość otrzymania komentarza zwrotnego od Jury, w którym zasiadają tak cenieni architekci” - powiedziały Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka, laureatki Grand Prix IVA 2022. „Udział w konkursie to cenne doświadczenie, po którym wiemy więcej - co robimy dobrze, a jakich błędów unikać w przyszłości. Międzynarodowy charakter konkursu IVA daje możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i zwrócenia uwagi na istotne dla nas problemy szerokiemu gronu odbiorców” – dodały studentki.

Źródło inspiracji

Międzynarodowy konkurs International VELUX Award jest jednym z działań edukacyjnych zainicjowanych przez VELUX i skupionych wokół inicjatywy Daylight and Architecture. Strona daylightandarchitecture.com, zawierająca szereg unikalnych treści stworzonych przez architektów, dziennikarzy i badaczy, oferuje bogatą bibliotekę sfilmowanych wykładów na temat światła dziennego i artykułów.  Są one szczególnie cenne dla studentów architektury, którzy biorą udział w międzynarodowym konkursie International VELUX Award. Mogą w ten sposób znaleźć inspirację i poszerzyć swoją wiedzę na temat znaczenia światła dziennego w naszym życiu.

Kluczowe daty

1 kwietnia 2024 - zamknięcie rejestracji

15 kwietnia 2024 - rozpoczęcie przesyłania projektów

30 maja 2024 - zakończenie przyjmowania projektów

Lato 2024 - posiedzenie jury i ogłoszenie zwycięzców regionalnych

Jesień/zima 2024 - warsztaty dla zwycięzców regionalnych / prezentacje dla jury / ogłoszenie zwycięzców globalnych

Szczegółowe informacje o konkursie, zasadach udziału w International VELUX Award 2024 oraz o nagrodach można znaleźć na stronie daylightandarchitecture.com

Zachęcamy również do śledzenia bieżących informacji na https://www.instagram.com/internationalveluxaward/ i https://www.facebook.com/internationalveluxaward

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.