Wywiad z prezesem Sylen Studio - Marcinem Janiszewskim
Niezależne studio gamedevowe Sylen Studio, specjalizujące się w produkcji gier z gatunku RPG ma nowego prezesa. Stanowisko objął Marcin Janiszewski, wcześniej związany między innymi z CD Projekt RED. Ze zmianą prezesa związane jest również przyjęcie nowej strategii rozwoju.
Redakcja: W marcu został Pan prezesem Sylen Studio. Jak odnajduje się Pan w nowej roli i czym była spowodowana zmiana na tym stanowisku?
Marcin Janiszewski: Rozmowy z radą nadzorczą spółki rozpoczęły się już pod koniec ubiegłego roku. Przedstawiono mi ambitne plany na rozwój spółki oraz uniwersum Komornika, szczególny nacisk położony był na jakość produkcji i gameplay. Moja znajomość rynku oraz doświadczenie przy produkcji wysokiej jakości gier będzie tutaj niezwykle pomocne. Rada nadzorcza dała mi możliwość przeanalizowania projektów prowadzonych przez spółkę, by poznać jej słabe i mocne strony. Dzięki temu z członkami zespołu, który przyszedł wraz ze mną, ustaliliśmy nową strategię dla spółki.
R: Wraz ze zmianą na stanowisku prezesa spółka zapowiedziała realizację nowej strategii – między innymi koncentrację prac nad grą z uniwersum książek Michała Gołkowskiego „Komornik” Na jakim etapie są prace nad tym tytułem?
MJ: Nasza nowa gra paragrafowa z elementami RPG i Visual novel zatytułowana jest Komornik: Nieskruszony. W tym momencie stworzyliśmy już Vertical Slice i pracujemy nad resztą zawartości. Premiera jest planowana jeszcze w tym roku.
R: Spółka poinformowała również zawieszenie prac nad tytułem Dream of Gods – jaka jest dalsza koncepcja jeśli chodzi o tę grę? Kiedy spółka planuje wznowienie prac nad tym tytułem?
Obecnie prowadzimy przegląd opcji strategicznych. Ze względu na koncentrację na tytule Komornik, nakłady finansowe oraz kadrowe jakie musielibyśmy co miesiąc ponosić po wydaniu Dream of Gods w formule multiplayer byłyby zbyt duże, dlatego toczą się rozmowy z dwoma podmiotami odnośnie przeniesienia praw. Tyle mogę na ten moment powiedzieć.
R: W ostatnim czasie spółka zapowiedziała też ogłoszenie zaawansowanego w pracach projektu, którego premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Czy może Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?
MJ: Będzie to mniejsza gra, wprowadzająca graczy nieznających twórczości Michała Gołkowskiego w to uniwersum. Dla dotychczasowych fanów jego literatury będzie uzupełnieniem kompendium wiedzy w okres przed znanym im z książki.
Prace nad tym skromniejszym tytułem to doskonała okazja, aby dotrzeć się z zespołem ludzi, których udało nam się pozyskać w ostatnim czasie.
R: Jak zamierza Pan wykorzystać dotychczasowe doświadczenie w branży gamingowej na nowym stanowisku? Jakie nowe kompetencje zyska spółka?
MJ: Przede wszystkim pragnę podziękować za okazane mi zaufanie, ponieważ jest to duża odpowiedzialność. Jestem świadomy wyzwań jakie mnie czekają, ponieważ marka Sylen jest dopiero rozwijana, dlatego uważam że moje doświadczenie przy takich tytułach jak Wiedźmin 1 i 3 oraz Fable 3 może nadać nową jakość tej spółce. Nieoceniona jest tutaj pomoc Daniela Jałochy, który wniósł nową jakość, a pamiętajmy że pomagał wprowadzać na rynek takie gry jak Sniper czy Lords of the Fallen.
Najważniejsi są ludzie, bo to oni tworzą wartość danej spółki, a tutaj obecnie pracowitych i kreatywnych dusz nie brakuje.
R: Czy spółka podtrzymuje plany związane z debiutem na giełdzie?
MJ: Jak najbardziej celem jest debiut jeszcze w tym roku.
R: Serdecznie dziękujemy za rozmowę!

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.