Wzmocnione urządzenia TOUGHBOOK wspierają cyfryzację służb ratowniczych
Postępująca cyfryzacja ma na celu jak najlepsze wykorzystanie krytycznych informacji przez służby ratownicze, w szczególności pracowników pogotowia. Rozwój aplikacji i oprogramowania idzie w parze z rozwojem urządzeń mobilnych nadających się do użytku w ruchu oraz w sytuacjach ekstremalnych - czy to w terenie, czy w środkach transportu, takich jak karetki i helikoptery. Urządzenia te muszą zapewniać ciągłą łączność i wytrzymałą baterię, która pozwala na nieprzerwaną pracę przez wiele godzin.
Panasonic odpowiada na tę potrzebę oferując najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe i programowe. Linia wytrzymałych urządzeń TOUGHBOOK, składająca się z notebooków, tabletów i urządzeń podręcznych, jest obecnie wykorzystywana w tysiącach pojazdów ratowniczych w całej Europie. Stanowią one część wyposażenia organizacji i służb ratunkowych, takich jak Departament Zdrowia i Pogotowie Ratunkowe West Midlands w Wielkiej Brytanii, pogotowie ratunkowe w Rumunii, Holandii, Szwecji, Irlandii i Czechach, a także regionalne oddziały ratunkowe we Włoszech.
Modele TOUGHBOOK wyposażone są m.in. w dedykowane stacje dokujące i wytrzymałe paski na rękę ułatwiające ich przenoszenie, pozwalające na ergonomiczne użytkowanie urządzenia zarówno w pojazdach, jak i podczas działań w terenie.
Szybka interwencja
Zastosowanie urządzeń mobilnych, w połączeniu z dedykowaną platformą chmurową, pozwala na informatyzację procesów ratowniczych, zapewniając bezpośrednie połączenie pomiędzy centrami operacyjnymi a szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. W przeszłości wszystkie dane i czynności były zbierane i rejestrowane za pomocą dokumentów papierowych i telefonu, co wiązało się z wieloma niedogodnościami. Obecnie operator w centrali może natychmiast zarejestrować dane osoby proszącej o interwencję i przesłać je bezpośrednio do oddziału ratunkowego: w ten sposób personel w karetce może natychmiast zobaczyć na swoim urządzeniu mobilnym adres i dane niezbędne do przeprowadzenia interwencji, m.in. kod kolorystyczny kategoryzujący zgłoszenie w zależności od stanu pacjenta.
Informacje dostępne w czasie rzeczywistym
Do tabletu można bezprzewodowo podłączyć sprzęt EKG, monitorujący ciśnienie krwi czy poziom tlenu. Dane są natychmiast przekazywane do elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta oraz do aplikacji, którą można przeglądać na tablecie. W ten sposób dane i historię pacjenta można zebrać i przesłać do szpitala przed jego przybyciem, oszczędzając cenny czas i zasoby. Tak zwana „cyfrowa karta pacjenta” pomaga również pracownikom służby zdrowia w podejmowaniu kluczowych decyzji podczas interwencji, minimalizując jednocześnie ryzyko błędnej diagnozy lub pomyłek w leczeniu. Dostęp do dokumentów w czasie rzeczywistym umożliwia ratownikom i lekarzom poznanie hostorii schorzeń i potencjalnych zagrożeń, takich jak choroby zakaźne czy niebezpieczne zachowania pacjenta. W ten sposób zapewniony jest wyższy poziom bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów, jak i pracowników medycznych.
Monitorowanie podczas opieki domowej
Oprócz połączeń alarmowych, urządzenia mobilne mogą być również wykorzystywane w opiece domowej, na przykład do monitorowania starszych pacjentów. Pracownicy służby zdrowia sprawdzają dzięki nim parametry życiowe, a w przypadku osiągnięcia poziomów alarmowych automatyczne powiadomienia wysyłane są do lekarzy specjalistów. Można też organizować wideorozmowy między lekarzem, pracownikiem pogotowia a pacjentem. Pozwala to na szybsze reagowanie i udzielanie specjalistycznych porad w razie potrzeby.
Korzyści długoterminowe
W miarę jak służby ratunkowe pracują z rozwiązaniami mobilnymi, podkreśla się również inne długoterminowe korzyści. Zebrane dane można wykorzystać na przykład do prognozowania, tworzenia map pokazujących, gdzie i kiedy najprawdopodobniej dojdzie do wypadku drogowego, a następnie umieszczania w pobliżu zespołów ratowniczych.
Ponadto podkreśla się korzyści ekonomiczne: o wiele więcej pacjentów może być leczonych na miejscu, z możliwością dwustronnej komunikacji pomiędzy ratownikami medycznymi a specjalistami w szpitalu, co w niektórych przypadkach całkowicie eliminuje konieczność transportu pacjenta do szpitala.
Co ważne, urządzenia z serii TOUGHBOOK zostały poddane w ostatnim czasie testom związanym z ich dezynfekcją. Panasonic zastosował, a następnie ocenił 5 różnych środków dezynfekujących, sprawdzając wytrzymałość 9 różnych modeli, w tym najnowszego modelu TOUGHBOOK 55 oraz najpopularniejszych tabletów i urządzeń przenośnych G1 i N1.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.