Komunikaty PR

Zaawansowana technologia vs excel. Czy inwestycje można zautomatyzować?

2020-07-03  |  11:03
Biuro prasowe
Kontakt
PROVEMA
Provema Sp. z o.o.

Konduktorska 33
40-155 Katowice
provema|provema.pl| |provema|provema.pl
575282018
www.provema.pl

Z silną konkurencją zmagają się każdego dnia przedstawiciele firm na całym świecie. Zarówno utrzymanie przewagi jak i samo zdefiniowanie jej punktu najczęściej nie jest proste. Wygrywanie na ogół nie jest łatwe. Można powiedzieć, że na osiąganie sukcesu w tym zakresie składają się dwa źródła. Jako pierwsze można określić zaimplementowanie w struktury firmy nowoczesnych rozwiązań upraszczających powtarzalne procesy. Drugim źródłem jest właściwe wykorzystanie danych do wdrażania strategii optymalizacyjnej. Naturalnie jako rozwiązanie nasuwa się korzystanie z rozwiązań jakie daje nam sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromny potencjał na rozwój w wielu branżach, ale aby odpowiednio umieć ją wykorzystać należy dokładnie zidentyfikować związane z nią szansę. Podjąć kluczowe kwestię jakimi są ryzyko, kompromisy oraz ograniczenia z nią związane, ale przede wszystkim patrzeć przez pryzmat jej innowacyjności.

W strefie inwestycyjnej również można zauważyć wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami, ale mimo to implementowanie sztucznej inteligencji wynosi nie wiele ponad 10% (wynik badań CFA Institute). Dlaczego tak mało? Jest to konsekwencja kilku kwestii. Po pierwsze nakłady. Tworzenie własnych rozwiązań wymaga wkładu finansowego a przedsiębiorstwa nie chcą ponosić tak wysokich wydatków. Następnym nie mniej ważnym elementem jest brak wyspecjalizowanej kadry w zakresie AI. Potencjalnie zainteresowani zastosowaniami sztucznej inteligencji w swoich strukturach są przekonani, że największe talenty są w firmach typu Google co nie koniecznie jest zgodne z prawdą. W chwili obecnej na rynku jest wiele start upów opracowujących nowoczesne rozwiązania (w tym również AI). Provema trudniąca się miedzy innymi sztuczną inteligencją twierdzi, że kapitał intelektualny i talenty przedsiębiorstwa powinniśmy kreować sami i nie czekać na gotowe rozwiązanie. Równie często wskazywanym aspektem jest brak pomysłu oraz wizji uproszczenia procesów inwestycyjnych z zastosowaniem AI. Z tym problemem również bardzo dobrze radzą sobie chociażby firmy z sektora technologicznego tworząc mieszane zespoły specjalistów.

Obserwując rynek można wywnioskować, że dobrym pomysłem jest właśnie tworzenie hybrydy w grupach pracowniczych oraz zcentralizowania zespołów. W wielu przedsiębiorstwach takie połączenia bardzo dobrze się sprawdzają i przynoszą mierzone efekty (nowoczesne aplikacje, innowacyjne rozwiązania systemowe). Ma na to wpływ specjalistyczna wiedza ekspertów z różnych dziedzin. I tak może a nawet powinna zadziałać branża inwestycyjna. Współpraca specjalistów z zakresu pomnażania kapitału oraz działu komputerowego może dać nieskończenie wiele pomysłów i możliwości. Z takim wstępem dużo łatwiej pomysł przekuć w sukces.

Na rynkach potentaci inwestycyjni stosujący AI w swoich systemach ( MAN AHL Group, State Street Corp) zgodnie przyznają, że sztuczna inteligencja jest inicjatywą wzmacniającym czynnik ludzki a nie zastępujący jego działania. Tak naprawdę procesy, które mogą lub nawet powinny zostać wyostrzone dzięki zaawansowanej technologii to chociażby algorytmy inwestycyjne, które mogą być wspierane przez uczenie maszynowe czy raporty analityczne w przeglądaniu Big Data (potwierdza to raport CFA Instytute). Oczywiście nikt nie kwestionuje bazowania na excelu oraz korzystania z dotychczasowych metod ale należy brać pod uwagę, że postęp technologiczny jest nieunikniony a o przewagę nad konkurencją walczymy każdego dnia. Dlaczego by nie zacząć transformacji już dzisiaj?

Opracował Grzegorz Szulik, prezes zarządu spółki Provema

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Provema Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.