Komunikaty PR

Ząbkowanie latem – jak wspierać maleństwo podczas upałów

2021-07-20  |  14:55
Biuro prasowe

Wyrzynanie się pierwszych ząbków to trudny okres dla całej rodziny. Dziecko ma opuchnięte dziąsła, gorączkuje i wyraźnie cierpi. Objawy te dają się we znaki szczególnie latem, kiedy upały jeszcze bardziej pogarszają samopoczucie maluszka. Co zrobić, aby ulżyć mu w dyskomforcie i wspólnie cieszyć się letnią porą?

Zwykle zaczyna się od wyraźnego rozdrażnienia niemowlęcia. Między 4. a 7. miesiącem życia maluch zaczyna płakać bez widocznego powodu, wkładać rączki do ust i ślinić się bardziej niż zwykle. Doświadczeni rodzice wiedzą, co to oznacza – ząbkowanie. Kolejne objawy to podrażnione dziąsła, problemy z zasypianiem, zmniejszony apetyt, a nawet dyskomfort w okolicy uszu. Jeśli do tego wszystkiego dochodzą upały, konieczne jest sięgnięcie po sprawdzone środki zaradcze.

Cudowne kąpiele

Wspaniałym sposobem na schłodzenie niemowlęcia podczas upałów jest letnia kąpiel. Trzeba przy tym pamiętać, aby temperatura wody w wanience była o około 1 stopień niższa niż temperatura ciała malucha. Starszym dzieciom można rozłożyć na zewnątrz basenik i wrzucić do niego zabawki, które skutecznie odwrócą jego uwagę od dolegliwości.

Masaż kontrolowany

Kiedy do ust wciąż trafiają rączki i różne przedmioty, warto przejąć nad tym kontrolę. Miękkie gryzaki silikonowe pomagają dziecku rozładować napięcie wywołane ząbkowaniem i delikatnie masują rozpulchnione dziąsła. Niektóre można schłodzić w lodówce, co również przynosi ulgę podrażnionym miejscom i ochłodę podczas upałów. Pamiętajmy jednak, aby nie wkładać ich do zamrażarki, aby nie spowodować odmrożeń dziąseł! Nowością dla nieco starszych dzieci są naszyjniki na ząbkowanie – korale lub medale z silikonu, które maluch ma zawsze pod ręką, gotowe do gryzienia.

Preparat na dziąsła

Aby miejscowo złagodzić objawy ząbkowania, sięgnijmy po preparat o konsystencji żelu i odpowiednim składzie, który powinien być zgodny z najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi ząbkowania*.  Wybierzmy taki, który zawiera składniki pochodzenia naturalnego i środki przeciwbakteryjne, np. wyrób medyczny Bobolen Żel na ząbkowanie do stosowania miejscowego u niemowląt od 4. miesiąca życia. Bobolen nie zawiera środków znieczulających, takich jak lidokaina czy benzokaina, alkoholu ani cukru. Nowoczesna formuła żelu wpływa na tworzenie warstwy ochronnej w miejscu powstawania dyskomfortu przez długi czas. Składniki, takie jak kwas hialuronowy, aloes, lukrecja, gliceryna i pantenol oraz ksylitol, ułatwiają masaż i działają kojąco i ochronnie. Ponadto Bobolen Żel na ząbkowanie posiada właściwości adhezyjne, czyli zwiększające przyleganie do siebie różnych powierzchni, co wpływa na odpowiedni czas działania substancji czynnych.

Preparat stosujmy miejscowo, 1-3 razy na dobę, nakładając żel na opuchnięte dziąsła maleństwa i masując około 2-3 minut. Badania wykazały, że objawy związane z ząbkowaniem nasilają się w późnych godzinach wieczornych**, dlatego zabieg masażu warto powtórzyć przed snem, aby warstwa ochronna mogła utrzymać się na dziąsłach przez dłuższy czas.

Higiena od pierwszych ząbków!

Przy ząbkowaniu, ale także podczas letnich upałów, zadbajmy o utrzymanie higieny bobasa. Oczyszczajmy dziąsła palcem osłoniętym naparstkiem z mikrofibry lub gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie, fizjologicznym roztworze soli lub naparze z rumianku. Aby utrzymać suchość skóry twarzy i szyi dziecka, a tym samym uniknąć drażniących wysypek, zakładajmy mu śliniak i delikatnie, ruchem wklepującym, wycierajmy mu skórę ze śliny. Pamiętajmy też, że już pierwsze mleczne zęby wymagają regularnego czyszczenia. Używajmy do tego miękkiej szczoteczki lub nakładki na palec i delikatnej pasty dla najmłodszych dzieci. Myjmy zęby dwa razy dziennie, najlepiej razem z maluchem, pokazując mu, że cała rodzina dba o higienę jamy ustnej i naturalnie wprowadzając tę czynność do codziennej rutyny.

* Medycyna Praktyczna – Pediatria 4/2018. Raport FDA (U.S. Food and Drug Administration) z czerwca 2014 roku.

** IMacknin M.L., Piedmonte M., Jacobs J., Skibinski C., Symptoms associated with infant teething: a prospective study, Pediatrics 2000; 105:747-52.

Bobolen Żel na ząbkowanie – wyrób medyczny do stosowania miejscowego u niemowląt od 4. miesiąca życia w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z ząbkowaniem (smarowanie i masaż dziąseł z użyciem preparatu). Formuła żelu tworzy warstwę ochronną w miejscu powstawania dyskomfortu i działa przez  odpowiednio długi czas. Skład preparatu Bobolen Żel na ząbkowanie przyczynia się do łagodzenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Kwas hialuronowy tworzy na powierzchni dziąseł film zabezpieczający przed utratą wody i chroniący przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, łagodzi uczucie napięcia, świądu i pieczenia w jamie ustnej, wspomaga gojenie i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Aloes łagodzi podrażnienia, ma działanie regenerujące i gojące. Lukrecja wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Gliceryna i pantenol wspierają utrzymanie prawidłowego nawilżenia naskórka, działają kojąco i wspomagają regenerację tkanek. Ksylitol ułatwia zachowanie higieny błon śluzowych i jamy ustnej, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej mineralizacji zębów. Żel nie zawiera środków znieczulających, takich jak lidokaina czy benzokaina, alkoholu ani cukru.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej Biuro prasowe
2025-07-23 | 12:25

Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej

Sześć organizacji kobiecych wystąpiło ze wspólnym apelem do Ministerstwa Zdrowia, wzywając do pilnych działań na rzecz zapewnienia kobietom w Polsce swobodnego
Zdrowie Zrób sercu przysługę tego lata
2025-07-17 | 14:00

Zrób sercu przysługę tego lata

Wolny czas, plaża, grill, rower – lato to czas odpoczynku i przyjemności. To również świetny czas, by nadrobić zaległości zdrowotne, szczególnie te związane
Zdrowie Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS
2025-07-16 | 09:00

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

– Według aktualnych zaleceń każdy pacjent z diagnozą stwardnienie zanikowe boczne (ALS/SLA) powinien mieć wykonane badania genetyczne – mówi dr hab. n. med. Maria

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Edukacja

Konsument

Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.

Handel

W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.