Komunikaty PR

Zadbaj o własną przyszłość! Jak odnaleźć się na rynku pracy?

2021-05-31  |  11:20
Biuro prasowe
Do pobrania Materiał ( 0.03 MB )

Większość z nas spędza na obowiązkach zawodowych przynajmniej 40 godzin w tygodniu. Jest to niemal 1/4 naszego czasu w ogóle! W związku z tym oczekujemy od naszej pracy nie tylko odpowiednich zarobków, ale również satysfakcji i możliwości rozwoju. Co zatem powinniśmy zrobić, żeby dobrze wejść na rynek pracy lub skutecznie się przebranżowić? Z jakimi branżami powinniśmy wiązać swoją przyszłość, a jakie omijać?

Zastanawiasz się nad zawodem księgowego, ekonomisty czy politologa? Przemyśl tę drogę jeszcze raz

Eksperci twierdzą, że problemy z zatrudnieniem możemy mieć nie tylko w zawodach, które wymierają z przyczyn cywilizacyjnych, ale też takich, które na pierwszy rzut oka wydają się całkiem atrakcyjne[1]. Możemy podzielić je na cztery grupy. Pierwszą z nich reprezentują specjaliści w dość powszechnych zawodach – mowa tu m.in. o finansach, księgowości czy prawie. W drugiej znajdują się zawody, w których widoczny jest wyraźny przesyt zainteresowania – można wymienić tu ekonomistów, filozofów, historyków, politologów czy kulturoznawców. Do trzeciej grupy należą zawody zagrożone procesem automatyzacji – w tym przypadku możemy wymienić m.in. telemarketerów, sprawozdawców finansowych czy pracowników taśmy produkcyjnej. Do ostatniej grupy „problematycznych” zawodów należą profesje charakteryzujące się powtarzalnością i brakiem kreatywności – mowa tu m.in. o bibliotekarzach, agentach ubezpieczeniowych czy urzędnikach.

- W kontekście „niepewnych” zawodów, w 2021 roku nie bez znaczenia pozostają zawody dotknięte pandemią Covid-19 – informuje Magdalena Wasilewska-Michalska, ekspert Coders Lab. – Niecodzienna sytuacja, która dotknęła rynek pracy pokazała, że nawet branże postrzegane jako stosunkowo „bezpieczne”, takie jak gastronomia czy hotelarstwo mogą okazać się dużym zagrożeniem. Pokazuje to, że myśląc o starcie lub przebranżowieniu lepiej skierować swoje zainteresowanie w stronę nieco bardziej „pewnych” profesji – dodaje.

Dofinansowanie na własny rozwój? To możliwe!

W nierównej walce z rynkiem pracy czasami warto podjąć rękawicę i zdecydować się na decyzję o przebranżowieniu. Pamiętajmy, że w tej sytuacji nie musimy być pozostawieni sami sobie – zwłaszcza w kwestiach finansowych. Oczywistym jest, że samokształcenie – zwłaszcza jeżeli ma być efektywne – zazwyczaj kosztuje. W dzisiejszych czasach jest jednak duża szansa na otrzymanie wsparcia. Istnieje na to kilka sposobów.

Osoby pracujące składając odpowiedni wniosek w Urzędzie Pracy mogą starać się o dofinansowania zarówno szkoleń, kursów czy nawet studiów podyplomowych, które bezpośrednio mogą pomóc w przebranżowieniu. Innym sposobem, który trzeba wziąć pod uwagę jest wykorzystanie środków unijnych. Fundusze Europejskie oferują wiele ciekawych i nieodpłatnych propozycji nie tylko programów aktywizujących, ale również szkoleń. Innym rozwiązaniem, które warto mieć na uwadze chcąc się przebranżowić, są udzielane przez Ministerstwo Rozwoju, tzw. pożyczki na kształcenie, w ramach których udzielane są nieoprocentowane kredyty przeznaczone na studia podyplomowe, kursy, szkolenia oraz inne formy kształcenia.

Celuj w zawody przyszłości

Na liście najbardziej pożądanych zawodów przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki możemy znaleźć m.in. tak nieoczywiste profesje jak m.in. dekarz, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych czy monter nawierzchni kolejowej[2]. Oczywiście wśród przyszłościowych zawodów możemy znaleźć również takie profesje jak dietetyk, trener, biotechnolog czy pracownik naukowy. Nie brakuje również profesji bezpośrednio związanych z nowymi technologiami jak grafik komputerowy czy specjalista z zakresu IT.

- Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku – przekonuje Magdalena Wasilewska-Michalska z Coders Lab. – Właśnie dlatego tak atrakcyjnie z perspektywy pracownika wyglądają wszystkie zawody bezpośrednio związane z branżą IT, której dodatkową zaletą są niezwykle szerokie możliwości zatrudnienia. Należy pamiętać o tym, że IT to nie tylko programiści, ale również analitycy danych, którzy z uwagi na ostatnio odnotowane zapotrzebowanie zasługują na szczególną uwagę czy testerzy oprogramowania. Myśląc o przebranżowieniu, warto brać pod uwagę branże, które nie tylko są przyszłościowe, ale również stabilne i odporne na takie wyzwania, jakim okazała się pandemia – dodaje Magdalena Wasilewska-Michalska.

Reasumując, dobrze jest stale monitorować sytuację na rynku pracy, który pomimo kilku uniwersalnych zasad na nim panujących, wciąż pozostaje materią niezwykle dynamiczną. Warto jednak zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby dokonać odpowiedniego zawodowego wyboru – bez względu na to czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę, czy decydujemy się na zmianę zatrudnienia.

 


[1] https://www.infor.pl/prawo/bezrobotny/poszukiwanie-pracy/3572752,Zawody-w-ktorych-bedzie-najtrudniej-znalezc-prace.html

[2] https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prognoza-zawody-2021

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Raport: 69% firm nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo Biuro prasowe
2024-09-26 | 12:10

Raport: 69% firm nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo

Wejście na ścieżkę zrównoważonego rozwoju już dawno przestało leżeć wyłącznie w gestii dobrej woli zarządów i właścicieli firm. To wymóg współczesnego
Praca Kamień zyskuje KFC: Dołącz do naszego zespołu i znajdź pracę blisko domu!
2024-09-24 | 12:00

Kamień zyskuje KFC: Dołącz do naszego zespołu i znajdź pracę blisko domu!

KFC, lider w oferowaniu soczystych kawałków kurczaka w złocistej panierce, już wkrótce zadebiutuje w gminie Szemud na tzw. trasie Kaszubskiej! To wielka gratka zarówno dla
Praca Robotnicy, mundurowi i właściciele firm nie boją się sztucznej inteligencji
2024-09-24 | 10:10

Robotnicy, mundurowi i właściciele firm nie boją się sztucznej inteligencji

Mimo dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, 31% Polaków uważa, że ich zawód nie ma i nie będzie miał nic wspólnego z AI. To przekonanie jest szczególnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.