Zagraj w grę i wygraj udział w innowacyjnym obozie naukowym ADAMED SmartUP
Wycieczka szkolna do Instytutu Badań Jądrowych, tunel czasoprzestrzenny w nieczynnym reaktorze, spotkanie ze Stanisławem Lemem i naukowcami z różnych epok, wciągające zadania, łamigłówki oraz wymagające analizy to wszystko czeka na uczestników gry rekrutacyjnej będącej pierwszym etapem nowej edycji programu ADAMED SmartUP. Rozgrywka startuje 1 października i potrwa do 15 stycznia. Nadal można się rejestrować, aby wziąć w niej udział.
Gra to początek procesu rekrutacyjnego w 8. edycji programu ADAMED SmartUP. Za poprawnie rozwiązane zadania jej uczestnicy otrzymują punkty, a ci z najlepszymi wynikami zostaną poproszeni o wypełnienie formularzy aplikacyjnych. Na ich podstawie Rada Naukowa programu zaprosi wybranych uczniów na rozmowy kwalifikacyjne.
50 osób z najlepszymi wynikami osiągniętymi w grze i podczas rozmów weźmie udział w dwutygodniowym innowacyjnym obozie naukowym, który odbędzie się w lecie przyszłego roku. Następnie 10 uczestników obozu zdobędzie nagrodę główną, czyli indywidualny program konsultacji edukacyjnych. Po roku 3 z nich otrzyma stypendium naukowe.
Poznaj fascynujący świat nauki
– Do udziału w programie ADAMED SmartUP zachęcamy wszystkich uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Podobnie jak w poprzednich latach gra rekrutacyjna weryfikuje umiejętności krytycznego myślenia i łączenia faktów. Nie jest typowym sprawdzianem wiedzy książkowej – mówi Martyna Strupczewska z Fundacji Adamed.
Autorzy gry zadbali również o wciągającą fabułę i atrakcyjne efekty audiowizualne. Gracz bierze udział w wycieczce szkolnej do Instytutu Badań Jądrowych, podczas której odkrywa, że w nieczynnym od 1995 roku reaktorze powstał tunel czasoprzestrzenny. Dzięki niemu najpierw kontaktuje się ze Stanisławem Lemem, a później rozmawia z 5 naukowcami, którzy żyli w różnych epokach.
– Przygotowana przez nas gra nie jest tylko wyzwaniem intelektualnym. Zależy nam też na tym, aby była dobrą rozrywką. To innowacyjna nauka przez zabawę – dodaje Martyna Strupczewska.
W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział uczniowie z całej Polski mający od 14 do 19 lat. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie adamedsmartup.pl.
***
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 14-19 lat. Dotychczas program objęli patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.
Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, a także popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.