Zaprogramowani do walki z koronawirusem
Od kilku miesięcy świat walczy z epidemią wirusa SARS-Cov-2, a na pierwszym froncie tej walki stoi służba zdrowia. Niestety z wielu źródeł wciąż docierają informacje o braku odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego. Szkoła Giganci Programowania oferująca kursy dla dzieci i młodzieży, postanowiła włączyć się do akcji przeciwko koronawirusowi.
Drukarki 3D w ruch!
Jak z nieużywanego obecnie sprzętu zrobić pożytek i pomóc placówkom zdrowia? Uruchomić drukarki 3D i rozpocząć drukowanie przyłbic ochronnych! W szkole programowania, drukarki 3D na co dzień wykorzystywane są podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Teraz jednak, gdy zajęcia stacjonarne się nie odbywają, właściciele placówki postanowili wykorzystać je w szczytnym celu i dołączyć do akcji drukowania środków ochrony indywidualnej.
Od dwóch tygodni szkoła drukuje ramki do przyłbic i na własną rękę poszukuje firm i osób prywatnych, które mogą dostarczyć szybki do przyłbic. Do tej pory udało się dostarczyć pierwszą partię gotowych osłon do Powiatowego Szpitala w Kozienicach, w drodze jest 30 przyłbic dla Szpitala w Kraśniku, a po pomoc zgłaszają się kolejne placówki medyczne.
W akcję zaangażowały się także lokalne oddziały szkoły, m.in. w Łęcznej, gdzie drukowany sprzęt zaopatruje szpitale oraz ratownictwo medyczne w Łęcznej i na terenie województwa lubelskiego.
Do tej pory koszt wyprodukowania elementów do przyłbic pokrywała szkoła, a szybki dostarczyła prywatna firma Maison Laser. Teraz każdy może wesprzeć akcję. Aby zwiększyć wydajność drukowania, Giganci Programowania uruchomili specjalną zbiórkę środków na portalu zrzutka.pl https://zrzutka.pl/xdgu4y. Za zebrane środki zakupione
zostaną materiały do drukowania oraz pozostałe elementy do skompletowania przyłbic.
Jeśli uda zebrać się więcej środków, zostaną one przeznaczone także na zakup drukarek 3D, które później szkoła wykorzysta w specjalnych programach darmowych zajęć dla wychowanków z domów dziecka oraz podopiecznych fundacji.
Komputery mają moc!
Jednak nie tylko drukarki pracują w szkole pełną parą. Od 2 kwietnia, wolne komputery, za pomocą programu Folding@home, udostępniają swoją moc obliczeniową do szerzenia wiedzy na temat wirusa SARS-Cov-2. Szkoła stworzyła własny team o nazwie Gigant i numerze 257408. Każdy chętny może stworzyć swoje własne konto lub dołączyć do drużyny Giganta, dzięki czemu naukowcy będą mogli użyć niewykorzystywane przez użytkowników
zasoby obliczeniowe.
Użytkownicy, którzy udostępniają część mocy obliczeniowej swoich komputerów, pomagają w poszerzaniu wiedzy na temat COVID-19, tworzeniu modeli przewidywania rozprzestrzeniania się wirusa i poznawaniu kluczowych procesów jego namnażania.
Dołączenie do akcji jest bardzo proste. Wystarczy pobrać na swój komputer program ze strony https://foldingathome.org/ , uruchomić go i dołączyć do zespołu Giganta lub stworzyć własny. Każda pomoc jest bardzo cenna a zarazem prosta i nie trzeba nawet wychodzić z domu (do czego mocno zachęcamy!).
Razem można więcej!
Szkoła Giganci Programowania zachęca do przyłączenia się do akcji wszystkie osoby, które mają taką możliwość i chcą dołożyć swoją cegiełkę do walki z trwającą epidemią. Nie każdy posiada drukarkę 3D, ale komputer jest zazwyczaj w każdym domu. Akcję można także wesprzeć finansowo, wpłacając środki na zbiórce dostępnej pod linkiem https://zrzutka.pl/xdgu4y. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup materiałów do drukowania środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego.
Szczegółowe informacje dotyczące akcji można znaleźć na profilu szkoły
https://www.facebook.com/giganciprogramowania/.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.