Centrum Medyczne Damiana i Medicover rozwijają Centra Mind Health
Centrum Medyczne Damiana (CMD), będące częścią Medicover, dynamicznie rozwija działalność w obszarze psychiatrii i psychologii. Od grudnia br. pacjenci mogą korzystać ze wsparcia szerokiego grona specjalistów psychiatrów i psychologów w placówkach działających pod wspólnym szyldem – Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. Centra działają już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.
Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego to sieć wysokospecjalistycznych zespołów lekarzy psychiatrów, neurologów oraz dyplomowanych psychologów i psychoterapeutów. Nowa marka powstała z inicjatywy Centrum Medycznego Damiana, które od 27 lat dostarcza usługi medyczne na terenie całego kraju. Mind Health Centra Zdrowia Psychicznego działają już w Warszawie (2 placówki), Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach, a od grudnia br. również w Gdańsku.
– Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące potrzeby pacjentów w zakresie zdrowia psychicznego. Czas epidemii COVID-19 i izolacji mocno nadszarpnął nasze zdrowie – ¼ Polaków przyznaje, że w ostatnim trudnym, pandemicznym roku doświadczyła różnego rodzaju zaburzeń natury psychicznej lub psychologicznej[1]. Również dane Centrum Medycznego Damiana wskazują, że rośnie zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego wsparcia – liczba wizyt w naszych placówkach zdrowia psychicznego wzrosła od lutego br. aż o blisko 64 proc. Decyzja o rozwoju działalności w obszarze psychiatrii i psychologii jest więc naturalnym kierunkiem rozwoju Centrum Medycznego Damiana i Medicover – uzasadnia Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający Centrum Medycznego Damiana.
Model opieki w Mind Health realizowany jest w oparciu o specjalistyczne poradnie psychologiczne i psychiatryczne oraz dostępność kompleksowego grona specjalistów psychologów, neuropsychologów, psychiatrów, psychoterapeutów (zarówno w ramach psychoterapii indywidualnej, jak i rodzinnej), seksuologów, logopedów i coachów. Oferta Mind Health kierowana jest do klientów indywidualnych, którzy poszukują profesjonalnego wsparcia, jak i klientów abonamentowych, korzystających na dotychczasowych zasadach z usług Medicover lub Centrum Medycznego Damiana oraz klientów korporacyjnych w ramach dedykowanych ofert B2B (niezależnych od abonamentu).
– Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak każdy inny aspekt zdrowia, jednocześnie ma kolosalny wpływ na jakość życia naszego i naszych najbliższych. Budując Mind Health Centra Zdrowia Psychicznego, tworzymy sieć dedykowanych klinik z przekonaniem, że zdrowie psychiczne to obszar specjalistyczny, w którym nie ma miejsca na kompromisy w obszarze jakości i wiarygodności. Z przeprowadzonych przez nas badań i analiz wynika, że tradycyjny model i podział na psychiatrię i psychologię dzieci i dorosłych – nie jest dziś adekwatny. Wiemy, jak duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia psychicznego ma etap życia – na każdym mierzymy się z nieco innymi wyzwaniami i mamy różne potrzeby. Dlatego oferta Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego powstała w oparciu o cykle życia, tak, aby móc wesprzeć ludzi na każdym jego etapie i skierowana jest do aż pięciu głównych grup pacjentów indywidualnych (dzieci, młodzież, młodzi dorośli, dorośli i seniorzy) oraz do firm – wyjaśnia Patrycja Venulet, Dyrektor Strategii i Rozwoju Marki w Centrum Medycznym Damiana.
Współdziałanie jest potrzebne
Centra Zdrowia Psychicznego Mind Health nadal będą świadczyć usługi w ramach kontraktów z płatnikiem publicznym oraz projekty unijne, tak by dostępność specjalistów i wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego stale się zwiększała.
– Poprawa stanu zdrowia psychicznego Polaków wymaga wspólnego wysiłku i współdziałania wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia, w tym firm takich jak nasza. Koncentrując wysiłki na zabezpieczeniu potrzeb i oczekiwań pacjentów w obszarze zdrowia psychicznego, chcemy stać się liderem w obszarze opieki psychologicznej – nowoczesnej, eksperckiej, a jednocześnie bliskiej człowiekowi i jego problemom. Specjalisty, do którego udajemy się z myślą o fachowej pomocy, by móc „żyć pełnią życia” wedle credo Mind Health. Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego będzie nadal świadczyć usługi bezpłatnie w ramach NFZ. Stoimy bowiem na stanowisku, że to jedyna droga do zapewnienia dostępu do profesjonalnego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, tak by każdy potrzebujący mógł z niego skorzystać – mówi Marek Kubicki, Członek Zarządu Centrum Medycznego Damiana.
– Centrum Medyczne Damiana prowadzi już obecnie Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej w ramach 1. poziomu referencyjnego NFZ. Tym samym oferujemy bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne również w ramach finansowania publicznego oparte na nowoczesnym modelu psychiatrii środowiskowej dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Jako partner Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, uczestniczymy w projekcie którego celem jest utworzenie społeczności lokalnej i sieci skoordynowanej pomocy. W ramach projektu Centrum Medyczne Damiana prowadzi placówkę dla dzieci, młodzieży i rodzin na terenie warszawskiego Mokotowa – mówi Sylwia Rozbicka, Kierownik ds. Psychologii i Psychiatrii w Centrum Medycznym Damiana.
Zdrowie psychiczne warte coraz więcej
Według firmy badawczej PMR, całkowita wartość rynku opieki psychiatrycznej spadła o 0,1 proc. rok do roku, co wynika z faktu, że w pandemia ograniczyła aktywność w sektorze publicznym, który nadal stanowi ponad 80 proc. rynku usług psychiatrycznych w Polsce[2]. W sektorze przychodni prywatnych psychiatria jest specjalizacją notującą największe wzrosty – co wynika głównie z dostępności porad ambulatoryjnych i niemożności otrzymania pomocy w sektorze publicznym. Według szacunków PMR – wzrost sektora prywatnego osiągnie 6,9 proc. w 2021 r.
Wartość całego rynku opieki psychiatrycznej w 2020 r. osiągnęła 3,508 mld zł, wynika z danych PMR[3]. Prognozowana przez PMR średnioroczna dynamika wzrostu rynku usług psychiatrycznych oraz psychologicznych w Polsce osiągnie w latach 2021-2026 odpowiednio 12,7 proc. (dla usług psychiatrycznych) i 17,2 proc. (dla usług psychologicznych)[4].
***
[1] „Znajomość i oczekiwania wobec poradni psychologicznych”, Raport Difference, marzec 2021
[2] Raport firmy Badawczej PMR. „Rynek Opieki Psychiatrycznej w Polsce 2021”, Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026.
[3] Tamże.
[4] Tamże.

Cena zaniedbania – ile naprawdę kosztuje brak skutecznej terapii ran?

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.