Centrum Medyczne Damiana i Medicover rozwijają Centra Mind Health
Centrum Medyczne Damiana (CMD), będące częścią Medicover, dynamicznie rozwija działalność w obszarze psychiatrii i psychologii. Od grudnia br. pacjenci mogą korzystać ze wsparcia szerokiego grona specjalistów psychiatrów i psychologów w placówkach działających pod wspólnym szyldem – Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. Centra działają już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.
Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego to sieć wysokospecjalistycznych zespołów lekarzy psychiatrów, neurologów oraz dyplomowanych psychologów i psychoterapeutów. Nowa marka powstała z inicjatywy Centrum Medycznego Damiana, które od 27 lat dostarcza usługi medyczne na terenie całego kraju. Mind Health Centra Zdrowia Psychicznego działają już w Warszawie (2 placówki), Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach, a od grudnia br. również w Gdańsku.
– Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące potrzeby pacjentów w zakresie zdrowia psychicznego. Czas epidemii COVID-19 i izolacji mocno nadszarpnął nasze zdrowie – ¼ Polaków przyznaje, że w ostatnim trudnym, pandemicznym roku doświadczyła różnego rodzaju zaburzeń natury psychicznej lub psychologicznej[1]. Również dane Centrum Medycznego Damiana wskazują, że rośnie zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego wsparcia – liczba wizyt w naszych placówkach zdrowia psychicznego wzrosła od lutego br. aż o blisko 64 proc. Decyzja o rozwoju działalności w obszarze psychiatrii i psychologii jest więc naturalnym kierunkiem rozwoju Centrum Medycznego Damiana i Medicover – uzasadnia Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający Centrum Medycznego Damiana.
Model opieki w Mind Health realizowany jest w oparciu o specjalistyczne poradnie psychologiczne i psychiatryczne oraz dostępność kompleksowego grona specjalistów psychologów, neuropsychologów, psychiatrów, psychoterapeutów (zarówno w ramach psychoterapii indywidualnej, jak i rodzinnej), seksuologów, logopedów i coachów. Oferta Mind Health kierowana jest do klientów indywidualnych, którzy poszukują profesjonalnego wsparcia, jak i klientów abonamentowych, korzystających na dotychczasowych zasadach z usług Medicover lub Centrum Medycznego Damiana oraz klientów korporacyjnych w ramach dedykowanych ofert B2B (niezależnych od abonamentu).
– Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak każdy inny aspekt zdrowia, jednocześnie ma kolosalny wpływ na jakość życia naszego i naszych najbliższych. Budując Mind Health Centra Zdrowia Psychicznego, tworzymy sieć dedykowanych klinik z przekonaniem, że zdrowie psychiczne to obszar specjalistyczny, w którym nie ma miejsca na kompromisy w obszarze jakości i wiarygodności. Z przeprowadzonych przez nas badań i analiz wynika, że tradycyjny model i podział na psychiatrię i psychologię dzieci i dorosłych – nie jest dziś adekwatny. Wiemy, jak duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia psychicznego ma etap życia – na każdym mierzymy się z nieco innymi wyzwaniami i mamy różne potrzeby. Dlatego oferta Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego powstała w oparciu o cykle życia, tak, aby móc wesprzeć ludzi na każdym jego etapie i skierowana jest do aż pięciu głównych grup pacjentów indywidualnych (dzieci, młodzież, młodzi dorośli, dorośli i seniorzy) oraz do firm – wyjaśnia Patrycja Venulet, Dyrektor Strategii i Rozwoju Marki w Centrum Medycznym Damiana.
Współdziałanie jest potrzebne
Centra Zdrowia Psychicznego Mind Health nadal będą świadczyć usługi w ramach kontraktów z płatnikiem publicznym oraz projekty unijne, tak by dostępność specjalistów i wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego stale się zwiększała.
– Poprawa stanu zdrowia psychicznego Polaków wymaga wspólnego wysiłku i współdziałania wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia, w tym firm takich jak nasza. Koncentrując wysiłki na zabezpieczeniu potrzeb i oczekiwań pacjentów w obszarze zdrowia psychicznego, chcemy stać się liderem w obszarze opieki psychologicznej – nowoczesnej, eksperckiej, a jednocześnie bliskiej człowiekowi i jego problemom. Specjalisty, do którego udajemy się z myślą o fachowej pomocy, by móc „żyć pełnią życia” wedle credo Mind Health. Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego będzie nadal świadczyć usługi bezpłatnie w ramach NFZ. Stoimy bowiem na stanowisku, że to jedyna droga do zapewnienia dostępu do profesjonalnego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, tak by każdy potrzebujący mógł z niego skorzystać – mówi Marek Kubicki, Członek Zarządu Centrum Medycznego Damiana.
– Centrum Medyczne Damiana prowadzi już obecnie Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej w ramach 1. poziomu referencyjnego NFZ. Tym samym oferujemy bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne również w ramach finansowania publicznego oparte na nowoczesnym modelu psychiatrii środowiskowej dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Jako partner Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, uczestniczymy w projekcie którego celem jest utworzenie społeczności lokalnej i sieci skoordynowanej pomocy. W ramach projektu Centrum Medyczne Damiana prowadzi placówkę dla dzieci, młodzieży i rodzin na terenie warszawskiego Mokotowa – mówi Sylwia Rozbicka, Kierownik ds. Psychologii i Psychiatrii w Centrum Medycznym Damiana.
Zdrowie psychiczne warte coraz więcej
Według firmy badawczej PMR, całkowita wartość rynku opieki psychiatrycznej spadła o 0,1 proc. rok do roku, co wynika z faktu, że w pandemia ograniczyła aktywność w sektorze publicznym, który nadal stanowi ponad 80 proc. rynku usług psychiatrycznych w Polsce[2]. W sektorze przychodni prywatnych psychiatria jest specjalizacją notującą największe wzrosty – co wynika głównie z dostępności porad ambulatoryjnych i niemożności otrzymania pomocy w sektorze publicznym. Według szacunków PMR – wzrost sektora prywatnego osiągnie 6,9 proc. w 2021 r.
Wartość całego rynku opieki psychiatrycznej w 2020 r. osiągnęła 3,508 mld zł, wynika z danych PMR[3]. Prognozowana przez PMR średnioroczna dynamika wzrostu rynku usług psychiatrycznych oraz psychologicznych w Polsce osiągnie w latach 2021-2026 odpowiednio 12,7 proc. (dla usług psychiatrycznych) i 17,2 proc. (dla usług psychologicznych)[4].
***
[1] „Znajomość i oczekiwania wobec poradni psychologicznych”, Raport Difference, marzec 2021
[2] Raport firmy Badawczej PMR. „Rynek Opieki Psychiatrycznej w Polsce 2021”, Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026.
[3] Tamże.
[4] Tamże.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.