Komunikaty PR

Myjesz tak zęby? Robisz to źle!

2024-03-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Czynność prozaiczna, każdy z nas wykonuje ją minimum dwa razy dziennie przez całe nasze życie – mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że wcale nie robimy tego jak należy! W jaki sposób szczotkować zęby i kiedy to robić, by cieszyć się pięknym uśmiechem jak najdłużej? 

Doskonale wiadomo, że odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej jest kluczowe nie tylko ze względów estetycznych ale też zdrowotnych. Zdrowe zęby pozwolą uniknąć groźnych chorób, infekcji, oszczędzą nam bólu. Co jednak kryje się pod pojęciem „odpowiedniego dbania o zęby” i jak to możliwe, że większość Polaków robi to źle?

Zacznijmy od podstaw

- Po pierwsze zacząć należy od pory szczotkowania, wiemy, że powinno to być minimum dwa razy dziennie. Bardzo ważne jest wieczorne mycie, gdyż po całym dniu spożywania posiłków, napojów oraz obecności bakterii w ślinie, wieczorna pełna higiena jamy ustnej jest kluczowa. Czyli, jest to nić dentystyczna, płukanie, szczotkowanie. Rano śliny jest o wiele mniej, jednak ja osobiście radzę myć zęby nie tylko przed śniadaniem (pozbywamy się bakterii po nocy) ale także po, aby nie zaczynać dnia już z osadem często pełnym węglowodanów ze śniadania.– tłumaczy lek. stom. Urszula Jarosz z kliniki Varsovia Dental.

Zasada szczotkowania oraz co z płukaniem?

- Myślę, że warto powiedzieć o kolejności. Najpierw nitkujemy, by poluzować wszystkie osady, gruntownie płuczemy, myjemy zęby z pierwszą małą porcją pasty, płuczemy, a na koniec szczotkujemy zęby z ponownie nałożoną pastą i wtedy już nie płuczemy. Przy samym szczotkowaniu popełniamy niestety najwięcej błędów i to od początku, czyli od dziecka. Nie szorujmy ich jak w amerykańskich filmach, czyli na boki. Właściwym sposobem jest operowanie szczoteczką „od czerwonego do białego”, czyli z góry na dół, od dziąseł. Dzięki temu nie rozprowadzamy tego, czego chcemy się pozbyć po całych zębach, a „wymiatamy” i wypluwamy. Ta technika jest kluczowa dla zdrowych dziąseł. Kolejna sprawa to używanie zbyt dużej ilości pasty. Naprawdę nie potrzebujemy pokrywać nią całej szczoteczki, wystarczy wielkość grochu. Myjmy też zęby przez około trzy minuty, chyba, że posiadamy szczoteczkę soniczną lub elektryczną wówczas wystarczą dwie. Zbyt krótkie mycie jest częstym błędem. Można także odczekać około 20 minut po posiłku, aby nie rozprowadzać kwasów z jedzenia po płytce nazębnej, gdyż to może ją uszkodzić -  dodaje Urszula Jarosz z Varsovia Dental – Część stomatologów poleca umyć zęby natychmiast po jedzeniu. Pamiętajmy jednak, by przed szczotkowaniem, zneutralizować kwasy gruntownym płukaniem. Kolejna sprawa to temat płukania zębów po ich umyciu. Niewiele osób wie, że pasty mają w sobie składniki mineralne korzystne dla naszych zębów, wzmacniają je, nie tylko myją. Radzę więc, nie płukać jamy ustanej od razu po umyciu, oczywiście pozbywamy się piany aby nie czuć się niekomfortowo. Zębów można nie płukać wcale lub odczekać minimum 20 minut po wyszczotkowaniu.

Do głównych błędów Polaków zaliczyć można także nieużywanie nici dentystycznej, robi to tylko 1/3 z nas. Czynność ta pomaga zapobiegać próchnicy międzyzębowej oraz chorobom dziąseł. Pozostaje także kwestia higieny języka.

- Czyszczenie języka jest bardzo ważne. Powinno się odbywać co najmniej raz dziennie, oczywiście wieczorem, przed spaniem. Do czyszczenia można używać specjalnych czyścików w formie skrobaczki lub po prostu miękkiej szczoteczki do zębów. Używanie płynów do płukania ułatwi trochę czyszczenie. Nie zapominajmy jednak, że płyny bez szczoteczki nie oczyszczą ani języka ani zębów.  Czyszczenie języka nie tylko usuwa bakterie i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, ale również usuwa związki siarki, które osiadają na języku po spożywaniu pokarmów i są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust – mówi lek. stom. Urszula Jarosz.

 

Urszula Jarosz: lekarz stomatolog, od 10 lat właścicielka Kliniki Varsovia Dental, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i stomatologię na Wyższej Szkole Technicznej w Akwizgranie (Aachen) w Niemczech.  Studiowała ortodoncję na Uniwersytecie w Graz w Austrii. W klinice zajmuje się głównie protetyką i ortodoncją. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.