Najczęstsze urazy zwierząt domowych i jak im pomóc?
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Świąteczna przerwa to idealny czas na przyjrzenie się naszym pupilom i pomyślenie, co jeszcze możemy zrobić, żeby zapewnić im bezpieczeństwo w domu i na spacerach. To właściciel jest pierwszą osobą, która będzie umiała udzielić skutecznej pierwszej pomocy.
Do najczęstszych urazów wśród domowych czworonogów należą złamania i rany wynikające z zabawy z innymi zwierzętami, pogryzienia i zadrapania. Równie często musimy zmierzyć się z drobnymi urazami pojawiającymi się podczas zabiegów higienicznych i przycinania pazurów. Ale nie oszukujmy się – zwierzęta tryskające energią nie powstrzymają się też przed zaatakowaniem ozdobionej łańcuchami choinki albo wskoczeniem na kuchenny blat w poszukiwaniu smakołyków. Widzimy więc, jak niewiele potrzeba, by wydarzyła się sytuacja wymagająca szczególnej uwagi i opatrzenia rany.
Gdyby kózka nie skakała…
Co jesteśmy w stanie zrobić, żeby złagodzić ból czworonoga i zabezpieczyć uraz? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że mamy do czynienia… ze zwierzakiem. Tym samym nie możemy działać w ten sam sposób i stosować tych samych preparatów, które mamy w naszej apteczce. Przygotujmy nie tylko bandaże i wodę utlenioną, ale też różnego rodzaju opaski i proszek hemostatyczny ClotIt, który służy szybkiemu i bezpiecznemu zatamowaniu krwawienia w domowych warunkach. W ten sposób łatwo i sprawnie zaradzimy największemu niebezpieczeństwu, jakim jest utrata krwi i możliwe zanieczyszczenie rany. Nauczmy się też udzielać pierwszej pomocy – nie bójmy się poprosić weterynarza o wskazówki, jak zachować się w przypadku urazów i nagłych sytuacji. Na pewno chętnie udzieli informacji o dostępnych źródłach rzetelnej wiedzy, a nawet możliwościach odbycia szkolenia. Nawet, jeżeli nasz czworonóg nie jest przewlekle chory i nie wymaga stałej opieki medycznej, znajomość zasad pierwszej pomocy pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo nie tylko zwierzaka, ale przede wszystkim opiekuna.
Gdy przejażdżka konno nie pójdzie po naszej myśli
Nieco inne przykre niespodzianki czekają miłośników jazdy konnej. Szczególnie, jeśli lubimy wycieczki w nieznane i mamy możliwość opuścić teren stadniny na dłuższe wyprawy. W takim przypadku warto pamiętać o zabraniu ze sobą małej i wygodnej apteczki, w której znajdziemy najważniejsze akcesoria, które pomogą w nagłych przypadkach. Mimo, że lista wymaganych preparatów może wydawać się przytłaczająca, poświęćmy wolny czas na skompletowanie niewielkiego zestawu z najpotrzebniejszymi akcesoriami, lub skorzystajmy z gotowych apteczek dostępnych na rynku, na przykład w formie popularnych torebek-nerek. Spłoszone zwierzę, znajdujące się daleko od bezpiecznego i spokojnego miejsca, potrzebuje szczególnej troski przed dotarciem weterynarza na miejsce.
Niezależnie od swoich rozmiarów i siły, zwierzę wymagające opieki jest całkowicie zależne od swojego opiekuna. Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat pierwszej pomocy, zanim udzielenie jej stanie się koniecznością.
ClotIt to innowacyjny preparat hemostatyczny – w pełni naturalny środek hamujący krwawienie, przeznaczony w szczególności dla zwierząt domowych, wygodny w stosowaniu i przechowywaniu. Dystrybucją ClotIt w Europie zajmuje się Bridge Medical, polski dystrybutor sprzętu medycznego.
Więcej informacji: https://clotit.pl/
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.