Komunikaty PR

Nauka nie musi stawiać barier

2020-11-20  |  15:00
Biuro prasowe

Warunki studiowania dla osób z niepełnosprawnościami są w Polsce coraz lepsze. Dotyczy to zarówno warunków ekonomicznych, technicznych, jak i społecznych.

O sytuacji niepełnosprawnych studentów i naukowców dyskutowano podczas wirtualnej debaty pt. „Nauka Bez Barier. V Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Genom.  Medycyna personalizowana”. Konferencję zorganizowała Fundacja Neuron+ we współpracy z Polską Akademią Nauk.

Prof. Stanisław Jerzy Czuczwar, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, zwrócił uwagę na to, że wartością konferencji było zgromadzenie przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, dzięki czemu można było spojrzeć na omawiane problemy z różnych perspektyw. - Zwraca uwagę szeroki udział humanistów, którzy zajmują się problemami kształcenia osób niepełnosprawnych – stwierdził prof. Czuczwar. Natomiast w kontekście leczenia różnych schorzeń, które dotykają także osoby z niepełnosprawnościami istotny okazał się według profesora temat terapii z użyciem komórek macierzystych. Prof. Stanisław Czuczwar podkreślił, że cały czas trwa debata wśród lekarzy na temat wskazań i przeciwwskazań do stosowania terapii komórkami macierzystymi i ta konferencja też była ważnym głosem w dyskusji. Pełna wypowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=fITb7ISUz_o.

Z kolei Iwona Michałek, Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, zachęcała środowisko akademickie i samych  beneficjentów do intensywniejszych działań które będą służyć wzrostowi ich skolaryzacji na poziomie wyższym. - Na polskich uczelniach studiuje coraz więcej osób z niepełnosprawnościami. Ich sytuacja z roku na rok poprawia się, ale przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Chcemy też wciąż zwiększać dostępności oferty edukacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami ponieważ nie wszystkie uczelnie wystarczająco dbają o wyrównywanie szans edukacyjnych – dodała wiceminister. I apelowała o promowanie we wszystkich środowiskach idei likwidowania barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Pełna wypowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=uHdsbfLkbUk.

W trakcie konferencji przedstawiono wyniki badań, z których wynika, że na uczelniach jest coraz mniej przeszkód, które stoją na drodze osobom z niepełnosprawnościami do kontynuowania edukacji na poziomie akademickim. Ale wciąż te bariery istnieją, nie tylko architektoniczne, ale także organizacyjne czy mentalne ze strony innych studentów lub pracowników akademickich.

Uczestnicy konferencji zapoznali się też z najnowszymi rozwiązaniami, jakie oferuje medycyna personalizowana dla osób niepełnosprawnych. To nowe terapie lekowe czy terapie komórkami macierzystymi. Innym przykładem zmian w medycynie jest nowy zawód – rehamanager, dopiero od niedawna praktykowany w Polsce. Rehamanager to specjalista od zarządzania całym procesem rehabilitacji osób, które np. były ofiarami wypadków lub innych zdarzeń, które spowodowały obniżenie ich sprawności a nawet skutkowały inwalidztwem.

Konferencja odbyła się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nauka Bez Barier”, którą prowadzi Fundacja Neuron + pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy
Zdrowie Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?
2024-04-05 | 10:40

Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?

Jak wynika z danych Maczfit, aż 69,9% osób decyduje się na wybór cateringu ze względu na chęć zrzucenia kilogramów[1]. Na górze tej listy znajduje się też m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.