NORMOBARIA POMAGA W LECZENIU DEPRESJI
Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania@gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Depresja to jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych a liczba chorych zmagających się z zaburzeniami depresyjnymi wzrasta zwłaszcza jesienią. Brak światła słonecznego, krótsze dni, perspektywa końca roku – sprzyjają rozwojowi stanów depresyjnych właśnie jesienią. Radzic z depresja można sobie na różne sposoby; farmakologicznie, za pomocą psychoterapii a według wyników ostatnich badań naukowych w leczeniu depresji wydatnie pomaga terapia normobaryczna, polegająca na przebywaniu w specjalnych komorach i oddychaniu w nich powietrzem wydatnie wzbogaconym w tlen.
NORMOBARIA POMAGA W DEPRESJI – NAJNOWSZE BADANIA
Według wyników badań przeprowadzonych przez naukowców Ben Gurion University z Izraela, a opublikowanych w magazynie MDedge Psychiatry[1] u pacjentów korzystających z normobarii zaobserwowano znaczący postęp w redukcji objawów depresyjnych mierzonych w skali HAM-D (Hamilton Depression Rating Scale). Naukowcy doszli do tych wniosków między innymi po przenalizowaniu bardzo dużej ilości zdjęć tomograficznych pacjentów chorych na depresję, u których w obrazie komórek mózgowych da się zauważyć ich zmniejszoną aktywność na poziomie mitochondrialnym. Aktywność ta uzależniona jest od dostaw tlenu do komórkowych mitochondriów. Do tej pory dostawy tlenu do tych części komórek mózgowych wiązano bezpośrednio z hemoglobina, natomiast izraelscy naukowcy zauważyli, że dzięki poddaniu się terapii normobarycznej i oddychaniu wzbogaconym w tlen powietrzem aktywność mitochondrialna wzrasta, a to może mieć bezpośrednie przełożenie na leczenie depresji. Co ważne – jak podkreślają naukowcy w opublikowanym artykule, nie należy mylić normobarii z hiperbarią, a komór normobarycznych z hiperbarycznymi. Satysfakcjonujące efekty w walce z depresja zauważono jedynie w przypadku normobarii.[2] Badania izraelskich naukowców dodają więc do listy różnego rodzaju dobroczynnych właściwości normobarii, również pomoc w leczeniu depresji.
CZYM WŁAŚCIWIE SĄ KOMORY NORMOBARYCZNE?
Komora normobaryczna jest komorą ciśnieniową. Wyposażona jest w śluzę, umożliwiającą bezpieczne przejście z otoczenia zewnętrznego – o ciśnieniu ok. 1000 hPa do właściwego pomieszczenia komory o ciśnieniu wewnątrz - 1500 hPa. Powietrze w komorze wzbogacone jest w tlen (od 32% do 40%, podczas gdy w powietrzu atmosferycznym jest go ok. 20%). Zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu normobarycznym wynosi od 0,7% do 1.3%, gdzie w atmosferze na zewnątrz jest go zaledwie 0,03%. Dodatkowo, w komorze normobarycznej atmosfera wzbogacona jest o cząsteczkowy wodór, którego znajduje się od 10 do 20 tysięcy razy więcej niż na zewnątrz. Wszystkie te parametry składają się na specyficzny stan powietrza w komorze, które jest idealnie czyste i dzięki któremu (przede wszystkim poprzez zwiększoną zawartość tlenu) organizm dotlenia się dużo łatwiej, szybciej i intensywniej, niż podczas przebywania poza komorą.
ELIKSIR ZDROWIA I MŁODOŚCI – NORMOBARIA POMAGA NIE TYLKO W DEPRESJI
Według badań przeprowadzonych przez Prof. Dr. Hab. Małgorzatę Tafil-Klawe z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na najbardziej profesjonalnej komorze tego typu czyli Normobaric Room (w Osielsku), już dwugodzinna sesja terapeutyczna w takich warunkach może być zbawienna dla zdrowia. Normobaria opiera się w dużej mierze na tlenoterapii, szeroko zalecanej przez lekarzy. Odpowiednie dotlenienie to warunek dobrej jakości życia. Również dzięki podwyższonemu ciśnieniu panującemu w komorze wszystkie komórki organizmu stają się bardziej dotlenione, przyspiesza się rozwój naczyń krwionośnych, tkanki nabłonkowe szybciej się regenerują, w komórkach skóry wytwarza się więcej kolagenu, komórki odpowiedzialne za zdrowie tkanki kostnej zwiększają swoją aktywność. Dzięki podwyższonemu stężeniu wodoru zwalczane są wolne rodniki powodujące starzenie się organizmu, a sam wodór jako taki, spowalnia podziały komórek wydłużając ich życie, a co za tym idzie życie całego organizmu. Podwyższona ilość dwutlenku węgla we krwi umożliwia lepsze przyswajanie tlenu przez komórki ciała, gdyż ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych. Sprzyja to również szybszemu gojeniu się ran oraz wspomaga organizm w walce z zakażeniami, działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przyspiesza eliminację szkodliwego tlenku węgla. Wszystkie te właściwości wydatnie sprzyjają regeneracji.
CZY TO JEST BEZPIECZNE?
W terapii normobarycznej kluczowym jest korzystanie ze sprawdzonego, certyfikowanego urządzenia. Komory produkowane przez firmę Ekonstal jako jedyne w Polsce zostały przebadane przez naukowców na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Komory Ekonstalu posiadają także znak CE – spełniają więc wszystkie badania pod względem jakości i bezpieczeństwa. Dodatkowo technologie produkcyjne zbiorników produkowanych przez Ekonstal oparte są na wieloletnim doświadczeniu i kompetencji pracowników uczestniczących w procesie produkcyjnym i są gwarantem najwyższej jakości produkowanych komór normobarycznych. „Obecnie naszą misją jest rozpowszechnianie dostępności i budowanie świadomości o pozytywnych skutkach normobarii. Uważamy, że zdrowie to najważniejsza inwestycja życia, dlatego też stawiamy na innowację i zapewniamy naszych klientów o wysokiej jakości urządzenia. Dbamy o wykończenie naszych produktów, chcemy, aby nasz klient dostał to, co najlepsze, bo liczy się dla nas jego zdrowie.” – podkreśla Piotr Chrzanowski, przedstawiciel grupy Ekonstal.
[1] https://www.mdedge.com/psychiatry/article/228951/depression/breathing-enriched-oxygen-improves-major-depression?print=1
[2] https://www.mdedge.com/psychiatry/article/228951/depression/breathing-enriched-oxygen-improves-major-depression?print=1
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.