Od syndromu oszusta po niepewność
Weber Shandwick
ul. Cybernetyki 19
02-677 Warszawa
ooo|webershandwick.pl| |ooo|webershandwick.pl
600000000
webershandwick.com
- Start-upy działające w sektorze opieki zdrowotnej napotykają liczne przeszkody na swojej drodze do opracowania rozwiązań, które w przyszłości umożliwią Europejczykom dłuższe i zdrowsze życie.
- Przedsiębiorcy deklarują, że często towarzyszy im poczucie izolacji. Zmagają się też z syndromem oszusta i ograniczonymi możliwościami dotarcia do poszczególnych interesariuszy.
- W odpowiedzi na te wyzwania, EIT Health uruchomiło kolejną edycję programu InnoStars Awards w nowej formule, zapewniając lepiej dopasowane wsparcie oraz dostęp do kluczowych kontaktów dla startupów z Europy Południowej, Środkowej i Wschodniej.
- Oprócz dobrze znanej ścieżki walidacyjnej, program obejmuje teraz nową ścieżkę inwestycyjną.
- Termin składania wniosków upływa 5 sierpnia.
EIT Health, będący częścią Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, zlecił przeprowadzenie szczegółowego badania, które miało zidentyfikować wyzwania stojące przed start-upami z sektora opieki zdrowotnej. Zdefiniowało również wartości, jakie oferują programy InnoStars w obszarze zakładania działalności gospodarczej. Podstawowymi korzyściami płynącymi z takich inicjatyw, jak cieszący się niesłabnącą popularnością, program InnoStars Awards, są szkolenia, finansowanie typu smart money, mentoring i udział w bootcampach. Badanie ujawniło też dodatkowe, ukryte korzyści dla uczestników.
Zmaganie się z wyzwaniami w pojedynkę a wsparcie społeczności
Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że przedsiębiorcy często czują się osamotnieni. Wzajemne spotkania w ramach programów dla start-upów pozwalają to zmienić, budując poczucie przynależności i umożliwiając zespołom dzielenie się doświadczeniami, wspólnymi obawami czy wyzwaniami. Jak zauważył jeden z założycieli: „Poczuliśmy, że nie jesteśmy jedyni”. Inny uczestnik zastanawiał się nad tym, że nie musi wszystkiego wyjaśniać, ponieważ inne zespoły są również zaangażowane w innowacje w opiece zdrowotnej: „Nie kwestionują tego co robisz tylko dlatego, że poświęcasz czas na badania kliniczne i szkolenia w zakresie regulacji". Wzajemne wsparcie wykracza poza zachętę – obejmuje również praktyczne porady. Na przykład start-upy mogą udoskonalać swoje oferty bazując na opiniach innych. „Pozostali przedsiębiorcy mogą powiedzieć ci, czy rozumieją twój pomysł. A jeśli nie, to zaczynasz pracować nad jego przejrzystością" – powiedział jeden z uczestników.
Ograniczony dostęp do interesariuszy
Start-upy z branży opieki zdrowotnej potrzebują kontaktów z lekarzami, pacjentami, przedsiębiorcami i inwestorami, aby uzyskać niezbędną wiedzę i wsparcie. Program oferuje wiele nowych możliwości nawiązywania kontaktów, otwierając drzwi potencjalnym inwestorom, klientom i partnerom. Kontakty te mają kluczowe znaczenie dla uzyskania wiedzy na temat rynku. "Miałem okazję dowiedzieć się więcej o tym, jak działają badania kliniczne w Europie" - zauważył jeden z uczestników. Z kolei jeden z portugalskich lekarzy podkreśla, że: "rozmawiał z kilkoma innymi zespołami projektowymi, z których większość nie ma w swoim składzie lekarzy. Nasze spotkania przynoszą obopólne korzyści, ponieważ mam okazję poznać nowe rozwiązania, a założyciele poznają perspektywę potencjalnego użytkownika” – podsumował.
Problemy z pewnością siebie i weryfikacją
Syndrom oszusta, czyli zwątpienie we własne kompetencje to powszechne zjawisko wśród przedsiębiorców i ma bezpośredni wpływ na ich produktywność oraz wyniki biznesowe. Programy EIT Health InnoStars zapewniają walidację i podnoszą pewności siebie uczestników. „W drodze do finału, spotykasz ludzi, którzy utwierdzają cię w przekonaniu, że idziesz we właściwym kierunku" – powiedział jeden z przedsiębiorców. „Zyskujesz więcej pewności siebie, ponieważ okazuje się, że możesz pomóc innym, którzy naprawdę postrzegają cię jako przedsiębiorcę, od którego można się uczyć. To sprawia, że czujesz się dużo lepiej" – zauważył inny przedsiębiorca. Inspirujące historie od kolegów również wzmacniają wiarę w siebie, dając nadzieję.
Nagrody InnoStars: stawianie czoła wyzwaniom
Program EIT Health InnoStars Awards ma na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez akcelerację start-upów z sektora opieki zdrowotnej z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.
W ciągu ostatnich siedmiu lat ponad 120 start-upów wzięło udział w InnoStars Awards, z czego ponad połowa osiągnęła sukces rynkowy, w tym tak obiecujące firmy jak polski IQ Biozoom W tym roku bazując na opiniach uczestników postanowiliśmy odświeżyć formułę programu, aby stworzyć jeszcze więcej możliwości nawiązywania kontaktów dla start-upów. InnoStars Awards stanowi wyjątkowe miejsce dla inwestorów, poszukujących perełek w branży biotechnologicznej, medtech i life sciences. Liczymy, że uda się doprowadzić do przekształcenia większej liczby prototypów w gotowe do wprowadzenia na rynek rozwiązania zdrowotne Mamy także nadzieję na dołączanie start-upów jako stałych członków naszej prężnie rozwijającej się sieci, w której mogą nawiązywać partnerstwa, niezbędne na drodze do innowacji, ", powiedział Tamás Békási, RIS Business Creation Lead w EIT Health i kierownik programu InnoStars Awards.
Uczestnicy programu otrzymują liczne korzyści, takie jak dofinansowanie w wysokości 15 000 euro, możliwość zaprezentowania się przed najlepszymi inwestorami, szkolenie w zakresie wczesnej oceny technologii medycznych oraz spersonalizowany mentoring. Dobrze znana ścieżka walidacyjna programu koncentruje się na start-upach z produktami o minimalnej koniecznej funkcjonalności., bez przychodów, oferując intensywne bootcampy w celu udoskonalenia strategii wejścia na rynek i przyspieszenia wprowadzania produktów. Zupełnie nowa ścieżka inwestycyjna jest przeznaczona dla bardziej dojrzałych start-upów, generujących przychody, które poszukują inwestycji zalążkowych lub serii A. Ta ścieżka zapewnia bootcampy skoncentrowane na strategiach inwestycyjnych i planowaniu biznesowym. Zwieńczeniem programu jest wydarzenie finałowe, które odbędzie się w listopadzie, w którym start-upy zaprezentują się przed międzynarodowym jury, walcząc o nagrody w wysokości do 25 000 euro.
Sztuczne narządy i nieinwazyjny pomiar kortyzolu
Znaczące sukcesy z poprzednich edycji InnoStars Awards ilustrują wpływ jaki program ma na jego uczestników. Zeszłoroczny finalista InnoStars Awards – IQ Biozoom to start-up specjalizujący się w nieinwazyjnej diagnostyce domowej. Polska firma skutecznie wykorzystała sieć kontaktów udostępnioną przez EIT Health, dzięki czemu udało się nawiązać współpracę z Wydziałem Medycyny Uniwersytetu w Coimbrze i Krajowym Instytutem Metrologii TUBITAK z Turcji. Te partnerstwa znacznie przyspieszyły badania nad nieinwazyjnym pomiarem kortyzolu.
Start-upy zainteresowane udziałem w programie mogą uzyskać więcej informacji i złożyć wniosek na stronie InnoStars Awards | EIT Health https://eithealth.eu/programmes/innostars-awards/.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.