Pierwsza polska bioniczna proteza stopy w drodze po 4 miliony
Fundusz Venture Capital EVIG Alfa pomaga ENForce Medical Technologies z Poznania pozyskać inwestorów gotowych wesprzeć projekt pierwszej w Polsce bionicznej protezy stopy. Celem rozpoczętej rundy inwestycyjnej jest kwota 4 milionów złotych. Pozyskane wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na dalszy rozwój startupu, w tym na komercjalizację projektu.
Wartość rynku protez ortopedycznych rośnie o ponad 4% rocznie i w 2025 roku ma przekroczyć 3 miliardy dolarów. Największy udział mają w tym amputacje kończyn, które wydawać by się mogło dotyczą jedynie niewielkiej grupy uczestników tragicznych w skutkach wydarzeń losowych.
– Nic bardziej mylnego. U ponad 50% osób, których dotyka ten problem, jest on powiązany z chorobami układu krążenia. Z wyliczeń American Diabetes Association wynika, że co 30 sekund ktoś na świecie traci kończynę w następstwie powikłań cukrzycowych. Aby pokazać skalę zagrożenia należy dodać, że mówimy o chorobie, która już teraz dotyka niemal 500 milionów ludzi w skali globalnej. Spośród nich, według różnych szacunków, od kilku do nawet kilkunastu procent zagrożona jest amputacją kończyny dolnej – tłumaczy Dawid Wesołowski, współzałożyciel EVIG Alfa Venture Capital.
Szacuje się, że liczba osób chorych na cukrzyce wzrośnie o kolejne 200 milionów do 2045 roku. Dane te uzupełniają osoby, które muszą radzić sobie ze skutkami urazowej amputacji kończyny. Institute for Health Metrics and Evaluation obliczył, że do 2017 roku problem ten dotyczył prawie 60 milionów ludzi na całym świecie.
– Należy dodać, że istnieje poważne ryzyko, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba ta podwoi się. Statystyki amputacji kończyn pokazują również, że tak potrzebna zmiana trybu życia w przypadku chorób takich jak cukrzyca, niestety nie zawsze będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem. Na szczęście istnieją ludzie, którzy z pasją próbują pozytywnie wpływać na rzeczywistość. Jedną z takich osób jest Adam Gramala i jego zespół. Bioniczna stopa ich autorstwa bez wątpienia będzie przełomowym rozwiązaniem w tej części Europy, a może również namieszać w skali świata – dodaje Dawid Wesołowski.
Proteza projektu ENForce Medical Technologies pozwoli osobom po amputacji kończyn powrócić do normalności. Niewykluczone, że także do uprawiania sportu. Aktywna proteza będzie pozwalała na ruch stopy zbliżony do naturalnego. Zastosowane sensory umożliwią jej rozpoznanie poszczególnych faz chodu i dostosowanie ruchu do sposobu poruszania się użytkownika i aktualnego uwarunkowania pokonywanego terenu.
– Nie ukrywamy, że ENForce Medical Technologies to kolejna spółka z naszego portfela, z którą wiążemy ogromne nadzieje i głęboko wierzymy w jej końcowy sukces. Testy prototypu pokazały, że zastosowane w niej komponenty współgrają ze sobą i mogą być wykorzystane w produkcie końcowym. Już w tej fazie rozwoju projektu kreśli to bardzo optymistyczny scenariusz. Runda inwestycyjna, którą rozpoczęliśmy będzie miała za zadanie przybliżyć startup do upragnionego celu – podsumowuje Dawid Wesołowski.
Kwota 4 mln PLN pozyskana od inwestorów umożliwi spółce otrzymanie niezbędnych certyfikatów, budowę własnego centrum produkcyjnego, budowę sieci dystrybucji oraz działania związane z marketingiem i promocją rozwiązania.
Spółka do tej pory pozyskała łącznie 4,5 mln PLN na rozwój.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.