Pierwsza polska bioniczna proteza stopy w drodze po 4 miliony
Fundusz Venture Capital EVIG Alfa pomaga ENForce Medical Technologies z Poznania pozyskać inwestorów gotowych wesprzeć projekt pierwszej w Polsce bionicznej protezy stopy. Celem rozpoczętej rundy inwestycyjnej jest kwota 4 milionów złotych. Pozyskane wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na dalszy rozwój startupu, w tym na komercjalizację projektu.
Wartość rynku protez ortopedycznych rośnie o ponad 4% rocznie i w 2025 roku ma przekroczyć 3 miliardy dolarów. Największy udział mają w tym amputacje kończyn, które wydawać by się mogło dotyczą jedynie niewielkiej grupy uczestników tragicznych w skutkach wydarzeń losowych.
– Nic bardziej mylnego. U ponad 50% osób, których dotyka ten problem, jest on powiązany z chorobami układu krążenia. Z wyliczeń American Diabetes Association wynika, że co 30 sekund ktoś na świecie traci kończynę w następstwie powikłań cukrzycowych. Aby pokazać skalę zagrożenia należy dodać, że mówimy o chorobie, która już teraz dotyka niemal 500 milionów ludzi w skali globalnej. Spośród nich, według różnych szacunków, od kilku do nawet kilkunastu procent zagrożona jest amputacją kończyny dolnej – tłumaczy Dawid Wesołowski, współzałożyciel EVIG Alfa Venture Capital.
Szacuje się, że liczba osób chorych na cukrzyce wzrośnie o kolejne 200 milionów do 2045 roku. Dane te uzupełniają osoby, które muszą radzić sobie ze skutkami urazowej amputacji kończyny. Institute for Health Metrics and Evaluation obliczył, że do 2017 roku problem ten dotyczył prawie 60 milionów ludzi na całym świecie.
– Należy dodać, że istnieje poważne ryzyko, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba ta podwoi się. Statystyki amputacji kończyn pokazują również, że tak potrzebna zmiana trybu życia w przypadku chorób takich jak cukrzyca, niestety nie zawsze będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem. Na szczęście istnieją ludzie, którzy z pasją próbują pozytywnie wpływać na rzeczywistość. Jedną z takich osób jest Adam Gramala i jego zespół. Bioniczna stopa ich autorstwa bez wątpienia będzie przełomowym rozwiązaniem w tej części Europy, a może również namieszać w skali świata – dodaje Dawid Wesołowski.
Proteza projektu ENForce Medical Technologies pozwoli osobom po amputacji kończyn powrócić do normalności. Niewykluczone, że także do uprawiania sportu. Aktywna proteza będzie pozwalała na ruch stopy zbliżony do naturalnego. Zastosowane sensory umożliwią jej rozpoznanie poszczególnych faz chodu i dostosowanie ruchu do sposobu poruszania się użytkownika i aktualnego uwarunkowania pokonywanego terenu.
– Nie ukrywamy, że ENForce Medical Technologies to kolejna spółka z naszego portfela, z którą wiążemy ogromne nadzieje i głęboko wierzymy w jej końcowy sukces. Testy prototypu pokazały, że zastosowane w niej komponenty współgrają ze sobą i mogą być wykorzystane w produkcie końcowym. Już w tej fazie rozwoju projektu kreśli to bardzo optymistyczny scenariusz. Runda inwestycyjna, którą rozpoczęliśmy będzie miała za zadanie przybliżyć startup do upragnionego celu – podsumowuje Dawid Wesołowski.
Kwota 4 mln PLN pozyskana od inwestorów umożliwi spółce otrzymanie niezbędnych certyfikatów, budowę własnego centrum produkcyjnego, budowę sieci dystrybucji oraz działania związane z marketingiem i promocją rozwiązania.
Spółka do tej pory pozyskała łącznie 4,5 mln PLN na rozwój.
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.