Komunikaty PR

Podstawowa Opieka Zdrowotna w ramach NFZ w Centrum Medycznym Damiana

2020-11-18  |  15:56
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Do pobrania pdf ( 0.19 MB )

POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna, to pojęcie, które zna niemal każdy z nas. Pozwala ona na bezpłatne skorzystanie ze świadczeń medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Udzielane są one zarówno w warunkach ambulatoryjnych, za pomocą telemedycyny oraz w domu pacjenta – w sytuacjach uzasadnionych medycznie. Kontrakt z NFZ na ich wykonywanie coraz częściej podpisywany jest również przez prywatne podmioty ochrony zdrowia. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Odpowiada Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający, Centrum Medyczne Damiana.

Podstawowa Opieka Zdrowotna w czasie epidemii

Obecnie ochrona zdrowia w Polsce i innych krajach europejskich podporządkowana jest epidemii koronawirusa. Z powodu ograniczeń zmienia się sposób funkcjonowania wielu przychodni i charakter wizyt u lekarza. To również jeden z powodów, dla których prywatne placówki ochrony zdrowia decydują się na podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nasi pacjenci często pytają, czy prowadzone przez nas centra medyczne oferują również świadczenia refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To istotne zwłaszcza w okresie epidemii i niepewności z nią związanej. Pacjenci oczekują szybkiego kontaktu ze swoim lekarzem, a mogą to otrzymać w warunkach ambulatoryjnych czy podczas porady telefonicznej. Dzięki telekonsultacji pacjent ma możliwość uzyskania szybkiej porady medycznej, skierowania na badania diagnostyczne, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, w tym również, jeśli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, skierowanie na bezpłatny test w kierunku koronawirusa. W przypadku konieczności zaordynowania pacjentowi leczenia, lekarz wystawi e-receptę, dzięki czemu wszelkie działania diagnostyczne odbywają się bez potrzeby wychodzenia z domu. To duże ułatwienie dla wszystkich osób potrzebujących uzyskania porady medycznej, zwłaszcza w obecnym czasie, w okresie ograniczeń związanych z trwającą epidemią. Świadczenia są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00. W przypadku konieczności uzyskania pomocy w nocy lub w dni świąteczne, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację – komentuje Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający, Centrum Medyczne Damiana.

Zapisanie się pacjenta do określonego punktu świadczącego usługi POZ w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia odbywa się poprzez złożenie deklaracji. Może być ona wypełniona przez całą rodzinę bez konieczności wychodzenia z domu. Warto przypomnieć, że zmiana przychodni POZ może być bezpłatnie dokonana dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Limit ten nie obowiązuje w przypadku, gdy zmieniliśmy miejsce zamieszkania lub gdy wybrany lekarz rodzinny czy pielęgniarka przestaje udzielać świadczeń w danej placówce. W sytuacji gdy pacjent ukończył 18 rok życia, deklaracje złożone przez jego przedstawiciela ustawowego w jego imieniu przed pełnoletnością zachowują ważność do czasu wyboru innego lekarza POZ. Jeżeli pacjent nagle zachoruje lub jego stan zdrowia ulegnie pogorszeniu podczas pobytu poza miejscem zamieszkania (np. w delegacji, na urlopie lub podczas wizyty u rodziny), istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych u innego świadczeniodawcy POZ (niż wskazany w deklaracji) mającego podpisaną umowę z NFZ.

Na czym polega Podstawowa Opieka Zdrowotna?

Pomoc medyczna w kontekście POZ nieodłącznie wiąże się z kompleksową opieką lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od wieku pacjenta, jest to lekarz medycyny rodzinnej, internista lub pediatra. Lekarz POZ to zazwyczaj pierwszy lekarz, do którego kierujemy się gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości zdrowotne. To lekarz rodzinny jako pierwszy przeprowadza badanie, podejmuje decyzje dotyczące dalszych kroków diagnostycznych czy kieruje pacjenta do lekarzy innych specjalności. Dodatkowo udziela porad w zakresie profilaktyki, wykonuje badania bilansowe u dzieci i młodzieży, oraz odpowiada za wykonywanie szczepień ochronnych. Lekarz POZ wnioskuje o wysłaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe czy wystawia stosowne orzeczenia o stanie zdrowia pacjenta.

W zakres praw pacjenta w ramach POZ wchodzi również możliwość skorzystania z kompleksowej opieki pielęgniarskiej i pielęgnacyjnej, która obejmuje m.in.: świadczenia diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne oraz edukacyjne.

Pacjenci, którzy chcą korzystać ze świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach NFZ w Centrum Medycznym Damiana, otrzymują taką możliwość w placówce CMD przy ul. Zjednoczenia 36 w Warszawie. Deklarację można wygodnie wypełnić poprzez stronę internetową – pacjent.gov.pl oraz w recepcjach wszystkich placówek Centrum Medycznego Damiana.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.