Komunikaty PR

Podstawowa Opieka Zdrowotna w ramach NFZ w Centrum Medycznym Damiana

2020-11-18  |  15:56
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Do pobrania pdf ( 0.19 MB )

POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna, to pojęcie, które zna niemal każdy z nas. Pozwala ona na bezpłatne skorzystanie ze świadczeń medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Udzielane są one zarówno w warunkach ambulatoryjnych, za pomocą telemedycyny oraz w domu pacjenta – w sytuacjach uzasadnionych medycznie. Kontrakt z NFZ na ich wykonywanie coraz częściej podpisywany jest również przez prywatne podmioty ochrony zdrowia. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Odpowiada Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający, Centrum Medyczne Damiana.

Podstawowa Opieka Zdrowotna w czasie epidemii

Obecnie ochrona zdrowia w Polsce i innych krajach europejskich podporządkowana jest epidemii koronawirusa. Z powodu ograniczeń zmienia się sposób funkcjonowania wielu przychodni i charakter wizyt u lekarza. To również jeden z powodów, dla których prywatne placówki ochrony zdrowia decydują się na podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nasi pacjenci często pytają, czy prowadzone przez nas centra medyczne oferują również świadczenia refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To istotne zwłaszcza w okresie epidemii i niepewności z nią związanej. Pacjenci oczekują szybkiego kontaktu ze swoim lekarzem, a mogą to otrzymać w warunkach ambulatoryjnych czy podczas porady telefonicznej. Dzięki telekonsultacji pacjent ma możliwość uzyskania szybkiej porady medycznej, skierowania na badania diagnostyczne, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, w tym również, jeśli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, skierowanie na bezpłatny test w kierunku koronawirusa. W przypadku konieczności zaordynowania pacjentowi leczenia, lekarz wystawi e-receptę, dzięki czemu wszelkie działania diagnostyczne odbywają się bez potrzeby wychodzenia z domu. To duże ułatwienie dla wszystkich osób potrzebujących uzyskania porady medycznej, zwłaszcza w obecnym czasie, w okresie ograniczeń związanych z trwającą epidemią. Świadczenia są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00. W przypadku konieczności uzyskania pomocy w nocy lub w dni świąteczne, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację – komentuje Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający, Centrum Medyczne Damiana.

Zapisanie się pacjenta do określonego punktu świadczącego usługi POZ w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia odbywa się poprzez złożenie deklaracji. Może być ona wypełniona przez całą rodzinę bez konieczności wychodzenia z domu. Warto przypomnieć, że zmiana przychodni POZ może być bezpłatnie dokonana dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Limit ten nie obowiązuje w przypadku, gdy zmieniliśmy miejsce zamieszkania lub gdy wybrany lekarz rodzinny czy pielęgniarka przestaje udzielać świadczeń w danej placówce. W sytuacji gdy pacjent ukończył 18 rok życia, deklaracje złożone przez jego przedstawiciela ustawowego w jego imieniu przed pełnoletnością zachowują ważność do czasu wyboru innego lekarza POZ. Jeżeli pacjent nagle zachoruje lub jego stan zdrowia ulegnie pogorszeniu podczas pobytu poza miejscem zamieszkania (np. w delegacji, na urlopie lub podczas wizyty u rodziny), istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych u innego świadczeniodawcy POZ (niż wskazany w deklaracji) mającego podpisaną umowę z NFZ.

Na czym polega Podstawowa Opieka Zdrowotna?

Pomoc medyczna w kontekście POZ nieodłącznie wiąże się z kompleksową opieką lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od wieku pacjenta, jest to lekarz medycyny rodzinnej, internista lub pediatra. Lekarz POZ to zazwyczaj pierwszy lekarz, do którego kierujemy się gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości zdrowotne. To lekarz rodzinny jako pierwszy przeprowadza badanie, podejmuje decyzje dotyczące dalszych kroków diagnostycznych czy kieruje pacjenta do lekarzy innych specjalności. Dodatkowo udziela porad w zakresie profilaktyki, wykonuje badania bilansowe u dzieci i młodzieży, oraz odpowiada za wykonywanie szczepień ochronnych. Lekarz POZ wnioskuje o wysłaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe czy wystawia stosowne orzeczenia o stanie zdrowia pacjenta.

W zakres praw pacjenta w ramach POZ wchodzi również możliwość skorzystania z kompleksowej opieki pielęgniarskiej i pielęgnacyjnej, która obejmuje m.in.: świadczenia diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne oraz edukacyjne.

Pacjenci, którzy chcą korzystać ze świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach NFZ w Centrum Medycznym Damiana, otrzymują taką możliwość w placówce CMD przy ul. Zjednoczenia 36 w Warszawie. Deklarację można wygodnie wypełnić poprzez stronę internetową – pacjent.gov.pl oraz w recepcjach wszystkich placówek Centrum Medycznego Damiana.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie Biuro prasowe
2024-10-29 | 06:00

Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie

Udar mózgu to zdarzenie, które zabiera zdrowie, sprawność, a czasem nawet życie. Może dotknąć każdego - jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym
Zdrowie Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.
2024-10-24 | 18:00

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.

Badania pokazują, że kiedy dni stają się krótsze - zmniejszona ekspozycja na światło dzienne może wpływać na nasz nastrój. Okres po zmianie czasu, wraz
Zdrowie enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy
2024-10-15 | 16:00

enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy

Centrum Medyczne ENEL-MED po raz kolejny wspiera rozwój zawodowy lekarzy, organizując wielodyscyplinarne projekty edukacyjne. Ostatnia konferencja „VITAzdrowie. O prewencji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Polityka

Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa

Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.