Pokolenie świadomych konsumentów
Pokolenie świadomych konsumentów
4 trendy zdrowotne na 2021 rok
Rynek produktów, które pozwalają dbać o zdrowie, bardzo szybko się rozwija, a konkurencja jest duża. W Internecie, gazetach czy telewizji widzimy reklamy, które zachęcają nas do zakupu nowych produktów lub usług. Nie ulegamy jednak już im tak łatwo. Stajemy się pokoleniem coraz bardziej świadomych konsumentów. Jak wynika z raportu „Personalizacja kluczem do sukcesu. Sundose 2020”, już ponad 40% Polaków zwraca uwagę na skład produktu, a przy zakupie kieruje się opinią ekspertów.
W jakim kierunku będą zmierzać nasze zachowania prozdrowotne? Eksperci marki Sundose zwrócili uwagę na 4 główne trendy.
1. Personalizacja
Pierwszym trendem jest personalizacja. Indywidualne podejście – personalne treningi, spersonalizowane programy żywieniowe dopasowane do naszych oczekiwań i celów, a nawet spersonalizowane platformy do słuchania muzyki czy oglądania seriali. Personalizacja coraz mocniej wkracza w naszą codzienność, stając się integralnym elementem życia. 42% badanych uważa, że suplement diety powinien działać kompleksowo i uzupełniać różne niedobory.
- „Obecnie personalizacja to już nie tylko moda. Świat medycyny przekonał się o tym na początku XXI wieku, kiedy zaczęto poznawać mapę ludzkiego DNA. Porównanie ze sobą DNA pierwszych osób, którym taką mapę sporządzono, wykazało, że nie istnieje na ziemi dwoje ludzi o takim samym DNA. Rozpoczęto stosowanie terapii, które brały pod uwagę cechy pacjenta oraz informacje zapisane w DNA i dostrzeżono, że ich skuteczność jest bardzo duża. Dzisiaj personalizacja to już znacząca część medycyny. Można sobie zatem zadać pytanie – dlaczego nie jest jeszcze powszechnie stosowana w suplementacji?” – pyta Adam Kuzdraliński, biotechnolog, naukowiec i dyrektor działu naukowego marki Sundose.
2. Transparentność etykiet
Częściej zwracamy również uwagę na to, co znajduje się w kupowanych produktach. Wybieramy te, które mają składniki dobrej jakości i jak najmniej konserwantów. Istnieją aplikacje, które po przeanalizowaniu składu informują nas, czy warto dokonać zakupu. Nie dziwi więc fakt, że 70% badanych wybiera suplementy diety, kierując się ich naturalnym składem.
- „Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość składników, ich pochodzenie i przyswajalność. Jak najbardziej pożądanym elementem jest czysty skład: eliminacja konserwantów, wypełniaczy i innych zbędnych dla zdrowia substancji. Coraz więcej osób poszukuje również produktów w wersji wegańskiej, najlepiej w eco-friendly opakowaniu.” – mówi Monika Królak, certyfikowany dietetyk kliniczny.
3. Zdrowy styl życia
Kolejnym trendem, który jest coraz bardziej zauważalny jest chęć prowadzenia zdrowego stylu życia. Uczęszczamy na siłownie, korzystamy z usług trenerów personalnych, zamawiamy cateringi dietetyczne. Jak wynika z badania marki Sundose, 35% badanych podejmuje aktywność fizyczną codziennie lub prawie codziennie, a 39% stosuje dietę. W celu uzupełnienia niedoborów w naszym organizmie chętniej sięgamy również po suplementy diety. Ich przyjmowanie stanowi nierozłączną i niezwykle ważną część nowoczesnego stylu życia. Na niedobory w organizmie jest narażony każdy z nas. Często wynika to z naszych codziennych zachowań, diety jaką obecnie stosujemy, małej ilości snu lub dostępu do promieni słonecznych, który w okresie jesienno-zimowym w Polsce jest znacznie ograniczony.
- „Obecnie na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt tysięcy różnych suplementów diety i leków bez recepty. Rośnie świadomość społeczeństwa w zakresie odpowiedniego ich doboru. Zaufanie do nowości na rynku, które wprowadzane są od ręki i bez uprzedniego sprawdzenia, będzie stopniowo malało. Polacy będą zwracali coraz większą uwagę na poprawny dobór składników suplementu.” – komentuje Michał Gołkiewicz, współzałożyciel marki Sundose.
4. E-commerce
Możliwość zakupów przez Internet z dostawą pod drzwi to znaczna oszczędność czasu i wygoda. Obecna sytuacja na świecie sprawiła, że jeszcze chętniej korzystamy z tego rozwiązania. Jak wynika z badania, 23% Polaków szuka opinii na temat interesującego ich produktu w Internecie.
- „Ostatnie miesiące pokazały nam nieco inną rzeczywistość. W reakcji na obostrzenia i potencjalne ryzyko, konsumenci zmieniają swoje zachowania zakupowe. Jak pokazało badanie, Polacy coraz częściej zamawiają produkty związane ze zdrowiem przez Internet. Obecnie w sieci zamawia 28% Polaków i ten trend stale rośnie.” – podsumowuje Tomasz Styk, współzałożyciel marki Sundose.
Marka Sundose wie, jak ważne jest sprostanie oczekiwaniom klientów i podążanie za trendami. Wiele osób stosuje suplementację w konkretnym celu, a taki może być uzyskany wyłącznie dzięki spełnieniu dwóch warunków – odpowiedniemu dobraniu substancji oraz zachowaniu regularności. Skupienie się na indywidualnym doborze składników suplementu pozwala dostarczać konsumentom najlepszą i możliwie najbardziej skuteczną recepturę, która odpowie na realne potrzeby organizmu. Dlatego rozwiązaniem przyszłości jest dopasowanie substancji do potrzeb klienta i skumulowanie wiedzy eksperckiej w algorytmach, które w sposób automatyczny dobiorą skład. Personalizacja, czysty przejrzysty skład, zdrowy styl życia oraz usługi oferowane w e-commerce coraz mocniej wkraczają w naszą codzienność, stając się integralnym elementem życia.
* Raport “Polska innowacja w suplementacji - Personalizacja kluczem do sukcesu” prezentujący wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Sundose wrzesień 2020 metodą CAWI na grupie 1004 respondentów przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.