Polska Misja Medyczna z nagrodą im. Sérgio Vieira de Mello
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Podczas czwartkowej gali zorganizowanej przez Stowarzyszenie Willa Decjusza poznaliśmy zwycięzców 18 edycji nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, przyznawanej osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Polska Misja Medyczna została odznaczona statuetką dla organizacji pozarządowej. Nagroda indywidualna trafiła do doktora Ferasa Alghadbana, założyciela kliniki Endless Medical Advantage.
W ubiegłych edycjach nagrodę otrzymali m.in. Tadeusz Mazowiecki, Sergiej Kowalow i Paweł Adamowicz, a wśród organizacji Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Iraku i La Strada. W tym roku do nagrody zgłoszono 19 kandydatur (w tym 1 kandydatura zbiorowa). Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Republiki Mołdawii, Maroka, Libanu, Syrii, Afganistanu i Indonezji.
Zwycięskie Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna od ponad 20 lat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną do najbardziej potrzebujących grup społecznych. Beneficjentami PMM są mieszkańcy najbiedniejszych regionów świata, ofiary wojen i katastrof naturalnych, uchodźcy i grupy zagrożone wykluczeniem społecznym. Szczególną opieką otacza kobiety w ciąży, noworodki i dzieci, a lekarze związani z organizacją są obecni na Bliskim Wschodzie – w Syrii, Iraku i Jordanii, w Afryce - w Tanzanii, Senegalu, Zambii, Malawi, a także w Ameryce Południowej w Wenezueli i Kolumbii. Idee, którymi kieruje się stowarzyszenie w wyborze miejsc i osób, którym pomaga, są blisko związane z propagowanymi przez Sergio Vieira de Mello podczas pracy w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych – każdy człowiek zasługuje na godne i bezpieczne życie pozbawione niesprawiedliwości i nierówności.
Sergio Vieira de Mello urodził się w 1948 r. w Rio de Janeiro. Już podczas studiów filozoficznych na paryskiej Sorbonie rozpoczął współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczych, z którą był związany przez 34 lata. Przez większą część swojej kariery pracował dla Wysokiego Komisarzem ds. Uchodźców w Genewie, samemu obejmując to stanowisko w 2002 r. Brał udział w humanitarnych i pokojowych misjach w Bangladeszu, Sudanie, Mozambiku, Peru i na Cyprze. W maju 2003 roku został wskazany do podjęcia czteromiesięcznej misji w Iraku jako specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ. Zginął 19 sierpnia 2003 roku w przeprowadzonym przez Al-Kaidę zamachu bombowym na siedzibę ONZ w Iraku.
Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello - Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003) została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w roku 2003, którego przedstawiciele wchodzą w skład komisji decydującej o zwycięzcach. Zgodę na ustanowienie nagrody wyraziła matka Sérgio, Gilda Vieira de Mello, która opiekuje się spuścizną intelektualną Wysokiego Komisarza i prowadzi centrum jego imienia, które wśród założonych działań ma promowanie godności i tolerancji jako podstawowych wartości i dążenie do globalnego zrozumienia i budowania wartościowego życia.
Wesprzyj Polską Misję Medyczną:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.