Pomaganie 2.0 – wyzwania fundacji w dobie pandemii
Organizacje pozarządowe codziennie niosą pomoc potrzebującym. Szczególnym celem, który często obierają, jest ochrona zdrowia chorych dzieci w dobie koronawirusa, gdy wszystkie oczy zwrócone są na walce z pandemią. Fundacje muszą się zmierzyć z koniecznością przerwania działań lub wejściem w nowe projekty, które wpisują się w covidową rzeczywistość. Przykładem organizacji, która przeorganizowała dotychczasowe działania i przeniosła się do Internetu, by nie zaprzestać niesienia wsparcia swoim podopiecznym, jest Fundacja Spełnionych Marzeń im. Tomka Osucha.
Najmocniej odczuwanym problemem funkcjonowania organizacji jest konieczność przerwania dotychczasowych działań. Wiele fundacji nie poddaje się jednak i wdraża nowe aktywności. Pandemia pokazała, że są one równie elastyczne jak przedsiębiorcy, którzy podczas pandemii zmieniali profil swojej działalności. Fundacja Spełnionych Marzeń im. Tomka Osucha, mimo że odczuła konieczność zaprzestania wielu działań, zmobilizowała siły i podjęła wyzwanie, przeniosła się w tryb on-line. Dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla swoich podopiecznych, organizuje koncerty emitowane na kanałach Social Media prowadzonych przez organizację. Fundacja prowadzi również zapisy na webinary prowadzone przez Andrzeja Śmiecha, znanego doradcę personalnego. Jej celem jest dzielenie się wartościowymi treściami oraz stworzenie miejsca w sieci, gdzie możemy posłuchać artystów, którzy w obecnej sytuacji nie mogą organizować koncertów. Występy online to ukłon w stronę dzielenia się sztuką. Dotychczas wystąpił m.in. Artur Chamski czy Iwona Węgrowska.
– To, jak zmieniła się sytuacja w codziennym funkcjonowaniu naszej organizacji, pokazuje ilość zawieszonych działań, z których znana była nasza fundacja. Musieliśmy zrezygnować z kolejnej edycji pokazu mody „Dzieci Dzieciom” czy Onko-Olimpiady – wydarzeń, które zapisały się w świadomości dzieci, którym pomagamy i interesariuszy. Nie mamy możliwości odwiedzania dzieci na oddziałach z gwiazdami, które do tej pory chętnie nas wspierały. Borykamy się również ze spadkiem zainteresowania darczyńców. Nasi podopieczni nadal potrzebują wsparcia, o czym mogliśmy na chwilę zapomnieć i na co zwraca uwagę wiele organizacji, które zbierają fundusze na chore dzieci. Warto podkreślić rolę wolontariuszy. Obecnie fundacja nie prowadzi projektów, które potrzebowałyby zaangażowania z ich strony – mówi Justyna Sypka, Prezes Zarządu Fundacja Spełnionych Marzeń im. Tomka Osucha, która od wielu lat wspiera fundację i wielokrotnie była partnerem organizowanych wydarzeń.
Głównym celem fundacji jest otoczenie opieką chorych dzieci oraz ich rodzin od momentu zdiagnozowania choroby poprzez cały proces leczenia. Organizacja opiekuje się na stałe pięcioma dziecięcymi onkologicznymi ośrodkami w Polsce, a także dedykuje swoje wsparcie dzieciom i młodzieży ze wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce i zaprzyjaźnionych ośrodków zagranicznych: na Słowacji, w Rumuni, Turcji, oraz na Ukrainie i Litwie. Działalność fundacji nie zmieniła charakteru w obliczu pandemii. Wciąż nieprzerwanie wspiera dzieci i ich rodziców w walce z chorobą. Bez względu na sytuację stara się również spełniać marzenia podopiecznych.
Fundacja Spełnionych Marzeń im. Tomka Osucha – fundacja mająca status organizacji pożytku publicznego, powstała w sierpniu 2002 z inicjatywy Małgorzaty i Tomasza Osuchów. Fundacja opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi leczącymi się w dwóch specjalistycznych ośrodkach w Warszawie: w Instytucie Matki i Dziecka oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. M. Michałowicza. Fundacja jest członkiem Polskiej Unii Onkologii. Otrzymała liczne nagrody, m.in. nagrodę im. Św. Kamila w kategorii "organizacje najbardziej zasłużone w zakresie onkologii dziecięcej" – za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w Fundacji. Jej założyciele w 2009 roku zostali uhonorowani przez Prezydenta RP Złotymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz chorych dzieci.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Ulanowska, agencja Face it!, Tel. 507 476 353, e-mail: m.ulanowska@agencjafaceit.pl

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.