Komunikaty PR

Ponad połowa Polaków stresuje się przynajmniej raz w tygodniu!

2022-11-07  |  11:00

Cichy zabójca, zaliczany do chorób cywilizacyjnych naszych czasów – stres. Obecne tempo życia sprawia, że nie możemy od niego uciec, odczuwamy go zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Według najnowszego raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”, aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu.

Stres jest naturalnym uczuciem radzenia sobie z określoną sytuacją. Często jest dla nas motywatorem, niekiedy zaś jest niezbędny do przetrwania, stanowiąc mechanizm walki lub ucieczki mówiący, kiedy i jak ma zareagować organizm na niebezpieczeństwo. Jednak kiedy w jednym czasie pojawia się zbyt wiele czynników stresogennych, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi czy problemy z sercem, a także wpłynąć na procesy poznawcze, ponieważ wiąże się z podwyższonym poziomem hormonu wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, kortyzolu.

W przeprowadzonym niedawno niezależnym badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna na zlecenie Centrum Medycznego Damiana aż 62 proc. Polaków stwierdziło, że odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu. Tylko 9 proc. wskazało, że nie odczuwa go w ogóle. [patrz wykres: Odczuwanie stresu].

 

Stresuje nas wiele czynników – od sytuacji gospodarczej po życie osobiste

Prawie połowa Polaków (49 proc.) odczuwa stres związany z rosnącymi kosztami życia, aż 39 proc. z wysoką inflacją, a 34 proc. wskazuje pracę jako jeden z kluczowych czynników wywołujących u nich stres – wynika z danych raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”. Te wyniki potwierdzają również inne badania. Według danych ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie – codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.), więcej niż my stresują się tylko Niemcy (25,14 proc.).  Wysoki poziom stresu również wywołuje u nas troska o zdrowie swoje (29 proc.) oraz najbliższych (28 proc.). Jak wynika z raportu „Kondycja psychiczna Polaków” najmniej stresujemy się spłatą kredytu hipotecznego (8 proc.), szkołą lub studiami (9 proc.) i długami (12 proc.).

Problemy ekonomiczne oraz społeczne mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Im więcej niestabilności, podziałów, tym wzrasta u nas poziom odczuwanego stresu, który wiąże się z wahaniem nastroju, drażliwością, trudnościami z koncentracją lub pamięcią, a także z poczuciem przytłoczenia – komentuje Sylwia Rozbicka, psycholog z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. – Nie odkryto jeszcze idealnego sposobu radzenia sobie ze stresem. Uprawianie sportu, medytacja, spacer, odpoczynek czy po prostu sen mogą jednak realnie wpłynąć na obniżenie jego poziomu. Jeżeli czujemy, że metody te nie działają, warto udać się wówczas do specjalisty, który pomoże w rozpoznaniu emocji, a także w rozładowaniu powstałego napięcia – dodaje ekspertka.

Jak podkreślają eksperci, nie istnieje jedna uniwersalna metoda radzenia sobie ze stresem. Kiedy czujemy, że stres gości w naszym życiu na co dzień, a my nie wiemy, jak sobie z tym radzić, warto skorzystać z porady specjalisty. Nie powinniśmy bać się prosić o pomoc, ani być obojętni na ludzi w naszym otoczeniu, którzy mogą doświadczać kryzysu psychicznego związanego ze stresem. Kampania społeczna „WYstarczy Zapytać” zwraca uwagę na rolę uważnego kontaktu międzyludzkiego, jako pierwszego koła ratunkowego w tego typu sytuacjach. Na stronie www.wystarczyzapytac.pl można znaleźć szereg praktycznych wskazówek, jak pomóc drugiej osobie w różnego rodzaju kryzysach życiowych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.