POSTANOWIENIA NOWOROCZNE: ZACZNIJ JEŚĆ ZDROWO
Początek Nowego Roku to dla wielu osób okazja do wyznaczenia sobie nowych celów, by zmienić swoje życie na lepsze. Postanawiamy rzucić palenie, rozpocząć ćwiczenia na siłowni, zacząć dietę, która pomoże schudnąć, czytać jedną książkę miesięcznie czy zacząć zdrowo jeść. Wielokrotnie jednak po kilku tygodniach nie udaje nam się wytrwać w postanowieniach noworocznych i wracamy do starych nawyków. Rzucenie niezdrowego jedzenia i zastąpienie go codzienną porcją witamin powinno pozostać z nami na stałe i wejść nam w nawyk. Dzięki temu będziemy zdrowsi, pełni energii, a nasza skóra będzie bardziej promienna.
Każdy z nas zna przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Jednak dlaczego tak trudno wcielić je w życie? Nie od dziś wiadomo, że witaminy pozytywnie wpływają na nasz organizm. Warto zamienić słodką przekąskę w postaci batonika czy czekolady na wybrany owoc lub warzywo. Owoce zawierają błonnik i witaminy, jednak nie wolno jeść ich zbyt dużo jednego dnia, ponieważ są źródłem cukrów prostych. Do obiadu warto przygotowywać sobie surówkę ze świeżych warzyw. Warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Są źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika i przeciwutleniaczy. Świetnym, szybkim i bardzo smacznym pomysłem jest robienie świeżo wyciskanych soków, które możemy wypić o każdej porze dnia. Są one źródłem antyoksydantów, które m.in. wstrzymują proces starzenia oraz pełnią rolę w profilaktyce antynowotworowej. Błonnik wspomaga perystaltykę jelit, wzrost flory bakteryjnej, detoksykację oraz wydalanie z ustroju związków rakotwórczych. Soki świeżo wyciskane są idealne dla dzieci, ponieważ duża zawartość folianów wspomaga rozwój układu nerwowego. Ich spożywanie zapobiega cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy i wielu innym schorzeniom.
– Jest wiele powodów, dla których warto pić świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw. Są pełne witamin, minerałów oraz fitoskładników, czyli dobroczynnych substancji odżywczych występujących wyłącznie w roślinach. Chlorofil, karoten, luteina, czy sulforafan to tylko te bardziej znane nazwy spośród setek skarbów ukrytych w warzywach – wystarczy je wycisnąć! Dzięki temu mamy silniejszy układ odpornościowy i jesteśmy zdrowsi. Taki sok w prosty sposób możemy przygotować sami w domu. Wystarczy kilka wybranych warzyw i owoców oraz dobry sprzęt, który poradzi sobie nawet z tymi twardymi składnikami i będzie nam służył przez kilka zdrowych lat. Naszym klientom zawsze polecamy wyciskarki Kuvings, w których zastosowano wolnoobrotową technologię, dzięki której wyciskane owoce i warzywa nie są miażdżone i napowietrzone. Dzięki temu zachowujemy cenne wartości odżywcze i właściwości, a soki smakują znakomicie. Dodatkowo napoje dłużej zachowują oryginalny kolor, smak i świeżość. Taka wyciskarka jest idealna dla osób (w tym również dzieci), które nie lubią w wyciskanych sokach miąższu. Dużym ułatwieniem jest to, że nie musimy kroić owoców, ponieważ jabłka czy pomarańcze mieszczą się całe, a czyszczenie jest bardzo proste i szybkie – mówi Jarosław Zimnoch, właściciel firmy Domowe Sanatorium oraz dystrybutor Kuvings w Polsce.
3 szybkie przepisy na wyciskane soki:
Świeżo wyciskane soki mają niski indeks glikemiczny i są bardzo dobrze przyswajalne. Podczas przygotowywania soku warto dołączyć świeże warzywa i zielone liście, np. szpinaku czy natki pietruszki. Poniżej przedstawiamy najciekawsze przepisy:
1. Pomarańcza, szpinak i mięta
Sok z pomarańczy jest bardzo zdrowy dla naszego organizmu. Owoc ten jest bogaty w witaminę C i beta-karotenu. Dzięki wykorzystaniu szpinaku i mięty dostarczymy organizmowi luteinę, która wspiera prawidłowe funkcje narządu wzroku.
2. Seler, marchew, jabłko, imbir
Dla osób lubiących ostrzejsze smaki polecamy ten napój. Marchew posiada silne właściwości antyoksydacyjne, które chronią komórki przed starzeniem i mutacjami. Imbir działa przeciwzapalnie, a seler wspomaga usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu.
3. Marchew, burak, pomarańcza, świeży imbir
Ten sok to prawdziwa bomba witaminowa. Burak jest bogaty w betainy. Marchew ma właściwości antyoksydacyjne, a pomarańcza witaminę C. Taki sok dostarczy dużo energii na cały dzień.
Z Nowym Rokiem warto zastanowić się nad postanowieniami, w których wytrwamy jak najdłużej, a nowe nawyki zostaną z nami na stałe. Jednym z nich jest zdrowe odżywianie i picie świeżo wyciskanych soków. Oprócz dostarczanych witamin i innych składników mineralnych są one sposobem na zaspokojenie pragnienia i łaknienia. W dodatku są pyszne i proste w przygotowaniu.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.