Komunikaty PR

Rak nerki rozwija się w ukryciu

2020-11-20  |  20:55
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Rak nerki to obecnie ósmy spośród najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, a trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór urologiczny. Problemem wciąż pozostaje zbyt późna diagnostyka.

Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów. Jednak, jak podkreślają eksperci, u niemal  30 proc. pacjentów chorobę rozpoznaje się już w postaci przerzutowej. 

- Rak nerki, podobnie jak większość nowotworów na początku rozwija się bezobjawowo.
W większości przypadków choroba wykrywana jest przypadkowo, podczas badań wykonywanych z innych przyczyn. Wówczas wśród około 30 proc. zdiagnozowanych choroba jest już na etapie znacznego miejscowego zaawansowania lub przerzutów odległych. Typowy dla tej choroby zespół objawów, tzw. triada raka nerki, obejmuje ból w okolicy lędźwiowej, wyczuwalny palpacyjnie guz oraz krwiomocz, który występuje u około 10 proc. chorych
i z reguły świadczy o wysokim zaawansowaniu choroby. W takiej sytuacji niemal połowa chorych ma już przerzuty odległe i bardzo małe szanse na wyleczenie. Tę ponurą statystykę można by jednak zmienić – mogłoby w tym pomóc coroczne wykonywanie badania USG jamy brzusznej. O regularnym wykonywaniu tego typu badań szczególnie powinny pamiętać osoby otyłe, osoby z nadciśnieniem tętniczym, a także palacze, u których ryzyko rozwoju raka nerki jest wyraźnie podwyższone. Warto bowiem dodać, że podstawowym leczeniem raka nerki nadal jest leczenie chirurgiczne. Jest to jednak możliwe tylko przy wczesnym wykryciu choroby, gdy guz ograniczony jest do nerki. Niewątpliwy postęp leczenia systemowego nie zmienia faktu, że wciąż ma ono jednak charakter paliatywny
– mówi dr n. med. Piotr Tomczak, onkolog kliniczny i radioterapeuta z Kliniki Onkologii Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Rak nerki – na co zwrócić uwagę?

Nowotwory nerki zaczynają się od drobnej zmiany, która z czasem może rosnąć. Choć początkowo rozwijają się bezobjawowo, istnieją pewne symptomy, których pojawienie się może sygnalizować obecność choroby.

 - Klinicznymi objawami nowotworu nerki są ból, krwiomocz oraz wyczuwalny guz. Do nietypowych symptomów z kolei zaliczyć możemy wzrost RR, czyli ciśnienia tętniczego, wzrost OB, czyli odczynu Bernackiego, którego podwyższenie najczęściej wskazuje na obecność stanu zapalnego, a także wzrost CRP, inaczej mówiąc białka C-reaktywnego. Jego podwyższenie, podobnie jak podwyższone OB, może świadczyć o stanie zapalnym organizmu. Dodatkowym objawem jest także kacheksja, czyli wyniszczenie organizmu, które oznacza znaczny spadek masy ciała i zmniejszenie objętości mięśni, gorączka czy neuromiopatia. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za przekazywanie impulsów nerwowych między tkankami i narządami – mówi dr hab. n. med. Andrzej Antczak, kierownik Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, kierownik Oddziału Urologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Poznaniu oraz konsultant wojewódzki ds. urologii.

Rak nerki to obecnie ósmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Podobnie jak większość innych nowotworów, rak nerki pojawia się zazwyczaj u osób starszych, najczęściej rozpoznaje się go u dorosłych po 40. roku życia. Średni wiek, w którym pacjenci zachorują na ten rodzaj nowotworu wynosi 55 lat, przy czym dwukrotnie bardziej narażeni są mężczyźni.
U dzieci choroba ta występuje rzadko.

Rak nerki – diagnoza

Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie. W skutecznym i szybkim diagnozowaniu pomocne może być badanie USG.

- Warto podkreślić, że badanie USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym, czyli całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. Dodatkowym jego atutem jest także szybkie i bezbolesne wykonanie. Tego typu badanie pozwala m.in. ocenić czynność nerek, zauważyć ewentualną obecność i zaawansowanie kliniczne guza, a także zwrócić uwagę na możliwość pojawienia się przerzutów do wątroby czy nadnerczy – mówi dr hab. n. med. Andrzej Antczak.

Obok USG, w celu rozpoznania raka nerki wykonuje się także szereg innych badań, w tym laboratoryjne oraz obrazowe, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. O tym jakie badanie wykonać decyduje lekarz na podstawie indywidualnych wskazań. W przypadku nowotworu urologicznego, jakim jest rak nerki, niezwykle ważna jest także współpraca specjalistów z różnych dziedzin.

- W obecnie obowiązujących procedurach NFZ pacjent onkologiczny znajduje się pod opieką konsylium onkologicznego, w którego skład wchodzą min. lekarz onkolog i urolog. Następnie pacjentowi wydaje się kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, czyli tzw. kartę DiLO. Od tego momentu całość postępowania kierowana jest przez zespół konsylium  - wyjaśnia dr hab. n. med. Andrzej Antczak.

Rak nerki – leczenie

W przypadku rozpoznania nowotworu w jego początkowej fazie, podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza lub całej nerki. Jednak, ponieważ choroba długo rozwija się w ukryciu, zazwyczaj diagnozowana jest już w postaci przerzutowej. Gdy operacyjne usunięcie guza nowotworowego nie jest możliwe, konieczne staje się zastosowanie farmakoterapii. Jak podkreślają eksperci, obecne możliwości leczenia sprawiają, że rak nerki staje się powoli chorobą przewlekłą jeśli jest leczony prawidłowo
i z wykorzystaniem nowoczesnych terapii.

- W ostatnich kilkunastu latach nastąpił rozwój nowych terapii stosowanych w leczeniu raku nerki. Przełomem stało się wprowadzenie leków celowanych, inaczej leków ukierunkowanych molekularnie, a ostatnio również i immunoterapii, bowiem tradycyjna chemioterapia jest w tej chorobie nieskuteczna. Mechanizmy działania leków ukierunkowanych molekularnie związane są z hamowaniem powstawania nowych naczyń krwionośnych, niezbędnych dla wzrostu guza. Natomiast stosowanie leków immunologicznych  powoduje nasilenie odporności, tak by mogła kontrolować i niszczyć nowotwór. Obecnie dysponujemy kilkunastoma nowymi lekami lub schematami, które znacznie poprawiły przebieg choroby i jakość życia chorego. Efekt stosowania tych leków polega najczęściej na zatrzymaniu dalszego postępu choroby, ale czasem obserwuje się również zmniejszanie lub nawet ustępowanie zmian nowotworowych. W niektórych przypadkach, u około 20 proc.  chorych, leczenie jest tak skuteczne, że pozwala pacjentowi dobrze funkcjonować przez wiele lat. W naszych krajowych warunkach możliwe jest przeprowadzenie dwóch kolejnych terapii, ale w innych krajach możliwości leczenia są znacznie większe – podkreśla dr n. med. Piotr Tomczak

Jednak, jak zauważają specjaliści, nawet najbardziej nowoczesne i skuteczne leczenie nie zastąpi ani szybkiej i prawidłowej diagnostyki, ani niezbędnej profilaktyki. – Najważniejszymi elementami pierwotnej prewencji raka nerki są zaprzestanie palenia tytoniu oraz redukcja otyłości – apeluje dr hab. n. med. Andrzej Antczak.

Gdzie leczyć raka nerki w woj. wielkopolskim?

W Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pacjentów z rakiem nerki leczy się już od ok. 20 lat.  Chorzy z rakiem  nerki są leczeni na  Oddziale Chemioterapii, jednak aby opieka nad pacjentami mogła być kompleksowa, niezbędna jest ścisła współpraca onkologów z urologami m.in. z Kliniki Urologii, ale również
z innymi oddziałami Urologii zarówno w Poznaniu jak i całym województwie.  Do chwili obecnej leczenie przeprowadzono tutaj u ponad tysiąca chorych, a corocznie przybywa około 100 nowych pacjentów.

Możliwości  leczenia systemowego placówki obejmują zarówno standardowe, dostępne
w ramach programu lekowego NFZ „Leczenie Raka Nerki” terapie, jak i udział w badaniach klinicznych umożliwiających dostęp do najnowszych opcji terapeutycznych. Ośrodek dysponuje szerokimi możliwościami diagnostycznymi oraz terapeutycznymi, łącznie  
z uwzględnieniem leczenia operacyjnego (także zmian przerzutowych), radioterapii i opieki paliatywnej. Wieloletnia praktyka, wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie personelu spowodowało, że ośrodek jest ważnym punktem na mapie Polski, gdzie pacjenci z rakiem nerki mogą liczyć na niezbędną pomoc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie #pomagamy Pasieki Rodziny Sadowskich Biuro prasowe
2020-11-27 | 14:00

#pomagamy Pasieki Rodziny Sadowskich

Miody z Pasiek Rodziny Sadowskich trafiły właśnie do medyków, osób starszych i potrzebujących. 3 x 500 to akcja, w której wsparcie otrzymali seniorzy oraz lekarze,
Zdrowie Wroclavia wspiera RCKiK i zachęca do oddawania osocza
2020-11-26 | 10:00

Wroclavia wspiera RCKiK i zachęca do oddawania osocza

W odpowiedzi na rosnącą potrzebę społeczną, jaką jest pozyskiwanie osocza tzw. ozdrowieńców, centrum handlowe Wroclavia wspiera apel RCKiK skierowany do osób, które
Zdrowie JAK WYGLĄDA OPIEKA NAD DZIEĆMI POD RESPIRATOREM?
2020-11-25 | 12:50

JAK WYGLĄDA OPIEKA NAD DZIEĆMI POD RESPIRATOREM?

Wiele dzieci cierpi na poważne choroby, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Niektóre posiadają takie wady od narodzin, u innych pojawiają się one w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Transport

Warszawskie tramwaje przechodzą cyfrową rewolucję. Jedno z rozwiązań będzie nowatorskie w skali europejskiej

Miejski transport stawia na innowacje. W Warszawie pasażerowie komunikacji zbiorowej mogą już sprawdzić w smartfonie rzeczywisty czas przyjazdu tramwaju. Wystarczy zeskanować kod QR albo tag NFC. W planach są kolejne technologiczne udogodnienia, m.in. aplikacja mobilna dla osób niedowidzących, która głosowo przedstawi rozkład jazdy, czy zdalne udostępnianie informacji o nadjeżdżającym tramwaju. – Pod względem innowacji nie ustępujemy korporacjom – podkreślają przedstawiciele Działu Badań i Rozwoju Tramwajów Warszawskich, spółki nagrodzonej niedawno za innowacyjny projekt zielonej fali dla tramwajów, który skraca czas przejazdów.

Problemy społeczne

Na koronakryzysie najmocniej ucierpi młode pokolenie dopiero wchodzące na rynek pracy. Rządy już dziś powinny pracować nad planem pomocy

Po kryzysie lat 2007–2008 bezrobocie wzrosło w większości krajów UE, najmocniej na południu Europy. Jednak obecny koronakryzys uderzył w rynek pracy nawet 10 razy mocniej niż poprzedni. W najgorszej sytuacji znalazła się generacja wchodząca dopiero na rynek pracy. Ten fakt będzie rzutował na całe ich życie zawodowe. Dlatego też, zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, już teraz powinny powstać programy wsparcia dla młodych.

 

Zdrowie

Przez pandemię do lekarzy trafia więcej pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty. Wcześniejsza diagnoza pozwala na skuteczne leczenie m.in. za pomocą robota da Vinci

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn, ale wielu z nich przed zgłoszeniem się do lekarza powstrzymuje wstyd i strach. Pandemia wpłynęła na dodatkowe opóźnienia w diagnostyce tego nowotworu – podkreślają urolodzy. Tymczasem wykrycie raka prostaty w początkowym stadium daje dużą szansę na całkowite wyleczenie i pozwala zastosować u pacjenta nowoczesne, mniej inwazyjne metody, takie jak operacje robotyczne. Zabiegi w asyście robota chirurgicznego da Vinci są bardziej precyzyjne i w większości przypadków pozwalają pacjentom na powrót do normalnego funkcjonowania, ograniczając liczbę komplikacji.

 
 

Konsument

Pompy ciepła coraz popularniejsze w polskich domach. W tym roku padły rekordy sprzedaży takich urządzeń

Na koniec ubiegłego roku w polskich domach było zainstalowanych 128 tys. pomp ciepła, które pracowały na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzewania wody. W optymistycznym wariancie ich liczba do 2030 roku może wrosnąć już do prawie 2,1 mln – wynika z szacunków Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Rozwojowi rynku sprzyjają m.in. rządowy program Czyste Powietrze, wzrost świadomości ekologicznej Polaków, unijne regulacje ukierunkowane na energooszczędne budownictwo i realne korzyści tej technologii, które przekładają się na wymierną oszczędność. W ubiegłym półroczu wzrost sprzedaży takich urządzeń w kilku segmentach rynku pobił wyniki za cały 2019 rok.