Szklane remedium na hałas
Pilkington IGP
ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com| |Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl
Szklane remedium na hałas
Współczesny świat jest bardzo głośny – miasta pełne są szumu pochodzącego z ludzkiej działalności. Długotrwała ekspozycja na niepożądane dźwięki ma poważne konsekwencje zdrowotne, więc należy jej przeciwdziałać. Może w tym pomóc szkło dźwiękochłonne.
Hałas – problem stary jak cywilizacja
Hałas jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Choć zdecydowanie nasilił się wraz z powstaniem cywilizacji przemysłowej, jest to zjawisko stare jak świat – już w starożytnym Rzymie oraz w wielu średniowiecznych miastach istniał zakaz poruszania się rydwanami lub wozami w nocy[1]. Miało to zapewnić mieszkańcom spokojny sen.
Choć hałas jest dla nas w pewien sposób przezroczysty (ponieważ nie jesteśmy w stanie całkowicie wyłączyć słuchu, nasze mózgi ignorują część dźwięków), nie oznacza to, że na nas nie wpływa. Natężenie dźwięku o poziomie 35 dB jest w stanie podnieść ciśnienie krwi, tymczasem prawie sto milionów ludzi w Unii Europejskiej jest codziennie narażonych na działanie hałasu o poziomie przekraczającym 55 dB[2]. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Najbardziej narażony jest zmysł słuchu, ale hałas wpływa również negatywnie na ciśnienie krwi czy pracę serca[3]. Zanieczyszczenie dźwiękowe ma poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego. Nie tylko powoduje zwiększony poziom stresu, ale również prowadzi do problemów ze snem[4]. Prowadzi też do pogorszenia zdolności poznawczych i utrudnia naukę czy rozumienie mowy[5].
Zanieczyszczenie dźwiękowe jest równie destruktywne co inne rodzaje zanieczyszczeń, ale trudniej z nim walczyć. Wpływ niepożądanego światła można ograniczyć zamykając oczy. Nie da się tego zrobić z uszami, a ciągłe chodzenie w zatyczkach może być równie uciążliwe, co sam hałas. Tym bardziej, że zbyt niskie natężenie dźwięków też może być przez nas odbierane jako niepokojące!
Jak izolować się od zewnętrznego hałasu
Ciężko jest całkowicie wyeliminować wszystkie źródła dźwięku, ale jak radzić sobie z problemem hałasu? Z pomocą przychodzą współczesne technologie budowlane, które pozwalają znacząco ograniczyć dochodzące do nas dźwięki i zwiększyć komfort przebywania w pomieszczeniu.
Większość czasu spędzamy w budynkach, więc ich właściwa akustyka może mieć kluczowy wpływ na nasz dobrostan fizyczny i psychiczny – mówi Szymon Piróg, kierownik biura doradztwa technicznego Pilkington Polska. – Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie komfortu akustycznego w pomieszczeniu jest montaż szkła dźwiękochłonnego w oknach. Szyby i rama mogą mieć różny stopień izolacyjności akustycznej, więc trzeba pamiętać, że okno stanowi całość, a jeden źle dobrany element może wszystko zniweczyć.
Szkło dźwiękochłonne to komfort akustyczny
Szkło dźwiękochłonne takie jak Pilkington Optiphon™ pozwala w znaczącym stopniu zredukować dopływ dźwięków z zewnątrz, zapewniając tym samym ciszę i komfort akustyczny. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu pochłaniającej fale dźwiękowe folii PVB, która znajduje się pomiędzy szklanymi taflami. Pozwala ona stłumić dochodzące z zewnątrz dźwięki.
Istotna jest również grubość szkła – szyby dostępne są w różnych grubościach, ale panuje generalna zasada, że im grubsza tafla, tym lepiej izoluje ona od niepożądanych dźwięków. Pojedyncza szyba laminowana o grubości 8,8 mm z folią akustyczną ma współczynnik Rw wynoszący 37 dB. Współczynnik Rw określa wartość redukcji hałasu znajdującego się poza przegrodą. Skala decybeli jest skalą logarytmiczną, więc redukcja hałasu o 10 dB będzie przez nas odczuwana jako zmniejszenie natężenia dźwięku o połowę.
Choć już pojedyncza tafla szkła jest w stanie znacząco zredukować pochodzący z zewnątrz hałas, zastosowanie jej w szybach zespolonych pozwala uzyskać jeszcze większą izolację od niepożądanych dźwięków. Można je poddawać obróbce, jak również łączyć z innymi rodzajami szkła, co pozwala uzyskać nie tylko izolację akustyczną, ale również cieplną, ochronę przed słońcem czy właściwości samoczyszczące.
Szyby dźwiękochłonne skutecznie redukują najczęściej spotykane źródła hałasu w miastach oraz zapewniają bezpieczeństwo – w razie mechanicznego uszkodzenia nie rozpryskują się, więc nie musimy obawiać się odłamków. Spełniają one wymogi norm takich jak EN 12600 czy EN 356.
Montaż szkła dźwiękochłonnego w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Przebywanie w cichym środowisku uspokaja, zmniejsza ciśnienie, wyrównuje tętno oraz zwalcza stres, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Szkło dźwiękochłonne wytłumi przenikanie hałasu z zewnątrz, co pozwoli uzyskać wewnętrzny spokój.
KONIEC
O firmie:
NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia, części zamienne i specjalistyczne rynki szyb transportowych. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz cyfrowych oznakowań i wyświetlaczy. Produkty technologiczne obejmują bardzo cienkie szkło do wyświetlaczy, soczewki i światłowody do drukarek oraz włókno szklane używane w separatorach akumulatorów i paskach rozrządu silnika. Posiadamy duże udziały w większości rynków produktów architektonicznych i motoryzacyjnych na świecie, o szerokim zasięgu geograficznym, co pozwala nam odpowiadać na potrzeby klientów, których działalność, szczególnie w przypadku rynku oryginalnych szyb samochodowych, ma coraz bardziej globalny charakter. Obecnie, NSG Group prowadzi działalność produkcyjną na całym świecie i prowadzi sprzedaż w ponad 100 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2020 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,60 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 38% zrealizowano w Europie, 28% w Azji, łącznie z Japonią i 27% w obu Amerykach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.
Kontakt dla dziennikarzy:
Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP
tel.: +48 22 548 75 03
e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com
[1] https://www.medscape.com/viewarticle/554566_2
[2] https://www.eea.europa.eu/publications/environmental-noise-in-europe
[3] https://www.jacc.org/doi/full/10.1016/j.jacc.2017.12.015
[4]https://journals.lww.com/environepidem/Fulltext/2019/08000/Environmental_noise_and_sleep_and_mental_health.4.aspx
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5784839/

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.