Komunikaty PR

Wroclavia wspiera RCKiK i zachęca do oddawania osocza

2020-11-26  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania WROCLAVIA ( 0.56 MB )

W odpowiedzi na rosnącą potrzebę społeczną, jaką jest pozyskiwanie osocza tzw. ozdrowieńców, centrum handlowe Wroclavia wspiera apel RCKiK skierowany do osób, które pokonały chorobę COVID-19 lub przeszły zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Wykorzystanie osocza ozdrowieńców jest obecnie jedną z głównych metod w walce z pandemią. Dlatego też Wroclavia nagłaśnia apel RCKiK, a także przekazuje dla dawców czekolady i miód ze swojej pasieki.

 

W związku ze wzrostem liczby zakażeń w regionie oraz coraz większą potrzebą społeczną dotyczącą oddawania osocza Wroclavia podjęła współpracę z RCKiK i wspiera apel medyków w tej sprawie. W swoich kanałach informacyjnych, na profilu Facebook oraz na stronie www.wroclavia.pl centrum szerzy wiedzę o znaczeniu osocza i możliwości jego oddawania. Ponadto, podczas Dni Honorowego Krwiodawcy wrocławskie centrum przekazało dla dawców oddających osocze i krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu czekoladki oraz powstałe w pasiece na dachu Wroclavii miody. - Potrzeby społeczne pojawiające się w naszym otoczeniu traktujemy priorytetowo. Tak było wiosną, w trakcie pierwszej fali pandemii, tak jest i teraz. Staramy się wesprzeć akcję oddawania osocza i szerzyć wiedzę na temat tego uzdrawiającego płynu, by w ten sposób wspierać walkę z wirusem w naszym regionie – wyjaśnia Anna Kula, rzecznik Wroclavii.

 

Osocze ratuje życie

Osocze osób, które pokonały koronawirusa, jest potrzebne do ratowania życia i zdrowia chorych na SARS-CoV-2. Ozdrowieniec, czyli osoba po przejściu zakażenia SARS-Cov-2 lub choroby COVID-19, która spełnia kryteria kwalifikacji do oddawania krwi, jest potencjalnym dawcą leku dla innych pacjentów. We Wrocławiu ciągle brakuje osocza, a RCKiK apeluje do potencjalnych dawców.

 

Znaczenie osocza

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na koronawirusa z zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zawarte w nim przeciwciała po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Jeden ozdrowieniec może oddać osocze 3 razy, czyli potencjalnie pomóc w walce z chorobą aż 9 innym osobom. Skuteczność osocza jest w dużej mierze uzależniona od poziomu przeciwciał w osoczu krwiodawcy.

Cała procedura pobrania osocza jest bezpieczna dla dawcy i trwa ok. 30-40 minut. Wrocławska stacja pobiera od jednej osoby 700 ml płynu. Osocze może oddać każda osoba od 18 do 65 roku życia, która spełnia określone warunki. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej RCKIK we Wrocławiu https://www.rckik.wroclaw.pl/. Co istotne, najpierw należy skontaktować się z RCKiK mailowo bądź telefonicznie, by przejść wstępną weryfikację i umówić się na konkretny termin pobrania.

Pomoc lokalnej społeczności, szczególnie w tak trudnym czasie, Wroclavia traktuje jak oczywisty obowiązek. Już w pierwszej fali pandemii centrum wspomogło akcję #NaRatunekRatownikom i przekazało prowiant dla ratowników medycznych z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej czy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego. Dzięki darowiźnie Wroclavii do dolnośląskich szpitali trafiło również niemal 3,5 tysiąca przyłbic ochronnych. Centrum wsparło też akcję fundowania posiłków dla osób starszych „Posiłek dla Seniora” oraz przekazało Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta kilka tysięcy sztuk maseczek ochronnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów Biuro prasowe
2024-12-03 | 11:40

Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów

Giving Tuesday to ogólnoświatowy dzień dobroczynności. W tym roku wypada 3 grudnia i zyska szczególne znaczenie. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zaprasza na
Zdrowie Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
2024-11-28 | 13:00

Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk

Black Weeks od Ziko Dermo to świetny moment, by odkryć szeroką gamę dermokosmetyków, które spełnią różnorodne potrzeby skóry. Klienci mogą skorzystać z
Zdrowie Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
2024-11-27 | 13:50

Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim

Lubelska Spółka zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Bolonii. Medical Inventi będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.