Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia się często w postaci krzywicy, problemów z chodzeniem, a nawet trudnościami w oddychaniu. U dorosłych dochodzi do licznych złamań i przewlekłego bólu, który bywa mylony z innymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza. 30 października obchodzimy Światowy Dzień Hipofosfatazji.
Wielokrotne złamania kości, nawet przy ograniczonej aktywności? Tak wygląda życie osób cierpiących na hipofosfatazję (HPP).
Hipofosfatazja, potocznie zwana chorobą kruchych kości, została po raz pierwszy opisana w 1948 roku przez kanadyjskiego lekarza Johna Campbella Rathbuna. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Z uwagi na szeroki wachlarz objawów, który może się różnić od łagodnych do bardzo ciężkich form, dokładne oszacowanie liczby chorych jest trudne. – HPP to choroba ogólnoustrojowa, której istotą jest hipomineralizacja, a w ciężkich postaciach całkowity brak mineralizacji kości. Szacuje się, że ciężka postać hipofosfatazji w Europie występuje z częstością 1 na 300 000 urodzeń. Z kolei, uwzględniając łagodniejsze fenotypy choroby, częstość HPP może wynosić ok. 1 na 6370 urodzeń – tłumaczy dr hab. n. med. Patryk Lipiński, ekspert Fundacji Saventic, która bezpłatnie pomaga w diagnostyce chorób rzadkich.
Przyczyna leży w genach
HPP jest chorobą genetyczną spowodowaną mutacjami w genie ALPL, który koduje białko enzymatyczne – tkankowo niespecyficzną fosfatazę zasadową (ALP). ALP jest kluczowym enzymem warunkującym prawidłowy proces mineralizacji kości i zębów. W przypadku braku lub znacznie obniżonej aktywności ALP, w organizmie gromadzą się nieorganiczne pirofosforany, które m.in. hamują wbudowywanie wapnia w kości, co prowadzi do upośledzonej mineralizacji szkieletu.
Zaburzenia mineralizacji mają poważne konsekwencje zdrowotne. U niemowląt, z najcięższą postacią choroby, może dochodzić do deformacji szkieletu, problemów z oddychaniem (z powodu słabo rozwiniętych kości klatki piersiowej) i znacznego opóźnienia w rozwoju ruchowym. U starszych dzieci typowe objawy to krzywica, trudności w nauce chodzenia oraz wczesna utrata zębów mlecznych. Z kolei u dorosłych często dochodzi do patologicznych złamań, przewlekłego bólu kostno-stawowego oraz przedwczesnej utraty zębów stałych. Objawy mogą obejmować również obrzęki stawów, zmęczenie oraz trudności w codziennych aktywnościach fizycznych.
Jak dodaje dr hab. n. med. Patryk Lipiński: – Analogicznie do innych wrodzonych defektów enzymatycznych – im wcześniej obserwowane są objawy, tym przebieg choroby może być cięższy. W przypadku hipofosfatazji wczesne objawy, takie jak deformacje szkieletowe czy zaburzenia oddychania u niemowląt, często wiążą się z bardziej agresywnym przebiegiem choroby i poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Natomiast u pacjentów, u których objawy pojawiają się w późniejszym wieku, choroba może przebiegać łagodniej, choć wciąż wymaga kompleksowego leczenia i regularnej kontroli.
Warto zaznaczyć, że hipofosfatazja to choroba ogólnoustrojowa, co oznacza, że nie dotyczy jedynie kości. Często towarzyszą jej objawy w innych układach, takie jak zaburzenia funkcji oddechowych, zmniejszona masa mięśniowa, czy problemy metaboliczne.
Jak diagnozować?
Rozpoznanie hipofosfatazji jest trudne, ponieważ jej objawy mogą przypominać inne choroby z demineralizacją kości, takie jak osteoporoza czy krzywica. Kluczowe w diagnostyce są wyniki prostych badań laboratoryjnych – niska aktywność fosfatazy zasadowej (ALP) w surowicy krwi jest charakterystyczna dla tej choroby. W celu potwierdzenia rozpoznania zaleca się badania genetyczne, które pozwalają wykryć mutacje w genie ALPL odpowiedzialnym za chorobę. Wczesne rozpoznanie jest kluczowe, szczególnie w cięższych postaciach HPP, aby jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie, które może zapobiec trwałym uszkodzeniom kości.
Diagnostyka hipofosfatazji, choć trudna, jest obecnie coraz bardziej dostępna dzięki postępom w medycynie i zwiększonej świadomości na temat rzadkich chorób.
Przełom w leczeniu
Leczenie hipofosfatazji było przez długi czas objawowe i polegało głównie na leczeniu bólu, łagodzeniu skutków złamań i krzywicy oraz suplementacji witamin D i wapnia. Obejmowało niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak naproksen. Jednak te działania nie usuwały przyczyny choroby – niedoboru ALP. Przełomem w terapii hipofosfatazji stało się wprowadzenie asfotazy alfa – enzymatycznej terapii zastępczej.
– W 2015 roku asfotaza alfa została zatwierdzona w Unii Europejskiej jako terapia enzymatyczna dla pacjentów z hipofosfatazją. To przełom w leczeniu tej choroby, pozwalający na poprawę mineralizacji szkieletu, w tym m.in. zmniejszenie liczby złamań. Badania kliniczne wykazały również poprawę rozwoju psychoruchowego i somatycznego dzieci – tłumaczy ekspert z Fundacji Saventic.
W przypadkach złamań, które powracają nawet przy niewielkich przeciążeniach, stosuje się wsparcie chirurgiczne, np. zespolenia śródszpikowe oraz ortezy. Ze względu na wpływ choroby na zęby, konieczna jest także stała opieka stomatologiczna, aby zapobiec komplikacjom związanym z rozwojem mowy i odżywianiem.
Świadomość na temat chorób rzadkich, takich jak hipofosfatazja, wciąż jest niewystarczająca. Pacjenci często latami czekają na ostateczną diagnozę, a ich codzienne życie pełne jest wyzwań. Światowy Dzień Hipofosfatazji przypomina, jak ważne jest szerzenie wiedzy o tej chorobie, aby zwiększyć szanse na szybszą diagnozę i skuteczne leczenie. Dzięki nowoczesnym terapiom, takim jak asfotaza alfa, wielu pacjentów może odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem. Warto pamiętać, że za każdą rzadką chorobą stoi pacjent, który potrzebuje nie tylko opieki medycznej, ale także wsparcia ze strony społeczeństwa.
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Prawie 3 mln Polek z utrudnionym dostępem do gabinetów ginekologicznych
Regularne badania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko problemów ze wzrokiem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Bankowość
Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.